Kajsija

Професор Огњанов у својој препоруци заштите не помиње ваши. Изгледа да стварно не нападају кајсију.
 
Znam da je trešnjin list jako lepljiv dok je u porastu, možda se u tome krije caka, luči nešto hranljivo što je vašima od interesa, dok kod kajsije to nije slučaj...ne znam kako drugo voće, mislim da je ista situacija sa lepljivošću lista :)

---------- Poruka napisana u 21:34 ---------- Prethodna poruka je at 13:05 ----------

Evo šta je jučerašnji vetar uradio, sve na kečkemetskoj ruži, ali na onoj što stiže malo ranije, zar je moguće do ove faze da su opstale da bi sada opale..

 
Šteta, baš velika šteta. Dali je moguće da ti se takve stvari dešavaju. Nema se gde, glavu gore, biće bolje. Pozdrav.
 
Ma taman sam se ponadao biće barem kilo dva po stablu...kaže mi komšija da je njemu 5 hektara propalo od mraza.
 
pucanje kore kod kajsije

Komadara je u pravu ,pazi da ne preteras sa djubrivom,kod mene je bilo pucanja kore zbog prevelikog porasta jer je zemlja bila kvalitetna a i dobro nadjubrena pre sadnje.Na nekih 2o-ak komada se otvorila kora i onda sam morao to cistiti(ostrugati) i zamazati kalem voskom zbog bolesti i niskih temperatura

Pozdrav,
nov sam u voćarstvu, imam oko 180 kajsija i isto toliko šljiva, plus još od svega po malo.
Kopajući voćnjak primetio sam da je na nekima pukla kora, a dve takve su se osušile pa ako možete da mi kažete nešto voše o čišćenju i postupku sa takvim stablima.

Hvala
 
Pa ima svakakvih mada prednjače te sa jugozapadne srane. U čemu je razlika?
 
Poslednja izmena od urednika:
Kajsiji inače puca kora. Slabo podnosi zime, pogotovo kasne mrazeve. Ako su sa jugozapadne strane to je apopleksija, možeš o tome pročitati na internetu. Leka za pucanje kore kajsije i nema. Potrebno je da stabla krečiš i u jesen i krajem zime, po mogućstvu da ih ušuškavaš nečim, nekom slamom koju ćeš da vežeš nekim krpama i slično. Imaš o tome je već pričano ovde u temi ali ništa puno više nije rečeno, pa pročitaj malo to, malo o apopleksiji...i smorićeš se :)
 
Rešenje protiv pucanja kore je kalemljenje na novim podlogama. Belošljiva je jedna od njih!
 
ali meni kora puca i iznad mesta kalemljenja, većina mi je kalemljena nisko, do zemlje, znači ne puca kora podloge nego same kajsije...misliš da to nema veze, da bi na belošljivi, pa da se kalemi u visini krune recimo bio bolji rezultat?
 
Čuj, profa kaže da ova podloga dosta problema rešava, najviše pucanje kore. Imam tu nekoliko belošljiva, raznoraznih varijeteta, umnožiću to nekako ove godine, pa iskalemiti, da vidim rezultat!
 
Verujem ja profama, samo kažem ti meni puca sama kajsija, a ne podloga, puca i na dnu krošnje, deblje grane pucaju podužno itd, ne vidim vezu podloge sa tim, ali opet ja sam za to još uvek veliki laik, tako da verujem u ono što kažu pametniji, školovaniji i iskusniji :ppozdrav:
 
Pozdrav kajsijarima. Moje iskustvo sa kajsijama na okućnici: roksana kalemljena na posredniku stanley, dole džanarika. Prskao protiv monilije ali badava. Sad pokušavam sa Novosadskom rodnom kalemljenom na džanarici,videćemo kako će ići. Zanima me sledeće: da li je neko, i pored svega,probao sa kajsijama dobijenim iz koštice? Tu nema hemije. Iz literature sam saznao da su plodovi sitniji ali slađi a biljka je znatno vitalnija od kalemljenih sorti. Ovo pitam ne zbog neke komercijalne proizvodnje, nego da saznam kako bi to otprilike izgledalo gajiti na okućnici, u smislu dobijanja zdravih plodova, bez prskanja.
 
Ja imam kod kuće 3 komada slučajno niklih iz koštice...kad već sve oberem, one su još zelene...tačnije, nikad ni ne sazru, već samo požute ali onako ružno, nikad ne pocrvene ni malo. Krupnoća manje više nije loša, nije da su sitne, ali nikad ne sazreju i budu jako suve sa jako debelom pokožicom, ukus odvratan, za rakiju nula. Ako ih ostaviš misleći da treba da sazreju još, one počnu da se suše na stablu.
 
Auh... nisam baš očekivao da to tako izgleda. Ja sam čuo neke izjave onih koji su gajili takve kajsije da su otporne a plod jeste mali ali vrlo sladak. U nekim krajevima nazivaju ih "sevtelije". Neki ih smatraju posebnom sortom a neki tvrde da se dobijaju jednostavno iz koštica. U svakom slučaju imam i ja nekoliko komada tih dobijenih iz koštica pa ćemo valjda videti na šta će da liče.
 
Ovo što sam ja napisao je živa istina a podudara se u reč sa onim što sam o takvim kajsijama pročitao u knjigama :)
 
Oktopod je u pravu,ja sam imao jednu iz kostice,ama nikad nisam pojeo zrelu kajsiju,nikad,stalno opadnu zelene a velike su kao orah,ove godine sam posekao tu kajsiju!
 
Ma verujem, nego moram sam da isprobam...
To bi značilo da su one sevtelije koje sam pominjao ipak neka posebna sorta. Ništa, pokušaću da ih nabavim nekako.
Pozdrav!
 
Čitao sam da u nekim zemljama neke njihove sorte razmožavaju upravo košticom, a ne kalemljenjem, tako da sigurno da neke sorte tog tipa postoje, mada ta izjava je direktno opozitna izjavama u istoj knjizi koje kažu "u koštici ne postoji sav genetski materijal roditelja, pa je plod takvih sadnica sitniji, kasnije sazreva, ima manje šećera i boje"...al opet spominju i plemenite sorte, ne znam kakve su te neplemenite :D
 
Da, ima tu nešto. Naći ćemo nešto.
Slično je kao sa orahom. Postoji neka sorta koja ne mora da se kalemi nego se dobija iz semena a dobra je sorta, otporna, plod kvalitetan. Pokušao sam i to da "iščačkam" na forumima ali zasad ništa.
 
Nazad
Vrh