Kajsija

Oktopod,
kod mene još kiša, hladno je, pupoljci nabubreli, neznam šta valja činiti, ili orezati, poprskati sada, što nije dobar efekat ili sačekati lepo vreme pa prskati fungoran+galmin, ali do tada će sve krenuti. Situacija nezgodna. daj savet pa kud puklo da pukne. Pozdrav.
 
Pa znaš koliko i ja, oreži sada kad budeš imao mogućnosti pa oprskaj ako budeš imao mogućnosti, ako ne, šta je tu je...ili isti dan oreži i oprskaj, znam da nemaš puno...neće biti kraj sveta i ako se ne oprska, prskali smo bakrom na jesen zar ne...svakako treba oprskati, ali ako ne bude uslova šta sad...malo i preterujemo sa tim prskanjem, ja imam one stare kajsije, nisu ni prskane pa smo opet imali da jedemo lepo i rakija se pekla...prskaćemo insekticid u precvetavanju, a što se bakterija tiče šta ćeš...možda bude malo navala vašaka pa ponovimo insekticid dva puta za 10 dana i ćao.
 
Oktopod,
Vidim da će u petak biti sunčano vreme sa temperaturom oko 11 stepeni. Planiram da tada orežem i da oprskam ako bude sve ok, samo neznam ako pupoljak pukne do tada dali će mu smetati fungoran+galmin. Pozdrav.
 
Ako pupoljak nabubri, samo što ne pukne, tada je kasno za bakarne preparate, mogu da sprže pupoljak...tako je barem meni rečeno ovde na forumu prošle godine, ne smem da tvrdim.
 
2010.godine mislim sam orezivao jedan zasad kajsije, mislim da je bio 4.ili5. april i tek tad se naziralo kretanje! Ako ovako krene, neće valjati :
 
Meni je prošle godine precvetala krajem marta, već je bilo plodića...onda jedno veče sam kraj marta ili drugi april beše pade na minus 2 stepena preko noći i ćao, sve plodići na zemlji, hteo sam da plačem..
 
Tako sam i ja prosao, pocetkom marta sam orezao, ospricao... taman cvet i pf mraz i sve ode u bunar.
 
Tako sam i ja prosao, pocetkom marta sam orezao, ospricao... taman cvet i pf mraz i sve ode u bunar.
Nemoj da nam se sekiras,vidim da ne spavas prijatelju,sta ce biti bice.Protiv nekih stvari se ne moze.Ja sam prosle godine imao 5kg na 2 jutra kajsije, nervirao se....ali sta sad.Treba cuvati zdravlje.Idemo dalje.Gledao sam malo dugorocnu prognozu,ne spominju uopste temperature u minusu nego prolece od drugog dela marta, i naglo otopljenje.Samo da je to jos sigurno tacno i bicemo na :sjasi:!

- - - - - - - - - -

- - - - - - - - - -

Upravo sam zvao Galeniku(Plavo ulje) i Herbos(Crveno ulje) i njihovi zastitari mi kazu sledece: SLOBODNO prskajte,cak moze i do pojave samog cveta.Problem je samo kod breskve a za kajsiju i ostalo nije.Ako se malo i zakasni smanjiti koncetraciju na 2%.Ukoliko ima insekata koristi se i belo ulje.Danas vreme dobro ali ja nisam ocekivao ovako lep dan tako da u cetvrtak,petak i subotu PRSKAJTE bez odlaganja.
 
Kupio sam danas plavo i crveno ulje i uzeo sam za moniliju CHORUS a RONILAN nemaju.. ovih dana orezujem i pada prskanje. :)
 
Ne bih ja zurio' sto se pre oreze pre krene vegetacija. Prskanje ok ali rezidba polovina marta po meni je bolje.
 
Evo malo podsećanja kako je to izgledalo prvog aprila prošle godine:


Zatim 7. aprila, a 10og sve bile na podu:

 
Hmmm,kriticni dani bi mogli biti za kajsiju oko 20,21 marta kada najavljuju juranje temperature oko nule,pogotovo posto oko 15 marta najavljuju i 17 stepeni.Do 2o marta ima da krene cvet sigurno ,e sad..Ako on izdrzi do -3 ili do -4(50 % roda odmah omlati), molimo boga da ne bude niza temperatura.Posle zeleni plodici izdrze do -2 i tu jos koji procenat ide na zemlju...Da poludis,pogotovo sto sad citam da je kriticna temperatura za kajsiju u Srbiji oko 7 aprila a gde je jos to...::lose::

- - - - - - - - - -

Da li je neko razmisljao i da li bi moglo ovako:Kupis u farbari najlon za krecenje koji kosta oko 60 dinara (20m2) i prekrijes kajsiju.Da li bi pomoglo pri kriticnom mrazu.Nije skupo,100 komada najlona 6000 dinara.Dvojica mogu da prekriju sigurno 100 kajsija za dan, pa bar da nesto ostane .Mislim da bi bila bar 2 stepena veca temp. ispod najlona?Ja cu probati sigurno eksperimentalno na par komada ako bude mraza, nemam sta da izgubim.Mozda je cudna ova moja ideja ali i meni je bilo cudno kada je moj komsija koji ima jabuku, prekrivao istu sa protivgradnom mrezom bez stubova i zice,direktno na grane,25 jutara jabuke.Sve bude ekstra klasa i ode za Rusiju.
 
Da li je neko razmisljao i da li bi moglo ovako:Kupis u farbari najlon za krecenje koji kosta oko 60 dinara (20m2) i prekrijes kajsiju.Da li bi pomoglo pri kriticnom mrazu.Nije skupo,100 komada najlona 6000 dinara.Dvojica mogu da prekriju sigurno 100 kajsija za dan, pa bar da nesto ostane .Mislim da bi bila bar 2 stepena veca temp. ispod najlona?Ja cu probati sigurno eksperimentalno na par komada ako bude mraza, nemam sta da izgubim.Mozda je cudna ova moja ideja ali i meni je bilo cudno kada je moj komsija koji ima jabuku, prekrivao istu sa protivgradnom mrezom bez stubova i zice,direktno na grane,25 jutara jabuke.Sve bude ekstra klasa i ode za Rusiju.
Mislim da nije loša ideja i da u slučaju nekog slabijeg mraza možda i može da zaštiti, ali nadam se da neće biti potrebe za eksperimentisanjem bar ove godine. :ppozdrav:
 
Nazad
Vrh