Kajsija

Обраће је сигурно јер ће до тада сваки цветић бити отворен
Kod mene se jos ni jedan nije otvorio pa se nadam boljem rezultatu,otvoren cvet bi trebalo da izdrzi kratkotrajni mraz i do -3.Samo da prodje sledecih 7-8 dana bez nekog debelog minusa i mislim da cemo se izvuci,najavljuju za dalje bez minusa...
 
Pele ,dobro je da je tako, bar su vece sanse da bude nesto od onoga sto je ostalo od proslog izmrzavanja... Kod mene nejednako , roze pupoljci, beli baloni, cvetovi ,a vreme lose vetar ,kisa.. Malo da se stabilizuje pa da odradim prvi tretman korusom
 
Mnogo nejednako, evo kod mene negde već opadaju latice a druge grane tek počinju beli baloni, na jednom drvetu domaće čak imam slučaj jednog usamljenog cveta a ostatak stabla tek onako sitni rozi...
 
Da, ja već par godina prskam sa kubik plusom i nijednom nije došlo do pojave monilije (dva prskanja prvo na početku cvetanja i drugo posle 10-ak dana).
 
Poslednja izmena od urednika:
A mozda zato sto ni nemate uzrocnika monilije u blizini, mnogi prskaju preventivno...
Bitna stvar je poskidati mumificirane plodove sa stabala od prosle godine - to je izvor zaraze.
 
Poslednja izmena od urednika:
Iskreno da kazem ni ja ne znam zasto kod mene jos nema cvetanja,verovatno sam ga odlozio sa krecenjem u januaru i orezivanjem koje sam redovno(mart,jun,avgust 2013) radio.Naravno , i sorte .Stalno berem probne grancice i unosim u kucu,posle 6-7 dana krenu cvetovi tako da na vocnjaku nece cvetati bar jos 10-15 dana.
 
Sorte i podloga, pa onda i ako nisi rezao sada. Krečenje nema veze sa time na ovako visokim temperaturama.
 
Sada nisam rezao,cekam da vidim sta ce biti...Za krecenje ipak mislim da je pomoglo,dosta je hladnija kora bila na okrecenim nego na ne okrecenim deblima(juzna strana).Dovoljno da stavis dlan i da osetis razliku u temperaturi.
 
Данас случајно купим једну садницу новосадске ране. Сад гледам да пише да јој плодови опадају пред бербу, да су кисели, да није самооплодна и да цвјета рано. Добра страна је рано зрење. Има ли неко новосадску рану кајсију?
 
To su plodovi koji ostanu na grani neobrani i obicno prezime tu a izgledaju ovako:


V001_10_6.gif
V001_10_11.gif
V001_10_13.gif
 
Sada nisam rezao,cekam da vidim sta ce biti...Za krecenje ipak mislim da je pomoglo,dosta je hladnija kora bila na okrecenim nego na ne okrecenim deblima(juzna strana).Dovoljno da stavis dlan i da osetis razliku u temperaturi.

Јесу ли цветале те што нису окречене?какво је стање по другим воћњацима у околини?
 
Moze objasnjenje zasto su losi ti "mumificirani plodovi" ?
Sta ce da bude ako naprimer celo stablo ostane takvo ne obrano? Za sta je lose?
 
Прво обери те плодове и спали пошто си за бакар закаснио онда корус два пута у цвету
 
Moze objasnjenje zasto su losi ti "mumificirani plodovi" ?
Sta ce da bude ako naprimer celo stablo ostane takvo ne obrano? Za sta je lose?
Monilija (patogeni) prezivi u takvim ne obranim plodovima koji se mumificiraju.U prolece kada krene vegetacija siri se bolest pomocu najpre kise,insekti lete sa cveta na cvet i ostalo...

- - - - - - - - - -

Јесу ли цветале те што нису окречене?какво је стање по другим воћњацима у околини?
Okrecio sam ja sve ,nego u toku krecenja koje je trajalo 2-3 dana sam video razliku u toploti debla.Ovde kod mene u okolini nema nesto puno kajsija,uglavnom jos nisu cvetale(ns sorte) osim nekih ranih stabala.
 
Razlika u temperaturi okrečenog i neokrečenog stabla može da bude velika npr. temperatura tela koja privlače toplotu (crna tela) može biti veća i do 30 step C u najtolijim letnjim danima, ovo nije mereno na voću samo hoću da pokažem razliku u odnosu na temperaturu vazduha.

tako da vegetacija na okrečenim stablima sigurno kasni za par dana.
 
Nazad
Vrh