Jesenje "plavo" prskanje

Da li neko zna neku adresu da se preparati za prskanje kupe preko interneta,kod mene pola nema da se kupi od preparata koji su jeftiniji.Na primer nema cuprozin ali ima bakarni oksihlorid koji kosta 1250 din kg
::jako_besan::
 
Па тамо имаш 4 апотеке у центру!?! Ако идеш према граду сврати у Болеч или Винчу преко пута школе.
 
Upravo tako, u Vinči imaš 50 metara od ulaza u Vinču ka Grockoj, sa leve strane, gde su oni frizeri i par radnji, imaš kad uđeš u Vinču sa leve strane pre škole (mada mi se čini da je zatvorena) a imaš još jednu kad uđeš u Vinču, posle škole, autobusku stanicu dalje sa desne strane, slabo primetna radnja, malo posle autobuske stanice, odma kraj puta, tu sam ja kupio Cuprozin, mislim da je kilo 950 dinara, ima i od 250 i od 25 grama pakovanja.

Ispod tih frizera na Smederevcu imaš da kupiš gašeni kreč ako ti treba.
 
Јуче је био одличан дан па сам очистио мумије и лишће и завршио прскање. Него, раче ми тип да примењује 2 плава прскања а има око преко 20 хектара. Дал је могуће да штеточине толико постају резистентне на отрове да ускоро нећемо имати шта да једемо или ћемо појачавати тровање? Још ће ови Амери изгурати своје ГМО.
 
Ja sam čuo sa više strana od poznatih profesora da ovo prskanje nije ni potrebno...dva puta može biti i kontraproduktivno u smislu stvaranja rezistentnosti i trovanja biljaka.

Zapitajte se zašto se ni u jednoj literaturi ne spominje ovo prskanje.
 
Ljudi ne forsirajte toliko bakar! Samo jesenje ili samo proljećno kupanje, ali po propisu i kvalitetno (moje mišljenje).
 
Sale, bakar može i u proljeće u kombinaciji sa uljem, tj. on svakako treba da bude prskan u proljeće. Jesenje prskanje bakrom se radi koliko ja znam samo da bi se spriječila "moguća" infekcija u kasnu jesen (mada je već skoro sredina decembra) ili rano proljeće patogenima koji uzrokuju moniliozu, šupljikavost lišća, rogač, krastavost, kovrdžavost itd... Dakle samo kao dopunska mjera proljećnom prskanju?

U suštini, mislim (to je samo moje lično mišljenje) nije potrebno, jer se u rano proljeće bakrom isti efekat radi prije početka buđenja svih gamadi, a uljem se neda kisik da isti dišu, pa je sasvim dovoljno proljetno. Naravno, s njim se ne smije zakasniti.

I na kraju, mislim koja bakterija u januaru mjesecu? Ako i bude lijepih sunčanih dana i bakterije "krenu" već sledeće jutro mraz i temperature ispod nule djeluju pogubno za njih. A zavlačenje ispod kore ili u pupuljke, dobro staro bijelo ulje u kombinaciji sa bakrom će da odradi sve kako treba. Zato treba kupati stabla i krošnje. Ali je najmanje štetno prskanje po okolinu.
 
Upravo tako, ljudi nemojte da preterujete kad ovog prskanja nema nigde u literaturi i stručnjaci mi kažu da je izmišljeno, džabe bacate pare na preparate i gorivo i trošite vreme! Na proleće obavezno, mada i za to neki iznose sumnje prema samom ulju, koliko je uopšte efikasno...
 
@ voćar Hvala na odgovoru .

U većini se slažem sa vama ali različite vrste voća očigledo zahtevaju i različit program prskanja . Što se tiče leske pokazalo se dobro u praksi prskanje bakra u listu ( pre opadanja) i kad opadne list drugi put.U zadnje 3 god. sredinom januara oko srpske nove godine temp. bude dan,dva,tri oko 10 stepeni i tada je pod obavezno prskanje alertom . Prolećno prskanje bakrom do sada nije radjeno .Dosada bolesti nije bilo. A obzirom da je proleće ove godine očigledno u decembru ko zna šta nas sve čeka .
 
Kojim preparatom planirate da ove godine radite jesenje prskanje, sada kada opadne veći deo lista?

Ja sam mislio bordovskom čorbom, ali mi se cena ne dopada, nešto preko 300 dinara za 50 litara, meni treba nešto za oko 500 litara. Želeo bih da to nešto bude efikasno, pa mi nije toliko žao para, ali ne bih voleo da nepotrebno dajem novac ako je "svejedno" koji preparat dokle god ima bakra...ove godine sam imao najezdu vašaka, paukova, cikada, nečeg što se ubadalo u vrhove ovogodišnjih grana, kao i kokomicesa na trešnjama, pa bih voleo da to bude efikasan preparat, ako mora tih 3-5 hiljada dinara za 500 litara, onda nek bude, ako ne mora, šta mi preporučujete?
 
Ja lično od preparata na bazi bakra koristim Nordox. Ima manju česticu i bolje pokriva površinu, ide ga manje itd.... Odlično je sredstvo.

Više o sredstvu na link
 
Svaki bakar pored fungicidnog ima i baktericidno dejstvo.Sto kaze sljivar,bitno je kakva je formulacija preparata .Kod kontaktnih fungicida vrlo je bitna sto uniformnija pokrivenost tretiranih povrsina,a to moze samo formulacijama sa sto sitnijim cesticama aktivnih materija.Jedan od takvih je i cuproxat...
 
Ja sam uzeo Funguran OH - Bakar hidriksid . Lepo se meša i slabo spira ima dobru formulaciju . Cena po kg 1100,00 din. Pošto je mlad voćnjak u pitanju po kg / 300lit.vode .
 
Uskoro mi stiže 2400 komada krušaka za sadnju, utrapiću ih dok pripremam zemljište, mislio sam da ih odmah u trapu isprskam Cuprozinom+Galmin da ne bi posle sadnje prskao po njivi od jedne do druge. Šta mislite da li je to uredu?
 
mislim da ti je galmin nepotreban, al aj nek kaže još neko, ja sam danas kupio cuprozin da imam pri ruci kad zatreba, mislio sam da idem 500 grama na 100 litara vode, jel to ok?

Cena je oko 920 dinara kesa od jednog kilograma.
 
Nazad
Vrh