Kajsija

Dali imaš novosadsku rodnu u tvom asortimanu i kakva je sada situacija kod njih.
 
Nemam, imam 50 ruža, 20ak starih domaćih i tek posađene roksane. Domaće su kako koje stablo rodile, ali nisu ni merodavne jer ima par stabala od 20 godina a ostala su 14 godina tako da su polusuva i svake godine sve manje rode...a nemaš kako ni da orežeš jer skoro nikako ne niču mlade grane direkt sa stabla, već samo kao nastavak već postojećih grana...koje se suše :)

---------- Poruka napisana 27-04-12 u 23:35 ---------- Prethodna poruka je 24-04-12 at 23:03 ----------

E drugari, ostado i ja bez kajsija...plače mi se...da se desilo za vreme cvetanja pa i ajde...pre 3 dana sam bio na placu, stabla puna puna, videli ste i snimak...danas pogledam, maltene ni jedna na stablu, sve plodići popadali dole, sa sve peteljkom...

Uplaših se da nisam ja zeznuo jer sam pre nedelju dana prskao drugi put mankogalom i prehranom 15.5.30, međutim neke stare koje nisam prskao na njima je ista situacija. Plodovi koji su kao lešnik i veći su opstali, sve sitnije je opalo, ako se neki i zadržao, samo ga pipneš on otpada...jel to od mraza šta li, mlada stabla su bila bukvalno puna kao što vidite na onom snimku, sad nema ama ni par komada po stablu?

---------- Poruka napisana 28-04-12 u 00:02 ---------- Prethodna poruka je 27-04-12 at 23:35 ----------

Ananas kajsija, velika ko trešnja, jedno stablo 30 litara rakije:

 
ko i meni prosle godine kod sljiva, losa oplodnja kod mene bio uzrok kisa isto tako poceo plod da raste odjednom pozuteli i sve sa granom puno popadali. sigurno je losa oplodnja
 
Čuo sam od još nekih u komšiluku da im se desilo isto, tako da nisam ja kriv :) ostali su mi samo oni koji su bili krupniji...evo danas išao i do njive, gledam po placevima, nekom stabla puna krupnih, nekom totalno prazna, nije mi jasan fazon...valjda kome je krenula ranije taj je imao više sreće šta znam...
 
Evo i kod mog komšije kod kuće, ima dve kajsije i isti su simptomi.
Samo što on nije špricao uopšte,,,bilo plodića fenomenalno...isto kao i na tvoj video klip, i odjednom pre 5-6 dana počelo sve opadati, ostalo jako malo koji su bili krupniji...
 
Hvala brate, jeste tuđa muka, ali mi je nekako lakše, samo da znam da nisam zeznuo sa tim 15.5.30 preparatom, a njime sam i prošle godine prskao dva puta i imao najkrupnije plodove na otkupnom mestu, rus samo širio oči kad vidi :)
 
Pozdrav oktopod,

žao mi je za kajsije što se to desilo. Dali si otkrio šta je u pitanju.
 
nisam, ali pošto se desilo isto to mnogima u mom komšiluku, zametnuti plodovi pa otpali, siguran sam da su u pitanju samo vremenski uslovi i da nema veze sa prskanjima, zemljištem, đubrenjem ni bilo čim što može da ti padne na pamet...jedino se nameće pitanje da li je to moglo da se spreči nekim specijalnim prskanjem ili nešto...
 
Pozdrav za vocare.Imam jedno pitanje.
Imam jednu kajsiju vec jedno 25-6 godina,nije oko nje radjeno nista.Jednom ili dvaput sam je samo orezao,ali kasno tako da je otisla na sasvim pogresne strane i zbog toga su joj se grane lomile u par navrata.Podloga joj je izgleda bila dzenerika sudeci po izniklom maladaru iz zemlje uz nju.U dosta je losem stanju,blago receno katastrofalnom,ima zilion ostecenja,oboljenja,al se i dalje u inat drzi iako sam ja vec odavno od nje digao ruke,pa ko sto rece neko iz ove teme,samo je posetim u vreme zrenja.Neznam ni koja je sorta.Kada je sadjena ja sam bio mali i nezainteresovan,a moi izgleda i oni ne toliko zainteresovani da zapamte taj podatak,tako da to ostaje misterija.Ali mi se jako svidja.Kada radja radja doooosta obilno,plodovi su crvenkasti i cinimi se dosta krupni sudeci po isto "nekim "domacim,cije jedno stablo sam imao davno,a sada uporedjujem sa komsiinim.Tako da kada je moja i komsiina redje rodila,moja je otprilike duplo veca.Blago,vrlo blago je nakisela,kiselija od te domace,koja je recimo skroz blaga.Sve u svemu voleo bih nekako da je razmnozim.Po nekim moim saznanjima kalemnjenje ne dolazi u obzir,jer je puna raznih oboljenja.Pa mi pade napamet kocica.
E sada moje pitanje to jest dva pitanja.
Dal je moguce nekako nju izleciti pa da je posle kalemim ocenjem(sto mi najbolje odgovara)ili grancicom,tj.zaleciti za toliko da mi ta grancica bude zdrava za kalemljenje?
Drugo pitanje se odnosi na nesto sto sam davno negde cuo ili procitao od nekog strucnjaka,mislim da je bilo na tv-u.A radi se o tome da je on ubedjivao gledaoce ili skoro terao da pri podizanju novog zasada kajsije,ne koriste kaleme vec sade kostice.Rece da je to ubedljivo najbolja varijanta ,jer valjda kalemljenje za kajsiju nije bas dobro,kako god da se izvede.Na kalemljenje je ona veoma osetljiva i kasniji problemi koi se javljaju,ako se jave,su uzrocnik toga.
Dal je neko o tome nesto cuo ili slucajno imao iskustva?
Toliko od mene,a i bilo je dosta,pozdrav:osmeh:
 
Prvo, od čega ti je bolesna? Ako je pokupila šarku od nekih šljiva, onda je ima i u koštici.

Drugo, što ne bi lepo uzeo mladu grančicu pa je nakalemio na nešto, bilo grančicom bilo pupoljkom?

Treće, kalemljenje se i radi upravo jer je razmnožavanje košticom nepouzdano u smislu da u koštici nemaš ceo genetski zapis roditelja, a u grančicama imaš. Drugim rečima to što ti bude niklo je sejanac, u narodu rečeno divljak, kasnije sazreva, plod je lošijeg kvaliteta, lošije obojen, manje šećera, suv itd, može da se desi da bude i dobra ali su šanse jako male. U nekim zemljama se tako razmnožava ali to su verovatno neke bangave sorte, ne možeš da očekuješ da posadiš košticu Roksane i dobiješ Roksanu. Dobićeš pitaj boga šta, tačnije - sejanac, divljak. :ppozdrav:
 
Ajd i ja da pocnem od prvog.Znaci,posto ja nisam strucnjak za razlikovanje svih bolesti,mogu smao ponesto da pomenem.Recimo ima kovrdzavost lista,verovatno i krastavost,i rupicavost,a mislim da ima i neku bakteriolosku infekciju jer su skoro sve grane na njemu bar ponegde smolave,a na nekim mestima bas podosta.Tako jedna velika grana koja je zbog zapustenosti otisla toliko da je odvukla celu krosnju na tu stanu,skoro do osnove napravila veliku smolotocinu.Takodje je i stablo puklo i to podosta.Mada sve ovo tako taje godinama,a ona odoleva.Sada je bas rodila dosta imace i za jelo i za dzemove.Mislio sam da odsecem te smolave grane do donekle zdravog dela,ali se boim da bi posle toga ostalo ,pa skoro samo deblo,sa ponekom granom,pa mozda se osusi.Neznam za sarku,al mislim da je nema.
Na drugo pitanje sam ti gore vec rekao,ili nisi primetio ili mislis da bolesti nisu bitne za kalemnjenje mladara koji izbiju.Ali mene buni to,zar nece te bolesti sa drugih delova da predju na nju,pa posel da kalemim sa grancicom koja ,recimo,vec ima krastavost ili kovrdzavost ili sta ja znam sta vec.Sad neznam mozda bi s to posle polivanjem unistilo i ne bi uticalo na vek stabla,ili ne?
Za kocice sam znaci cuo od tog strucnjaka,a takodje sam procitao davno u jednoj knjizi,mislim od Bulatovica,da jedino kocice ostaju zdrave na vocki bez obzira na stanje ostalih delova vocke,e sada neznam za sarku dal bi ona ostala na kocici.Ali se slazem da je kalemljenje jedino resenje ako se zeli dobar i kvalitetan rod.Ali nije to bas toliko lose resenje.Uostalom tako se i prave nove sorte(jedan od nacina).
Hvala na odgovoru i pozdav
 
šarka ostaje u koštici i lako se primeti,imaš slike od joekiki negde unazad...ovo ostalo što si napomenuo su razlozi neprskanja, to nisu bolesti koje će se preneti, to su trenutne bolesti lista i slično. Grana koja ove godine krene će biti ko nova, nju upotrebi sledeće proleće za kalemljenje ili već sad u avgustu kalemi pupoljkom
 
Mozda cu da probam cisto onako da vidim dal ce da uspe najesen na spavajuci(nekako mi on najlaksi,a i netreba vosak),al cu zato za sledecu godinu malko da je zastitim pa onda kalemim da bi skinuo svaku sumnju.I ja sam slicnog misljenja da nije strasno za mladi lastar i da on moze da se iskoristi za kalemljenje.Hvala na savetima
 
На јабукама и крушкама су се појавиле ваши док их на кајсијама и бресквама нема. Је ли могуће да неке врсте ваши иду на јабуке и крушке, а не иду на кајсије и брескве?
 
Verovatno je moguće, jer ja u životu mom nisam video vaškicu na mojim kajsijama (breskve nemam)...dok na ostalim voćkama zna doći do invazije vaši, ako se ne vrši preventivna zaštita!

pozzz joe!
 
Кајсије су изгледа најосјетљивије на мразеве и сушење цвјетова. Ако им нешто не одговара једноставно се осуше. Мени одговарају јер их не треба много прскати.
 
Za kajsije, upravo tako...
Radio il ne radio, al svira ti radio!
Možeš da im duvaš i u frulu, il neznam šta...ako neće, onda neće roditi!
Al kad im dođe 5 minuta...bude roda kao u priči!
Još da probamo puštati neku ozbiljnu muziku od Mocarta, Bacha i ostale ekipe...kao što puštaju kravama da daju više mleka,,,više nisam pametan...:haha:

pozzz joe!
 
На јабукама и крушкама су се појавиле ваши док их на кајсијама и бресквама нема. Је ли могуће да неке врсте ваши иду на јабуке и крушке, а не иду на кајсије и брескве?
Ni ja za pet godina, koliko su mi stare kajsije, nisam primetio ni jednu lisnu vaš, a bilo ih je u neposrednoj blizini na šljivama....
Interesantno...
 
Како они продавци заштитних средстава стављају да је потребно кајсије прскати против вашију, а ваши их и не нападају. Само да продају. Новосадска родна добро подноси и шупљикавост лишћа. Само не знам колико се црвају плодови, прошле године град, о ове мраз ми нису дали да пробам.
 
u galenikinom programu se kajsija ni ne spominje, ima breskva ali svuda piše breskvina vaš, breskvin smotavac itd
 
Nazad
Vrh