Kajsija

Razlika u temperaturi okrečenog i neokrečenog stabla može da bude velika npr. temperatura tela koja privlače toplotu (crna tela) može biti veća i do 30 step C u najtolijim letnjim danima, ovo nije mereno na voću samo hoću da pokažem razliku u odnosu na temperaturu vazduha.

tako da vegetacija na okrečenim stablima sigurno kasni za par dana.
reče meni jedan čoek, poznat i priznat u onome što radi (a vezano je za voće), u Srbiji pa i šire:
sokove ne pokreće deblo, pokreće ih koren, i toplota zemlje oko njega
al ajde, neka bude, krečimo i nadamo se da pomaže...
 
Ima i toga ali ne zaboravimo da se izmedju korena i krosnje nalazi jos uvek deblo! Uticaj hladnoce na gustinu tecnosti i samim tim na brzinu cirkulacije i transpiracije iste je jako velik tako da se ne bih slozio sa njim.To je sto kazu cisti zakon hemije,ne moze se tu nista menjati.
 
Poslednja izmena od urednika:
Aj videćemo kod mene kad krene stara domaća, kečkemetsku sam sve okrečio, slučajno sam okrečio par stabala stare jer mi je preteklo kreča a ta stabla su još uvek glatka kora pa je imalo smisla...mada zavisi to cvetanje dan dva gore dole od još puno faktora...
 
Danas odradio opet korusom ove koje suotvorene.Neznam da li ce to pomoci ali tako kaze strucnjak iz psss.I dalje se druge stidljivo otvaraju.
oh0b4z.jpg
263de87.jpg
 
Како си прскао зар може код вас трактор у њиву од блата
 
Како си прскао зар може код вас трактор у њиву од блата
Kod mene je rucno prskano nemam ja puno aima jedan u susedno selo ko radi 10he kajsija radio traktorom u zatravljen kajsiar.Mora da se radi pa i ako treba paljenje vatre da se spase od mraza jer nemam mnogo ovi ce da rade sa antifrost sistemom.
 
Cemu se nadate sto se tice zahladjenje u sredu i cetvrtak ::sramota:: Koliko vidim bice oko nule u nekim krajevima?
Ne bi trebalo temperature koje najavljuju da naprave neki problem,samo da ne bude ispod -3 .Kajsija jos nije u fazi formiranja plodica tako da ce biti ok.Kod mene nije ni cvetala,tek po neki cvet stidljivo se otvara.Malopre doneo par kosnica pcela u vocnjak zbog oprasivanja.
 
Danas slikano, M39 sorta, toliko se od nje ovajdih prethodnih godina da možete videti već nove sadnice međ njima, jabuke, bademi, breskve, kruške, svega po malo za kućne potrebe:





Izrazito nejednako cvetanje, na nekim granam precvetavanje, na nekim beli baloni, isto stablo u pitanju. Kečkemetska i domaća se spremaju da krenu, na pojedinim stablima čak ima po nekoliko cvetova i belih balona sa jugozapadne strane, dok ostatak stabla tek rozikaju...negde uveliko i lista ima, šou živi....
 
које су сорте у питанју ?За прсканје ти треба температура од минимум 10 степени,мада мислим да није ни хитно за прсканје јер ни монилинија на овим температурама не ради
 
@vasovac De kolega, života ti, il' prebaci na latinicu, il' куцај ћирилицу како Бог заповеда...
Ружно је овако, брате мили... :what:

И да, није хитно за прскање...
 
Nemojte da priskate u cvetu a ujedno je veoma kaznjivo, ako bas morate onda kasno uvece i to signumom bar jer te pcelice sto lete kad ih potrujete nece vise da lete a bez pcela nema ni zivota na zemlji
 
Bice veoma razvuceno cvetanje i samim tim otezana zastita.Plus sto i vremenske (ne)prilike ne idu proizvodjacima na ruku.Trenutno Chorus ima prednost nad Signumom,pre svega zbog izrazenog dejstva vec od +5 stepeni.Uvek tretirati kasno popodne,zbog pcela,iako na uputstvu za oba fungicida stoji da su prakticno bezopasni po pcele.Chorus-u je dovoljno dva sata od tretmana da se uvuce u cvet i vise se ne moze sprati kisom.Medjutim, na hladnijem vremenu se nesto sporije usvaja od strane biljke.A potom,u punom cvetanju,ako se vreme iole sredi,primeniti Signum.Po potrebi moze jos jedan tretman protiv monilije u fazi precvetavanja uz redovni protiv plamenjace,rogaca,pegavosti...
 
Ja lično imam teoriju da svaki preparat smeta pčelama kad se prska u vreme kad su one aktivne. OK fungicid nije insekticid, ali prskanjem okupamo pčelu nečim što je deklarisano kao otrovna supstanca. Ako nije tako, onda evo što nosite maske i što se ne okupate u chorusu kad već nije "čovekicid" nego fungicid :)
 
Nazad
Vrh