Kajsija

imate dvije vrste monilije
monilija cvijeta,koja se treba špricati dva do tri puta u cvatnji(kod 30% otvorenih pupova , kod 60% i kod 90% otvorenih pupova) takvo je najsigurnije, ona uzrokuje sušenje rodnih grenčica
i monilija ploda koja se zaštičuje dalje i poslije cvatnje sa fungicidima i uzrokuje trulež plodova
vi možete ubrati "zdravi" plod ali on nakon jedan-dva dana počne truliti znači ne da se čuvati ili poznatije kao truljenje ploda

---------- Poruka napisana u 22:14 ---------- Prethodna poruka je at 22:12 ----------

a kad nema cvijeta nema niti monilije,jer se zaražava preko cvijeta,kao što je oktopod napisao da je cvijet mjesto zaraze

---------- Poruka napisana u 22:17 ---------- Prethodna poruka je at 22:14 ----------

tko ima sreće ove godine i ima cvijeta na kajsiji meni se pokazalo kao dobro sredstvo i "konker" od basf-a , u cvatnji
 
Pele, pa što onda prskaš protiv monilije ako nema i neće biti cveta? Žao mi je što je tako, sećam se kad si se pridružio pa bio pun poleta, al ne daj se, sledeće godine u ovo vreme bićeš milioner :D
 
Isto kao Vocar na šljivi :D


Ipak smo uz konsultaciju našeg stučnjaka za zaštitu drugačije tretirali i to Chorus + Actara uz dodatak Drina. Šta ostane poslije mraza moglo bi da se suoči sa monilijom kojoj je ova godina vrlo pogodna za napad, u produženom periodu.

Sad još malo slika.

Ljepotica, čija je šteta po prvim procjenama oko 50-60% jer ju je najveći mraz zakačio kad je jedina skoro sav cvijet otvorila. Ono što ostane mora se zaštititi, a pošto će očigledno biti rijedak rod, on mora biti prve klase, jer ljepotica će kao i svake godine imati najbolju cijenu.



Ovakvih drastičnih slučajeva ljepotice je rjeđe:



Najbolja, koja za koji dan ipak malo kasni za ljepoticom je bolje prošla. Šteta oko 20 - 30%. Na slici je namjerno oguljen plodić pri kontroli.



Stenlej je u precvjetavanju. Ne vidi se da ima mnogo uticaja mraza, ali vidjećemo šta će s njim biti i u kojoj mjeri.

Rodna, iz ne znam kog razloga ove godine kao da je malo ranije ušla u fazu precvjetavanja i na njoj je šteta oko 20% ali svakako će taj procenat dobro doći ako bude velike suše kao što najavljaju da se rasterete na vrijeme i izguraju sušu.

 
Pele, pa što onda prskaš protiv monilije ako nema i neće biti cveta? Žao mi je što je tako, sećam se kad si se pridružio pa bio pun poleta, al ne daj se, sledeće godine u ovo vreme bićeš milioner :D
Ima po par cvetova pa sam prskao radi predostroznosti,ovako sam sigurniji i mirnije spavam.Bice to sve ok sledece godine kao sto kazes,iz tvojih usta u bozije usi...:osmeh: Ne dam se,kajsija je takva,jedne nemas nista ali sledece nakrivis kapu:haha:
 
Kod mene je dosta slabo cvetala, mislim da će biti da se najedemo, ali pogledajte ovu milinu u sred Telepa u Novom Sadu ! :osmeh:


 
Matke ,da ne poverujes!Od kada je taj snimak,da nije prosla godina jer mi ovo izgleda nestvarno za ovo doba godine!?
 
Мраз је обрао кајсију. А, брескве су прошле са малом штетом. Из Каћа имам неку њихову кајсију великих плодова посађену у новембру 2010, али има само једну гранчицу због суше и на њој су се сачувала три плода од цвјеталих 5.
 
Pozdrav svim voćarima sa foruma.
Evo danas sam obišao moje kajsije koje sam posadio u martu ove godine. Mislim da za sada dobro napreduju. Zamolio bih za komentar kako vam izgledaju, i treba mi savet da li treba da radim neku prehranu veštačkim đubrivom, sobzirom da sam prilikom sadnje ubacio u jamu stajnjak. Hvala,
:ppozdrav:

 
OK su, samo ako ikako možeš, malo grane da oboriš. Od mineralnog đubriva dodaj ureu, an ili kan, znači neko azotno, u 2-3 navrata, ne kasnije od 25.juna! I Bog te veselio! :D
 
U redu je da dodam ureju ili kan. Koliko odprilike po sadnici i u kom vremenskom periodu da to bude 2 do 3 puta do 25.juna.
Hvala ti na pomoći. Pozdrav
 
Nekih 150-200g uree treba da bude dovoljno, a i ne mora. Ne znam trenutni sadržaj hraniva u zemljištu, pa ne mogu precizno da ti kažem. Već sada možeš prvi put prihraniti. Ako koristiš ureu, vodi računa da imaš dovoljno vlage na mestu gde si ovo đubrivo rasturio!
 
KAN ti je manje agresivan prema žilama korena, pa je time i bolja opcija od uree za mlađe sadnice.
 
Levač, опрезно са вјештачким ђубривима. Ако кајсија има превелики прираст може да јој попуца кора. После долази бактерија и на крају се суши. Ако садиш за своје потребе довољно је стајско ђубре јер није толико битан принос.
 
Komadora hvala ti na savetu. Sadio sam za svoje potrebe, a i šire jer se radi o 50 sadnica kajsija. Pozdrav
 
Komadara je u pravu ,pazi da ne preteras sa djubrivom,kod mene je bilo pucanja kore zbog prevelikog porasta jer je zemlja bila kvalitetna a i dobro nadjubrena pre sadnje.Na nekih 2o-ak komada se otvorila kora i onda sam morao to cistiti(ostrugati) i zamazati kalem voskom zbog bolesti i niskih temperatura
 
Komadara je u pravu ,pazi da ne preteras sa djubrivom,kod mene je bilo pucanja kore zbog prevelikog porasta jer je zemlja bila kvalitetna a i dobro nadjubrena pre sadnje.Na nekih 2o-ak komada se otvorila kora i onda sam morao to cistiti(ostrugati) i zamazati kalem voskom zbog bolesti i niskih temperatura
Ja sam prilikom sadnje u jamu ubacio stajsko đubrivo i pomešao sa zemljom nekih dve lopate i pri vrhu jame po obodu jame još jednu lopatu stajnjaka. Sadnice su dosta jake i jednako razvijene, sve se to lepo isprimalo, međutim imam oko 15 kom. od ukupno 50 kom. koje upola zaostaju u odnosu na ovu sadnicu koju sam izbacio na forumu, iz tog razloga sam mislio da je potrebno da im se doda veštačko đubrivo. Možda su malo više bolovale prilikom primanja, ali se nadam da če stići ove. Pustiću malo da vreme učini svoje, evo i sunca pa će to malo bolje da radi, nadam se. Pozdrav.
 
Evo današnje situacije sa terena :D

Dok su neki plodići još u fazi da imaju delove cveta na sebi, drugi su postali pravi divovi, ko džomba kliker i dobili boju :D

 
Lepo ti izgledaju ovi plodići za ovo vreme. Svaka čast, pravi si voćar. Kaži mi koja ti je ovo sorta kajsija. Pozdrav.
 
Ma svi bi bili ovakvi voćari da su u mojim uslovima da se ne lažemo...mikroklima, sorta...ovo je kečkemetska ruža, ali neka ranija, ona što bude žuta i suva, nije nešto kvalitetna...a od 50 stabala ruže imam 10ak ove rane i sve su ovako slabo rodile, dal mraz ili nešto drugo, tek i nemaju nešto plodova pa je očekivano da budu ovako krupni...ovih ostalih 40 stabala, ta kasnija malo, one su pune puncate plodova i nisu ovako krupni, ali kreću da dobijaju boju. Prvi plod sam prošle godine ubrao 8. juna.
 
Nazad
Vrh