Kajsija

Ja bih najvise voleo da nikad pumpu ne stavim na ledja,ali ne moze.Zato sam i reko da se prska kada pcela uglavnom nema let.Sa insekticidima tek treba voditi posebno racuna.Da su svi pesticidi otrovi to nije nikakva novina,necemo sada izmisliti nikakvu toplu vodu.Ali,ako hocemo da zastitimo to sto uzgajamo,onda moramo i da ga oprskamo u pravo vreme.U zastiti bilja vazi pravilo: i jedan dan kasnjenja sa tretmanom,moze napraviti razliku izmedju uspesne i neuspesne sezone.Preventive nikad dosta,i sto se tice pcela i sto se tice zivotne sredine uopste.Odabir preparata koji su registrovani kao bezbedni po pcele,vreme primene,saradnja sa pcelarima to je obaveza svakog odgovorng proizvodjaca.A opet,ako za vreme cvetanja ne bude bilo padavina,nemojte ni prskati u punom cvetanju.Tada sanse za zarazu monilijom su minimalne.
 
Mislim da se nismo razumeli, osetio si se prozvan a ja sam upravo to i hteo da kažem jer ima ljudi koji se mnogo bezobrazno ponašaju, znam neke koji čak i u cvetu prskaju insekticidom u sred bela dana jer mu tako rekli u apoteci a on ko da je glup, ne vidim ni zašto uopšte koristi insekticid u cvetu...
 
Pitanje za iskusne, totalni sam amater a imamo oko okucnice nesto stabala (mladih i starijih) sareno, jabuke, kajsije, dunje, visnje, kruske a nikad ko svet nismo obrali voca ni za astal, osim visanja. Rekose mi da prskam sad PLAVIM ULJEM, vidim da je to insekticid i fungicid, a citam da vecina vas prska ovim CHORUS-om...Jel to ja gresim sto se mlatim sa ovim uljem? Sta mi je pametno da radim? Hvala unapred !
 
Мислим да корус делује од 8 степени а и то је дискутабилно
 
Kako rano za prskanje, pa otvorenu svi cvetovi ? Nisam stigao danas da odradim to ,sad nisam ni siguran ..A za sorte ,ranije sam pisao, vocnjak sam nasledio, zasadjene su tri sorte , koje nisam 100% siguran..
 
Рано је било због температуре,како најављју пораст темературе моћи ће сутра али ће морати у најтопијем делу дана.
 
Пише да делује од 5 степени ,али и да усвајање препарата траје 2 сата а на ниским температурама и дуже,јутра су хладна,предвече температура брзо пада ,значи мора у подне. А пчеле?
 
Ja sam totalno zbunjen.Doneo sam par kosnica u vocnjak,pozajmio od drugara,nisam jos nista prskao jer nema cvetanja jos uvek.Pcele sam uneo zna se iz kog razloga i sada ispada da ne smem da prskam vocnjak zbog njih.Ja ne koristim skoro nikako insekticide,samo pre par godina jednom zbog gusenica.Sta sada da radim sa pcelama,bojim se da drugaru ne potamanim 4 kosnice.Kupio sam horus i signum za prskanje?
 
Neotrovni jesu, ali svakako treba prskati uveče, opet navodim primer, zamisli da tebe neko okupa time...ne bi ti bilo dobro sigurno.
 
A da li se mogu zatvoriti uvece,pred prskanje ujutro pa ih onda pustiti?Znam da odosmo :off_topic: ali je ipak povezano sa temom o kajsiji.I kako prskati uvece kad meni na primer treba bar 3-4 sata da poprskam ceo vocnjak sa 2 punjenja atomizera.Znaci moram poceti bar oko 3 sata da bi stigao pre mraka a tada pcele naveliko rade.
 
Prskaj jedan atomizer ujutru a drugi isti dan uvece ili zatvori pcele ujutru i istresi oba atomizera. Ako ustanes na vreme do 8-9si zavrsio a pcele u to vreme nisu aktivne i da ih ne zatvaras.
Ima li mraza kod vas, kod mene jutros dobar mraz se nahvatao po travi i staklima od auta ::sramota::
 
Prskaš ujutru 2-3 atomizera, doručkuješ, odeš u rezanje, ili šta već ko trenutno radi, napustiš oko 14 časova i omlatiš još 2-3 atomizera do mraka (ili i po mraku). A onda, posle tople, kupke večera, pa ko ima još snage - igre bez granica :cool: , ko nema -spavanjac! I kajsije ima da budu k'o puslice! :D

Kod mene je jutros u 6 časova bilo 5 stepeni. ;)
 
evo par slika od mene..

2014-03-10-130426.jpg

2014-03-10-130445.jpg

2014-03-10-130539.jpg

2014-03-10-130707.jpg
 
Nazad
Vrh