Kajsija

Jel ovo samo sloj peska kao malč šta li ili bukvalno pesak kao zemljište?
 
Da li je neko vec uradio ranu letnju rezidbu kajsija.Ja bih poceo sutra,svejedno nema roda pa polako mogu da seckam!
 
Kazu da se rana letnja rezidba treba zavrsiti do 20.o6. jer posle nema efekta a ja kasnim...
 
Ja sam danas odradio na 50 stabala, ruke su mi otpale, ceo dan sam orezivao, po podu granja pun špediter :)

Baš sam im smanjio visinu, gde god je išao produžetak grane od prošle godine ili račva vodopija, to sam sekao do dna produžetka odnosno celu račvu vodopija, dugačke grane sam isto tako zasecao u dnu ovogodišnje, na većini tih su male grančice već krenule..
 
Ostaviš 3 eventualno 4 grane koje su u takvoj poziciji da biju na što različitije strane, idealno bi bilo ako ostavljaš 3 da između njih bude 360/3=120 stepeni ugao a ako ostavljaš 4 onda da bude 90 stepeni međ njima.

Prekratiš ih na 30-40 cm dužine, nemoj da ti bude greota pa da ostavljaš duže, te će ti grane u kasnijim godinama biti glavne, ramene, nosiće celu krošnju. To bi mogao već sad da uradiš, nikako za mesec dva, ako uradiš sada malo će da se razgranjaju, neće ostati gole. Možda je bolje na proleće da bi bila jača bujnost novih grana, to nisam siguran, pa hajde neko nek da svoje mišljenje.

Što se tiče raširivanja, veži ih nečim na dole i eventualno malo u stranu, ne treba da preteruješ, i gledaj da se to vezivo ne ureže u grane. Dole veži za neku ciglu, nemoj za stablo, kretaće se vezivo i parati koru.
 
Ja stvarno neznam da odlucim ,kada se radi rezidba kajsije. U Horgosu slusam jednog coveka ima oko 500 stabla ,kaze da on radi uvek na prolece rezidbu ,pre cvetanje . Vi kazete ovde na forumu da se radi sada do 20.06.
Do sada sam radio rezidbu na prolece ,a sad posle kad citam vase misljenje ,neznam da odlucim sta je najbolje.
 
sad se radi da bi male rodne grančice što više porasle a da ne pobegne plod u vis. Drugo, što da gledaš celo leto kako raste li raste u vis :) pročitaj temu orezivanje voća, na poslednje dve tri strane imaš ovu diskusiju
 
Ove godine kod nas neće biti kajsija, to malo što je bilo po dvorištima ošišao je onaj kasni mraz.
 
sad se radi da bi male rodne grančice što više porasle a da ne pobegne plod u vis. Drugo, što da gledaš celo leto kako raste li raste u vis :) pročitaj temu orezivanje voća, na poslednje dve tri strane imaš ovu diskusiju
Da li nastaviti rezidbu i posle optimalnog vremena za ranu letnju rezidbu,nema roda a sto cekati avgust pa crkavati od posla.Ovako svaki dan po malo do kraja avgusta.Da li gresim ?
 
Ako ne orežeš, ona će da džiglja i dalje u vis i to ćeš sve ionako da skineš na proleće. Ako uradiš na vreme i skineš vodopije, ona će da se razgrana. Ako uradiš kasnije, manje će da se razgrana.

Tako da je zaključak da je svakako dobro orezati pa makar i zakasnio jer će male grančice svakako napredovati bolje bez vodopija. Ovo ne važi za mlađe voćke kojima se još formira kruna, jer njima ako prekratiš ovogodišnje kasno, onda to što se razgrana možda smrzne zimus.

To je malo moje mišljenje, malo neko "znanje" iz knjiga i sa foruma, ne bih potpisivao ali je krajnje zdravorazumski i logično, a to je meni lično najbitnije.

Džaba meni i stric koji ima 80 godina kad nema pojma da kaže zašto nešto radi sem "da ide ovako" i pokazuje rukama u stranu i na gore :D
 
Rezidbom u ovom periodu se utiče na bolje formmiranje rodnih pupoljaka za narednu godinu. Ovogodišnji porast se prekrati za 1/3-1/2 ukupne dužine, zavisno koliko je sam mladar dugačak. Naravno, ako više mladara kreće iz jednog mesta, obavezno ukloniti one koji sigurno neće trebati u narednoj godini, ostaviti onaj koji najbolje odgovara po položaju. Prekraćivanjem mladara dolazi do prekida dužinskog rasta, hrana se troši na manji broj pupoljaka, te su isti mnogo bolje izgrađeni. Proredom mladara dobija se na osvetljenju i prozračnosti krune. Kod stabala koje nose rod dopunska boja ploda je više izražena zbog većeg priliva svetlosti.
Za nekih mesec i po dana otprilike poželjno je odraditi drugu rezidbu koja podrazumeva uklanjanje polomljenih, eventualno suvih grana i onih koje bi se u zimskoj rezidbi odstranile. Rane pre i bolje zarastaju. Tako da se zimska rezidba svodi na minimum.
 
Nazad
Vrh