Kajsija

Imam samo par stabala u dvorištu, šteta 100%, Ns 4 i Ns 6.
 
Bilans za ovu godinu kao sto je bilo u cvetanju Roksana za 10 morace da se redi i pored Roksane ostala je Madjarska najbolja fino i ostace nesto na ns Rodnoj i imam jednu srednje ranu sortu koja je ostala super a nije Nju Dzersi a nije ni Aurora .Sve ovo ostalo je sareno negde ima negde nema ali tesko za prelaznu ocenu.Kajsijar nije bio opterecen prosle godine bio je i rezan i redjen a mislim da je susa prosloga leta ostavila traga na nekim sortama a drugi faktor koji se dogodio ne vezujem toliko sa minusom koliko sa losim oprasivanjem jer je veliki deo cvetanja kajsije ove sezone bio propracen niskom temperaturom.Sto se tice zastite kada sam video da nailazi sneg i kisa i da ce biti mnogo vlage resim da ga zastitim od monilije prvi put za 5 godina i nadjem neki Kubik kome je prosao rok trajanja 2013 i isprskam a da nisam bio bi haos jer je bilo takvih uslova za moniliju da verujem da bi ostavilo posledice na duze staze.Dosta puta sam koristio hemijska srestva gde je prosao rok trajanja i za divno cudo uvek je odradio kvalitetno.U svakom slucaju to je od boga ili od HARP sistema vise ne znam ni sam.Ako dodje do prodaje iako ne radi ni pijac ni kvantas verujem da ce se traziti kilogram vise jer prosle godine kada je kajsija bila 20 dinara niko je nije jeo valjda je takav mentalitet naroda a osecam dace ove godine dali od celokupnog ovog haosa biti totalno suprotna slika proslogodisnjoj valjda je ljudima sladje kad je skuplje ili kada ga nema
 
Da,bice to dobro jer ove godine ima da bude ludilo od kuvanja zimnice i ostalog,ljudi se boje sta ce biti sledece zime.Sto bi vijali pekmeze i kisele krastavce po marketima kada mogu sve polako spremiti i ne misliti o tome da li ce biti ili ne a vremena za kuvanje ce biti. Ja ako izvucem na 1100 stabala 500 kg bicu prezadovoljan.Bar hemiju da pokrijem.Ne skidajte nista i ne proredjujte,sve ce to otici pa ma kako sitna bila.Nece pucati grane na vrhovima,kajsija se savije do zemlje pa ne pukne.Inace od radova sam obavljao prskanje trave u redovima,koristio fusilad forte,nisam hteo zbog pcela totale i....Nista...Sve ostalo zeleno,nista nije uspelo a proslo 15 dana..Sada kosio mulcerom i mlatio trimerom 3 dana dok nisam napravio Vimbldon.
 
Bilans za ovu godinu kao sto je bilo u cvetanju Roksana za 10 morace da se redi i pored Roksane ostala je Madjarska najbolja fino i ostace nesto na ns Rodnoj i imam jednu srednje ranu sortu koja je ostala super a nije Nju Dzersi a nije ni Aurora .Sve ovo ostalo je sareno negde ima negde nema ali tesko za prelaznu ocenu.Kajsijar nije bio opterecen prosle godine bio je i rezan i redjen a mislim da je susa prosloga leta ostavila traga na nekim sortama a drugi faktor koji se dogodio ne vezujem toliko sa minusom koliko sa losim oprasivanjem jer je veliki deo cvetanja kajsije ove sezone bio propracen niskom temperaturom.Sto se tice zastite kada sam video da nailazi sneg i kisa i da ce biti mnogo vlage resim da ga zastitim od monilije prvi put za 5 godina i nadjem neki Kubik kome je prosao rok trajanja 2013 i isprskam a da nisam bio bi haos jer je bilo takvih uslova za moniliju da verujem da bi ostavilo posledice na duze staze.Dosta puta sam koristio hemijska srestva gde je prosao rok trajanja i za divno cudo uvek je odradio kvalitetno.U svakom slucaju to je od boga ili od HARP sistema vise ne znam ni sam.Ako dodje do prodaje iako ne radi ni pijac ni kvantas verujem da ce se traziti kilogram vise jer prosle godine kada je kajsija bila 20 dinara niko je nije jeo valjda je takav mentalitet naroda a osecam dace ove godine dali od celokupnog ovog haosa biti totalno suprotna slika proslogodisnjoj valjda je ljudima sladje kad je skuplje ili kada ga nema
A jel ti preživela Dačija ?

Послато са SM-A920F помоћу Тапатока
 
Ја имам неке које су купљене као дачија. Да ли су стварно дачије нисам сигуран. Углавном слабо цвјета.
А, кармела и виорика одлично цвјетају. 2016. године почетком децембра сам посадио по двије кармеле, виорике, рарес, сирене и по пет свит ред, биг ред и силвер ред (вјероватно је то силред). 2017. у новембру сам посадио неколико цунамија. 28.2.2018. је био јак мраз, око -16 после топлог фебруара и јануара. Цунамију није било ништа док су остале кајсије претрпјеле озбиљна измрзавања. Обје сирене су смрзле, као и једна рарес. Остале сам помало скраћивао прошле године, а ове још ниже, неке се неће ни опоравити.

Занимљиво је да цунами из новембра 2017. није уопште измрзао, док све из децембра 2016. јесу. Вјероватно су раније покренуле сокове док је цунами каснио јер се није био укоријенио. Или је нешто треће.
 
za ZOKU 801 Neka je totalno prazna,neka je ponela fino a neka osrednje ali u odnosu na proslu godinu je dosta losija ali moj starac Foco sa 83 godine a voli covek da reze i molio sam ga ne cackaj do berbe pa ga kasapi posle i uze i oreza je dusmanski a ona radja na mesovitim grancicama i ajde smatrao sam da je to zavrseno i kupim dobre makaze dugacke i kad je stari Dzon Vejn video makaze a ranije je koristio neke Rumunske celicne a zvacu on se primi a nema nasta da ih proba u stvari ima i tresnje i jabuke i loza ali mu valjda kajsije interesantne jer ne trebaju merdevine I ON RESI DA MU ODRADI JOS JEDNU BLAGU KOREKCIJU a barem da sam znao da mu zanimljivo nebi bacao vestak ovako sam samo bacio pare niz Dunav I dobro ga osisao .
 
Bar ces na leto da nakupis drva za ogrev kada krenu tako nadjubrene a bez plodova

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
Kod mene Novosadske sorte su sa 50% prezivele ove pocetne vremeske *carolije*. Duga je godina pa ne bih da malerisem . Crna kajsija je kasnije krenula i lose se oprasila .Ja sam jesenas prilicno ostro orezao kajsiju jer nemam vremena u prolece da se sa tim igram tako da sam mogao jos bolje da prodjem.. Pozdrav ..
 
Е, сада нећу имати ни она три кг кајсија што су до данас преживјеле. Пада снијег.
Posle svega sto se desilo, makar mozes da se sankas..pusti kajsije ove godine...A i nece temperatura ispod nule, bez obzira sto pada sneg, sto je najbitnije..
 
Poslednja izmena:
Do ove godine uvek sam gledao cvetove, plodiće, pratio temperaturu... od ove godine što se tiče kajsije gledam samo kad datum pređe prvi maj... pa šta pretekne... ako pretekne... ali potajno se nadam... onako duboko skriveno u duši... da pretekne poneki plod za džem...
drugarski pozdrav
 
I kod mene ispao veći problem oplodnja od mraza. nju džersi je najbolje prošla pa madžarske pa ns4 i ns6 i naravno ns rodna kako joj ime kaže ...nema ništa roda :)
Zanimljivo je da na pola cvetanja kajsija u komšijskoj bašti cveta šuma dženarike i nakon toga pčele kojih je baš bilo skoro da ne možeš da nadješ....i još udario mraz.
 
Momenat cvetanja u smislu oplodnje je ove godine bio vazniji faktor nego da cvet prezivi mraz.

Kod mene je steta veca nego sam mislio, bice simbolicno roda ako jos i uracunamo da nece svi ovi plodovi docekati berbu, kajsija se cisti od plodova jos dva puta.

Najvise plodova imam na 2 stabla koja su jedina ove godine bila puna cveta i cvetala 5 dana pre mraza.

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
Meni je na kraju prezivelo nekih 50% ali imacu mnogo gubitaka od monilije. Ovo mi se nikad nije desilo da imam ovoliko monilije. Radio zastitu kao i prethodnih godina ali mislim da je vlaga od snega bila presudna za razvoj monilije
 
Ja sam protiv monilije prskao samo jednom chorusom kad su ta dva stabla 50 posto cvetala a ostala tek krenula do 20 posto, nemam uopste monilije.

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
Najbolji uslovi za napad monilije su posle mraza (koji osteti organe i cvet, pa je lakse patogenu da udje unutra) i porduzeni periodi pod stresom (u ovom slucaju je bilo hladno vreme dugo, i mraz, new jak ali ipak mraz, je takodje dugo trajao) tako da je ove godine bilo idealno za zarazu u vecini mesta..
U Beogradu i okolini (i Smederevu tj izmedju Beograda i Smedereva) je relativna vlaga za nijasnu niza nego u juznijim delovima Srbije, pa ima manje i redje rose, sigurno je da to pravi glavnu razliku izmedju nas dole i njih gore kad nema kise i snega...
 
Nazad
Vrh