Jesenje "plavo" prskanje

Nije samo van preporučene koncentracije....vidiš piše npr barem 20 metara daleko od bunara da se radi prskanje...znači nije naivno.

A zašto je dozvoljen u organskoj, to ne znam, verovatno su ostaci u hrani zanemarljivi i brzo nestaju...
 
Zile,reko sam da je jedini dozvoljen u organskoj proizvodnji.A podatke koje je izneo Oktopod vezane za stetnost bakra govore samo da se sa svim sredstvima za zastitu bilja mora rukovati oprezno i po uputstvu.Inace,u mom okruzenju,kao i kod svih ostalih,pre "samo" par decenija bordovska corba-plavi kamen je bilo jedino sredstvo zastite kako povrtarske tako i vinogradarske kulture.I svi kazemo da su se nasi dedovi hranili zdravo.Skoro mi je ujna od svojih 70 godina kroz neku pricu o poljoprivredi rekla:pa mi smo ranije sve prskali samo kamenom (plavi) i krecom,pa mi smo jos tada imali ovu kako je zovu,proizvodnju...Organsku,kazem ujna,organsku.
 
eee al ujna ni moj deda nisu prodavali krupne necrvljive netrule trešnje rusima za 3 eura, već malo za sebe, malo probereš za pijac a ostalo rinfuza u zadrugu
 
I to se slazem,samo bolje im je bilo tada sa takvim proizvodima i takvim zadrugama,nego nama sada na ovakvom liberalnom trzistu.Izvinjavam se za:off_topic:.
 
Kada smo se već dotakli "plavog kamena" kako bi bilo ta dva jesenja prskanja obaviti Bordovskom čorbom? Prvo recimo sada iako sadnice još imaju list i preporučenom koncentracijom, a drugo po opadanju lista i naravno jačom koncentracijom?!?
 
Čorba je odlična, ali me zanima što se mnogi dotiču teme "jača koncentracija od preporučene"? Šta se time želi postići i da li mislite na negativne posledice?
 
U toku vegetacije ove godine u zasadu su mi se javljali i šupljikavost i kokomices! Šupljikavost sam rešio lako, a kokomices sam dva puta "uštopovao" na po mesec dana kombinacijom Zato 50WG + Antracol WP70+prihrana!!!
E sad pošto u zasadu postoje spore koje se spremaju za "zimski san" hoću da budem siguran da će jesenje prskanje da ima maksimalan efekat! Zato hoću dva prskanja, a "jača koncentracija od preporučene" bi bila za 5 do 10% znači bez ekstrema! Posledice? Mislim da ih neće biti jer sam izuzetno oprezan kada je hemija u pitanju!
 
Poslednja izmena od urednika:
Ma ne srdi se :D kapiram te i mene smara kokomices, samo ne znam da li je pametno stavljati jače doze od preporučenih, prvo ne znam ima li to svrhe, drugo ne znam ima li štetnih posledica...
 
Neces imati nikakvih posledica po sadnicama zbog nesto vecih doza u ovom periodu,to jest nakon opadanja lisca.Mozemo samo da razmisljamo o svim tim pesticidima u vecim ili manjim dozama koji zavrse na nasim parcelama i o njihovoj degradaciji vremenom sa svim pratecim efektima.Bakar je opasniji u kretanju vegetacije kada moze da oprlji mlade listice i pupoljke sa vecim ili manjim dozama,pogotovu ako nakon prskanja nastup hladniji i vlazniji period.Pa se tada mora vise povesti racuna o dozama i vremenu primene.
 
Pozdrav svima,molio bih za pomoc,,,,skroz sam mlad vocar,ako uopste mogu tako da kazem,tek sam od ove godine krenuo ozbiljnije da se bavim vocem,tj sredio sam i oziveo dva stara vocnjaka,komsijin jabukar koji ima i preko 30god i dedin mesoviti vocnjak star 10-tak godine,ovih dana trebam zasditi i sopstveni vocnjak na 20-tak ari pa me zanima cime bih trebao prskati stare sadnice u kako ovde zovu zimskom prskanju i trebam li o ove malde tek zasadjene sadnice takodje oprskati???
 
Sve sada oprskaj bakrom. O tome govori ova tema.

Pred proleće tamo februar mart plavim uljem, za to ti je tema "Zimsko prskanje".

- - - - - - - - - -

ima li razlike u kvalitetu između plavog kamena i bakar oksihlorida? Cena za 1kg bakra je 1100 dinara a plavog kamena je 580, koncentracija koja se koristi po litri je ista. Pitao sam apotekara koja je razlika, kaže u bakaroksihloridu ima i kreča kao i lepo pakovanje :D šta mislite, cena je duplo manja, osetna je razlika, ako je isti efekat što bih bacao pare?
 
Meni nešto nije jasno....mi sada prskamo sa bakrom a na proleće uljem.

Bakar je protiv raznih plamenjača, šupljikavosti lista i slično, dok sa uljem ubijamo insekte, grinje, gljivična oboljenja....pa me zanima zar ne mislite da je logičnije da sada pobijemo gamad uljem, a na proleće pre listanja dezinfikujemo protiv bolesti lista???

U uputstvima se to jasno vidi, bakarni oksihlorid sada ide samo za neko koštičavo voće, za ostalo ide u drugim fazama tokom vegetacije: http://www.fitofarmacija.rs/Data/Files/proizvodi/uputstvo/uputstvo_bakarni_oksihlorid_50.pdf

Cuprozin za jabuku malinu vinovu lozu, ne sada već u toku vegetacije: http://www.fitofarmacija.rs/Data/Files/proizvodi/uputstvo/uputstvo_bakarni_oksihlorid_50.pdf


Plavo ulje se spominju neke prezimljujuće vaši i lisna oboljenja: http://www.fitofarmacija.rs/Data/Files/proizvodi/uputstvo/uputstvo_plavo_ulje.pdf



I zašto mi onda sada prskamo bakrom? Moj zaključak je ili sada ili na proleće plavo ulje, bakar uopšte nema poentu sada...može sada plavo ulje a na proleće bakar, samo mi to ima smisao.

veruj mi da sam ja pre par dana na potpuno isti način razmišljao, ulje da sada preko zime podavi živuljke.... itd
 
Ja vec poprsko bakrom,razmisljam nesto da sutra kupim ulje i da poprskam i sa njim,dok nije kisa i sneg.Pa na prolece opet bakar i ulje.
 
ima li razlike u kvalitetu između plavog kamena i bakar oksihlorida? Cena za 1kg bakra je 1100 dinara a plavog kamena je 580, koncentracija koja se koristi po litri je ista. Pitao sam apotekara koja je razlika, kaže u bakaroksihloridu ima i kreča kao i lepo pakovanje :D šta mislite, cena je duplo manja, osetna je razlika, ako je isti efekat što bih bacao pare?

Radi se o sledećem preparatu ako neko zna, stavlja se 50 grama na litar ali mi je namena preparata sumnjiva mada se spominje za prskanje loze, ali ne govori koncentraciju, u apoteci kažu 50 grama na 10 litara, šta vi mislite, cena je povoljna?



Hemijska formula je bakarsulfat pentahidrat (CuSO4 + 5H2O)
 
Kod mene je standardna kombinacija isprobana i ne menjam.
Novembar (opadne 75% lista) BAKARNI OKSIHLORID, mart (pre kretanje vegetacije) FUNGORAN OH + GALMIN.

Što se mene tiče plavi kamen STOP u voćarstvu, za lozu može ali u vegetaciji kad joj je vreme. Pozdrav.
 
hajde da i ja dodam jedno zapazanje u vezi 'plavog' , ove godine sam prvi put radio sa FUNGURAN OH i mnogo je intenzivnija 'plava' boja i vidi se da je preparat nanesen na voce ,dok to sa kuprozinom kod mene nije bio slucaj. do sad sam radio samo sa kuprozinom i nikad nisam primetio plavetnilo posle prskanja, bas se vidi razlika gde sam radio sa funguranom u odnosu na kuprozin.. mozda to i nema veze sa dejstvom preparata, ali posle fungurana mi je jasnije zasto se zove plavo prskanje ;)
 
@oktopod
Cudna mi je ta doza od 50gr na 10 litra,premalo.Kod mene 1,5% bordovsku corbu vise nikom i ne pravi,ide se sa 2%-2,5%,a to je dosta vece doza od ove koju su ti preporucili.Stariji kazu da plavi kamen koji su oni koristili nema veze sa ovim danas koji nam plasiraju.Razlika je pre svega u boji,jacini(ranije su ruke premazivali svinjskom mascu da ne dodje do ozegotina istih usled dodira sa cistim kamenom,danas,maltene,mozes ruke da operes njim slobodno)...Tako da,po meni,bolje se drzati gotovih bakarnih preparata(onih sa kojim imamo dobra iskustva),nego ovih nusproizvoda industrije za preradu bakra.Pogotovu sto na ovakvom pakovanju nisu dali ni samu koncetraciju aktivne materije bakar-sulfata,kao ni njegovu dozu za fungicidni tretman.
@iron ex stefanvoce
Preporucio bih ti da ides sa Cuprablau Z,inace i jedan i drugi su gotovo u svim preporukama za ove tretmane,ali prednost ovog prvog je u dodatom cinku,za koji kazu da se ugradjuje u pupoljke i ima itekako bitno dejstvo u narednoj sezoni.
 
Nazad
Vrh