Jesenje "plavo" prskanje

ja bih ostavio za prvo, po meni je ono ipak bitnije od ovog sada plavog, a i sada je mnogo jeftinije uzeti neki bakar i isprskati, nego trositi ulje ...

Sent from my ALCATEL_one_touch_990 using Tapatalk 2
 
pogledaj i rok trajanja tog ulja, ako uskoro ističe onda možeš da iskoristiš...ako ne bolje u februaru, ali pre nego napupe pupoljci, na kajsiji npr jako rano pupe mada mislim da ipak početkom marta a ne krajem februara..
 
Uzeo sam ovih dana Funguran 50wp,mislim da je to jedini bakarni preparat koji do sada nisam koristio.Zbog smolotočina koje sam imao ove godine kažu da bi trebalo da idem sa tim.U apoteci su mi ga preporučili kao najjači bakarni preparat,jel ima neko nekakvo iskustvo?
 
Uzeo sam ovih dana Funguran 50wp,mislim da je to jedini bakarni preparat koji do sada nisam koristio.Zbog smolotočina koje sam imao ove godine kažu da bi trebalo da idem sa tim.U apoteci su mi ga preporučili kao najjači bakarni preparat,jel ima neko nekakvo iskustvo?
Za ovo najjaci medju bakarnim preparatima mogu da se vode samo debate.Ono sto strucnjaci kazu to je da je bakar najaktivniji iz bakar-hidroksida,a to je upravo po sastavu Funguran.Medjutim postoje mnogo bolje formulacije od WP formulacije ovog preparata.U svakom slucaju,odlican je preparat kao i gotovo svi na bazi bakra,idi sa gornjom granicom preporuke i sto je najvaznije-sto bolja pokrivenost cele biljke rastvorom!
 
Jasno kupanje sleduje po ps-u nego imao sam na jednom mestu pucanje grane na 2/3 jedva sam je nekako bandažirao i primila se,čak su lastari sa te imali najveći porast.Pored toga imao sam još više smolotočina na mestima prekraćivanja (trešnje su u pitanju).Ono što me zanima i na znam,šta bi' trebalo dali ta mesta gde je smolotočina jel bi' tu trebalo da nešto posebno natopim bakrom ili šta?:sta:
 
Žile imam i ja taj problem sa " smolotočinom " ali na šljivama. Čitajući temu o bolestima i prepoznavanju istih shvatio sam da je ta smola u stvari odbrambeni sistem voćke. Pogledaj i ti tu temu i videćeš dosta korisnih stvari. Ja sam odlučio da uradim DVA plava prskanja uz povećanu dozu za 30% od preporučene.
Da li je neko već počeo sa plavim prskanjem i ako još nije opalo 70% lišća ?
 
To sa dva prskanja je i mene savetovao jedan zaštitar,kaže ako nemaš mnogo il' imaš vremena itd. idealno bi' bilo u bilo kojoj situaciji prvo prskanje na pola lista i još jedno pred kraj tako da ni' jedna bakterijica nema šanse....Mnogima će ovo odmah zvučati kao picajžljenje al' opet ko nema puno a odgaja još i s ljubavlju prema voću ima jako smisla.
 
To sa dva prskanja je i mene savetovao jedan zaštitar,kaže ako nemaš mnogo il' imaš vremena itd. idealno bi' bilo u bilo kojoj situaciji prvo prskanje na pola lista i još jedno pred kraj tako da ni' jedna bakterijica nema šanse....Mnogima će ovo odmah zvučati kao picajžljenje al' opet ko nema puno a odgaja još i s ljubavlju prema voću ima jako smisla.


Sigurno ima smisla " a,neće da škodi " kako kaže Lane Gutović. Profesor LJubivoje Brkić iz Hemiksa je u jednoj emisiji i preporučio dva plava prskanja. Prvo kada opadne već 30% lisne mase da se odmah te ranice od opalog lišća dezinfikuju, a drugo kada opadne 70%. Naj vaznije kao i što svi znaju je da posle ovog tretmana ne bude par dana kiše i da je temperatura iznad +5*. Ovo vreme do sada je bilo idealno za ove radove.
 
I meni su savetovali da idem sa 25% manje vode zbog smolotočine.Inače probaću ove godine tu varijantu na 30 pa na 70 i tako kalendarski kasni opadanje lišća a i da vidim baš reakciju.Mala promena će im prijati.
 
Ja sutra idem da prskam plavo prskanje na trešnjama, koncentracija o,75%, a planiram da sa 400 litara vode oprskam 2,5 kj... Lišća još ima al rekli su mi da nečekam...
 
U principu to sa dva prskanja, prvim prskanjem se dezinfikuje i list koji će otpasti pa neće rasti patogeni na zemlji, a drugim se dodatno dezinfikuje kora, potrebno je i ne čekati puno nakon opadanja svog lista jer se bolesti zapate kroz mesto na kojem je bila lisna drška...

E sad ako ovo pročitate iz drugog ugla posmatranja...mislim da smo svi otišli dođavola...mesto gde je bila lisna drška nije nego...ne kažem da ne treba da se prska, ali brate šta očekujete loše da će da se desi ako se ne oprska a ionako ćemo prskati uljem sa bakrom na proleće. Toliko puta prskamo protiv koječega da mislim da je još jedno dodatno prskanje čisto preterivanje, imajte malo na umu i zagađenje zemljišta tolikim preparatima.
 
Ja sam kupio Nordox 75 wg syngenta ( 20 eura košta, neprijatno me iznenadio :) ), nisam do sada koristio ovaj preparat. Tražio Cuprablau ali nisu imali. A na proljeće crvenim uljem kao i uvijek do sada.
 
U principu to sa dva prskanja, prvim prskanjem se dezinfikuje i list koji će otpasti pa neće rasti patogeni na zemlji, a drugim se dodatno dezinfikuje kora, potrebno je i ne čekati puno nakon opadanja svog lista jer se bolesti zapate kroz mesto na kojem je bila lisna drška...

E sad ako ovo pročitate iz drugog ugla posmatranja...mislim da smo svi otišli dođavola...mesto gde je bila lisna drška nije nego...ne kažem da ne treba da se prska, ali brate šta očekujete loše da će da se desi ako se ne oprska a ionako ćemo prskati uljem sa bakrom na proleće. Toliko puta prskamo protiv koječega da mislim da je još jedno dodatno prskanje čisto preterivanje, imajte malo na umu i zagađenje zemljišta tolikim preparatima.
Potpuno se slažem ujedno je to i veliki trošak,a po PS-u bi trebalo napraviti sljedeće,prije bi trebalo oprskati 5% koncentracijom urea i bakar tako da sav list bude dezifinciran ujedno voćka se snadbjeva dušikom i akumulira u koijenu u rano proljeće.Još kada takav list ujednačeno opadne brže se razgrađuje(truli) i ne ispušta spore iduće godine.
Ako želimo malo uštedit može i ovako ali ima i posla,jednostavno list samljeti trimerom i još malčerom i to je to a prskati možemo u prolječe,ako negdje ima erwinije onada obavezno ali pod obavezno urea,bakar,mljevenje lista ili kupljenje,pa opet bakar ov godine,nagodinu tretman barem 3X bakar do cvatnje.
 
U principu to sa dva prskanja, prvim prskanjem se dezinfikuje i list koji će otpasti pa neće rasti patogeni na zemlji, a drugim se dodatno dezinfikuje kora, potrebno je i ne čekati puno nakon opadanja svog lista jer se bolesti zapate kroz mesto na kojem je bila lisna drška...

E sad ako ovo pročitate iz drugog ugla posmatranja...mislim da smo svi otišli dođavola...mesto gde je bila lisna drška nije nego...ne kažem da ne treba da se prska, ali brate šta očekujete loše da će da se desi ako se ne oprska a ionako ćemo prskati uljem sa bakrom na proleće. Toliko puta prskamo protiv koječega da mislim da je još jedno dodatno prskanje čisto preterivanje, imajte malo na umu i zagađenje zemljišta tolikim preparatima.

[FONT=Arial, sans-serif]Tabela3. Orjentacioni program zaštite trešnje[/FONT]


[TABLE="width: 563"]
[TR]
[TD="width: 81"] [FONT=Arial, sans-serif]REDNI BROJ PRSKANJA[/FONT]
[/TD]
[TD="width: 94"] [FONT=Arial, sans-serif]VRIJEME TRETIRANJA[/FONT]
[FONT=Arial, sans-serif]FENOFAZA[/FONT]
[/TD]
[TD="width: 104"] [FONT=Arial, sans-serif]BOLESTI ILI ŠTETNICI[/FONT]
[/TD]
[TD="width: 118"] [FONT=Arial, sans-serif]NAZIV PREPARATA[/FONT]
[/TD]
[TD="width: 94"] [FONT=Arial, sans-serif]KONC. (%)[/FONT]
[FONT=Arial, sans-serif]PRIMJENE[/FONT]
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="width: 81"] [FONT=Arial, sans-serif]1.[/FONT]
[/TD]
[TD="width: 94"] [FONT=Arial, sans-serif]Pred početak bubrenja pupoljaka, bubrenje pupoljaka[/FONT]
[/TD]
[TD="width: 104"] [FONT=Arial, sans-serif]Monilija, šupljikavost, lisne i štitaste uši, savijač pupoljaka, mali i veliki mrazovac[/FONT]
[/TD]
[TD="width: 118"] [FONT=Arial, sans-serif]Crveno ulje[/FONT]
[/TD]
[TD="width: 94"] [FONT=Arial, sans-serif]3[/FONT]
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="width: 81"] [FONT=Arial, sans-serif]2.[/FONT]
[/TD]
[TD="width: 94"] [FONT=Arial, sans-serif]Otvaranje cvijeta[/FONT]
[/TD]
[TD="width: 104"] [FONT=Arial, sans-serif]Cvjetna monilija; šupljikavost[/FONT]
[/TD]
[TD="width: 118"] [FONT=Arial, sans-serif]Merpan WP[/FONT]
[FONT=Arial, sans-serif]Chromovit[/FONT]
[/TD]
[TD="width: 94"] [FONT=Arial, sans-serif]4[/FONT]
[FONT=Arial, sans-serif]2[/FONT]
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="width: 81"] [FONT=Arial, sans-serif]3.[/FONT]
[/TD]
[TD="width: 94"] [FONT=Arial, sans-serif]Opadanje latica, kraj cvjetanja[/FONT]
[/TD]
[TD="width: 104"] [FONT=Arial, sans-serif]Cvjetna monilija[/FONT]
[/TD]
[TD="width: 118"] [FONT=Arial, sans-serif]Ronilan FL SC[/FONT]
[FONT=Arial, sans-serif]Chromovit[/FONT]
[/TD]
[TD="width: 94"] [FONT=Arial, sans-serif]0,1[/FONT]
[FONT=Arial, sans-serif]0,1[/FONT]
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="width: 81"] [FONT=Arial, sans-serif]4.[/FONT]
[/TD]
[TD="width: 94"] [FONT=Arial, sans-serif]Intenzivan porast ploda[/FONT]
[/TD]
[TD="width: 104"] [FONT=Arial, sans-serif]Šupljikavost[/FONT]
[FONT=Arial, sans-serif]Crna trešnjina uš[/FONT]
[/TD]
[TD="width: 118"] [FONT=Arial, sans-serif]Dithane[/FONT]
[FONT=Arial, sans-serif]Confidore SL 200[/FONT]
[FONT=Arial, sans-serif]Chromovit[/FONT]
[/TD]
[TD="width: 94"] [FONT=Arial, sans-serif]0,2[/FONT]
[FONT=Arial, sans-serif]0,05[/FONT]
[FONT=Arial, sans-serif]0,1[/FONT]
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="width: 81"] [FONT=Arial, sans-serif]5.[/FONT]
[/TD]
[TD="width: 94"]

[/TD]
[TD="width: 104"] [FONT=Arial, sans-serif]Šupljikavost[/FONT]
[FONT=Arial, sans-serif]Trešnjina muha[/FONT]
[/TD]
[TD="width: 118"] [FONT=Arial, sans-serif]Folpan 50 WP[/FONT]
[FONT=Arial, sans-serif]Hostaquick EC 50[/FONT]
[FONT=Arial, sans-serif]Chromovit[/FONT]
[/TD]
[TD="width: 94"] [FONT=Arial, sans-serif]0,2[/FONT]
[FONT=Arial, sans-serif]0,1[/FONT]
[FONT=Arial, sans-serif]0,1[/FONT]
[/TD]
[/TR]
[TR]
[TD="width: 81"] [FONT=Arial, sans-serif]6.[/FONT]
[/TD]
[TD="width: 94"]

[/TD]
[TD="width: 104"] [FONT=Arial, sans-serif]Bakterioze [/FONT]
[/TD]
[TD="width: 118"] [FONT=Arial, sans-serif]Nordox super 75[/FONT]
[FONT=Arial, sans-serif]Chromovit[/FONT]
[/TD]
[TD="width: 94"] [FONT=Arial, sans-serif]0,2[/FONT]
[FONT=Arial, sans-serif]0,1[/FONT]
[/TD]
[/TR]
[/TABLE]




ja šta god da čitam nigde ne naletim na jesenje bakrom ili retko gde :(
 
Sta mislite da li je dovoljno plavo ulje za sljive u koncentraciji 3% kako je preporuceno i da se prska jednom ili da pojacam koncentraciju.
 
Radi kako je preporučeno, nije džabe tako određeno. 2 do 3%, ne više.
 
Ja ipak nisam oprskao u nedelju sa bakrom, ali ću sutra uraditi iako ima lišća, jer mi je rekao drugar, koji je voćar po struci da će se ipak dezinfikovati i da će lepše "sazreti grane", ali ću ići sa koncentracijom 0,5, a ako vreme dozvoli kad opadne lišće ići ću sa još 0,5...
 
Mislim da ako to drugo prskanje odradiš po ps-u nemaš problema.
Ja prskam krajem nedelje,čekam ne bi li šta samo od sebe opalo.Prvo prskanje praktično samo fajtam u hodu maglom mesta gde je značajnije opao list.Kasnije kad lepo opadne idem još jednom,kupanje po propisu taj sistem ;)
 
Nazad
Vrh