Kajsija

kad je najidealnije vreme da orezem moje kajsije? danas sam detaljno gledao i vidim da je potrebno orezivanje, vec dolaze do izrazaja vodopije i idu dosta u visinu. U pitanju su sadnice iz marta i novembra 2011god.
 
Видим да је у Србији доста топлије него овамо на сјеверозападу Српске. Овдје падне снијег па се отопи. После тога падне други и тако редом. Ево и сада пада. Ја сам бакром спржио 7 шљива (све што сам тада имао), а само једну кајсију, а прскао сам у исто вријеме тако да мислим да нећете закаснити са прскањем ни у првој половини марта.
 
@ joekiki,a ako krene kajsija posto javljaju 10 stepeni sa kisom(sada je kod mene 9 stepeni i kisica s vremena na vreme),da li preskaces prskanje uljem?

Vidim i ja da javljaju sledeće nedelje 10 stepeni i veće dnevne temperature, al su noći ipak još hladne, i neće to krenuti takvim tempom kao ta experimentalna grančica, što je unešena u toplu prostoriju.
Ja ću obavezno prskati uljem! Samo nemoj ti mene da računaš sa mojih 15 stabala kajsija, ja to kad malo ugreje, skoknem do njive, i za pola sta okupam sa leđnim atomizerom...i nije mi neka investicija u odnosu na tebe sa 500 kajsija.

2011 sam prskao 23 marta, 2012 21 marta...tako da netreba da se sekiraš, čim vreme dozvili a dozvoliće sigurno...
Moje mišljenje je: da ove godine kajsija ima sve uslove za dobar rod, i ja da sam na tvom mestu obavezno zimsko prskanje!
Kajsija je takva, 2-3 godine omane sa rodom zbog vremenskih uslova, a posle sve nadoknadi...prošle godine se voćke previše odmorile(što se tiče roda) :haha: znaš i sam...i kolko ja vidim da su sad u top formi za ovu godinu, i to treba iskoristiti.

pozzz joe!
 
Slazem se ,,sos" tebe,samo da ovi meteorolozi pogode vreme za narednih 10-15 dana.Po nekima oko 1 marta sunce a po nekima kisa...Evo gledam moje papire,2010 sam prskao bakrom 20-og marta, 2011 prskano 11.marta a 2012 godine ponovo 20.03 .Posto je ova godina malo toplija mislim da ce se morati prskati ranije od ovih datuma.
 
I meni miriše, da će ove godine biti z.prskanje mnogo ranije odrađeno! Tj. po prognozama, zadnji voz oko 10 marta!
Al videćemo još...dal verovati meteorolozima ili ne? Treba biti spreman, pratiti stanje pupova u voćnjaku, i čim vreme dozvoli da se prska. Druga priča je... ako neko neće ili neželi da prska, jer misli da mu je voćnak zdrav!
 
Nemojte obraćati pažnju na uzgojni oblik. Ja sam pre 2 godine zatekao ova stabla u dosta lošem stanju, da bi sada izgledala ovako. Zapravo, šta je glavna stvar?! Zelenom rezidbom je isprovociran kratak rodni porast, bujnost je svedena na normalu. Rezidba sada se svodila na izbacivanje 7-8 grana i letorasta koji letos nisu uklonjeni. Sve ostalo nije dirnuto!




 
Jeste,ima pupova ,,more".Po vremenskoj prognozi u cetvrtak i petak bi se moglo obaviti prskanje uljima,posle sve vetar do 20 marta,cak i do 40km/h,tako da ko ima kajsiju neka se sprema za ta dva tri dana.Nema :spavam:jer ce posle :sta:
 
@ pele kojim uljima, tj cime ces da prskas?
Ja sam planirao prvo da orezem (za nekih 15dana) pa tek onda da prskam.. sta ti mislis, kako je najbolje?
 
Ja sam orezivao letos tako da mi to nije problem nego prskanje.Kupio sam crveno ulje i cekam....Nije mi jasno,gledam jutros emisiju o poljoprivredi i zastitar kaze da je dobro sto su ljudi prskali breskvu(ja imam kajsiju pa je slicno), jer vec ,,puca" pupoljak.Pa kada je i kako neko mogao da prska prethodnih dana kada je non stop kisa i vetar,minus...Kakvo je to prskanje,mislim da tu kvaliteta i zastite i nema.
 
I mene je to začudilo, mada ima naznaka buđenja vegetacije, na vršnim pupoljcima, mestimično. Ostali još miruju. No, ne vidim baš toliko razloga za brigu, ipak je još dosta hladno.

Na kraju krajeva, lik radi za hemijsku kuću, cilj je da se proda što više sredstava (Delan u ovom slučaju)!
 
poslednje orezivanje sam imao u prolece prosle godine, pa zato pitam kad je sad najbolji trenutak.. Pitanje zasto crveno ulje?, ja sam prskao plavim uljem.. Sutra cu napraviti 4,5 slika pa cu vam okaciti da vidite kako je kod mene stanje. Pre nekih 5,6 dana kad sam bio u vocnjaku i bilo je drz, ne daj.. lepo vreme, pa sam se zabrinuo da sad ne pocne da cveta.
 
Plavo ili crveno ulje ,nema razlike.Orezuj ako mozes odmah,kajsija samo sto nije krenula.Nije problem ako i ne orezes,vecina se slaze da je i bolje orezivati u vegetaciji,od juna do avgusta.Sekiraj se ako ne stignes da poprskas, jer jer je to sada veci problem.Kako najavljuju vreme(toplo sa kisom) ,ko ne poprska od cetvrtka do nedelje posle nece ni moci jer ce biti kasno.Malopre sam pricao sa kolegom koji je danas isao u vocnjak i kaze mi da u donjoj zoni kratkih rodnih grancica vec nazire ,,zelenu tacku" na pupoljku kajsije.Eto nje za 10 dana a ima da cveta vec oko 15 marta garant.Cvetanje ti traje oko 10 dana pa se pripremaj za prskanja(2-3 puta).
 
Znaci najbolje je da orezivanje manem za kraj vegetacije? Bojim se posto su to dvogodisnja stabla pa da ne 'podivljaju' tj da ne formiram grane na vreme pa da kasnije ne nagrbusim. Kad sam bio video sam da vec dosta teraju u visinu sto mi ne odgovara nikako. Znaci najbolje bi bilo da ga orezem ove nedelje i za vikend da ospricam crvenim/plavim kamenom?
 
Nazad
Vrh