Jesenje "plavo" prskanje

Ma preporuka je da se stavi Galmin zbog kruškine buve, da sad uništi jaja i imaga i drastično smanji njihovu brojnost dogodine. Što se tiče Cuprozina mislim da ti je doza malo jača. Mislim da ide oko 350 grama na 100 litara vode.
 
aha nisam znao to za krušku, ako je tako stavi i galmin...

Malo jaču dozu sam hteo jer sam imao nekih problema ove godine i retko kad sam i radio plavo prskanje, od prošle godine tek preuzeh voće na sebe, ne znam dal ima potrebe tj efekta ako se stavi više?
 
Nisam ti ja neki stručnjak, mada bih se prdržavao preporučenih doza, jer ćeš i onako prskati u februaru ponovo.
 
Jesenje plavo kupanje vocaka i inace ide u jacoj dozi bakra no inace.A mineralno ulje plus bakar je redovno u februaru-martu zavisno od vremenskih prilika.
 
Zavisi koje ulje. Plavo ulje već u sebi ima bakar, galmin nema...a cena galmin plus cuprozin ne opravdava cenu ne kupovanja samo plavog ulja, postala je pristupačnija cena, a mešanje ulja i bakra u fabrici je svakako kvalitetnije nego u domaćoj radinosti. Mnogi na proleće stavljaju i insekticid tipa cipkord, ja lično ne znam da li za time ima potrebe krajem februara...
 
Slazem se samo za kvalitetnije fabricko mesanje fungicida i insekticida,inace obrati paznju na koncentraciju istih u plavom ili crvenom ulju,pa uporedi sa preporucenim dozama ulja (galmina) i bakra (cuprozina,cuproxata,fungurana,kocida...)Kad sam mesam,onda znam koje su mi doze smese,tako mi je i sa stocnim koncentratima.Pozdrav!:ppozdrav:
 
Juce sam sa ovim prskao dunje i ponovicu za 10-ak dana,kazu da je extra bakar+cink....

Evo malo copy/paste


Cuprablau Z



U zasadu vinove loze može se primeniti najviše 4 puta tokom vegetacije uz interval izmedu tretiranja 7 do 10 dana. Može se mešati sa preparatima na bazi ulja za zimska tretiranja, kao i sumpornim preparatima tokom vegetacije. Ne meša se sa preparatima kisele reakcije (dimetoat, dihlorvos, heptenofos). Idealan je za jesenji tretman, obzirom da je cink neophodan za dobro prezimljavanje pupoljaka i diferencijaciju cveta. Cink deluje kao sinergist i poboljšava usvajanje bakarnih jona, a ulazi i u sastav auksina-hormona rasta kod biljaka. Pojava intenzivno zelene boje je, takođe rezultat iskorišćavanja cinka od strane biljke. Bakar sporedno deluje na sve gljive koje izazivaju trulež, kao i na bakterije, ojačava ćelijski zid i sprečava pucanje bobica kao i bolje prezimljavanje.
 
drugari , nikako da opadne lisce sa mojih krusaka, da li moram da cekam da opadne ili mogu da ih okupam i sa liscem ? sadnice su sejane jesen prosle i prolece ove...
hocu da kultiviram , a bojim se da se jos vise ne okisa dok ne opadne 70%... :sta:
 
Poenta čekanja da opadnu listovi je da se dezinfikuje mesto gde je drška lista, ono mesto iza pupoljka...

Ja sam moje trešnje oprskao i ako je list tek krenuo da opada, da dezinfikujem i sam list, da ne prezimi ništa na njemu kad opadne, pa ću svakako ponoviti prskanje kad list opadne 70%. Ako tih dana na bude uslova za prskanje, prskaću kasnije iako će tada već sav opasti i biće malo kasno za ta mesta iza pupoljaka, ali bolje i tako nego prerano ili nikako...
 
Svaka cast za temu. Ima svakakvih misljenja i iskustava i za one koji imaju 3 vocke u dvoristu ali i za ozbiljnije sa nedoumicama :) Moj izbor ove godine bice 0.5 % bakarni oksihlorid-50. I to za jabuku, krusku i kajsiju... 5 dana ima da se ne gasi atomizer. :)
 
Ponavljam, negde sam pročitao da je bakarni oksihlorid bolji za temperature preko 15 C, a za niže su bolji drugi preparati tipa Cuprozin. Zato je bakarni oksihlorid bolji za neke prolećne tretmane, a cuprozin i slično za zimske.
 
znam, to jeste aktivna materija, ali nije isti preparat...postoji mnoštvo preparata koji imaju istu aktivnu materiju ali se razlikuju po kvalitetu upotrebe u različitim vremenskim uslovima, čak i za koje voće se koriste, postoje čak ali nisam siguran i preparati sa istom aktivnom materijom ali različitim namenama, tipa neki fungicidi gde je jdan za moniliju grančica a drugi za list, a ista aktivna materija..
 
Treba da budu tri lepa dana, bez padavina sa temperaturom iznad 5 C i nemate brige, kod nas je opalo oko 50 % lišća ipak ćemo sačekati još malo, evo, možda bude nekom od pomoći, prognoza je za Novi Sad.

dugorocna-prognoza-za-novembar-2011.gif


U periodu od 13. do 23. takođe će biti stabilno i uglavnom suvo. Jutarnje temperature kretaće se u intervalu od minus jedan do dva stepena, a najviše dnevne od pet do 10 stepeni.
Kiša će mestimično padati oko 13. i 16, dok će 21. novembra biti praćena susnežicom. Do kraja novembra srednje dnevne temperature biće nešto ispod ili u granicama višegodišnjeg proseka – od dva do pet stepeni. U periodu od 24. do 26. predviđa se kiša, koja će oko 27. novembra biti praćena i susnežicom.
 
znam, to jeste aktivna materija, ali nije isti preparat...postoji mnoštvo preparata koji imaju istu aktivnu materiju ali se razlikuju po kvalitetu upotrebe u različitim vremenskim uslovima, čak i za koje voće se koriste, postoje čak ali nisam siguran i preparati sa istom aktivnom materijom ali različitim namenama, tipa neki fungicidi gde je jdan za moniliju grančica a drugi za list, a ista aktivna materija..

Ako je ista akt. mat. onda je isti i preparat (isto djelovanje), samo različit proizvđač. Jedino može biti razlika u pakovanju npr vodotopive granule ili kašsti prah, odnosno WG, WP formulacije.

Evo uzmimo za primer Hrebicid Ston ili Stomp Aktivna tvar: pendimetalin ........ .330 g/l, kod našh proizvođača ne piše da se može koristiti npr u mrkvi, grahu, a kod stranih piše da može i da se koristi. Sve zavisi kako je preparat registrovan od strane proizvođača.
 
Upravo tako,i Cuprozin i bakarni oksihlorid su u WP formulaciji (praskasta materija).Razlika u formulaciji moze da da kvalitetniju (uniformniju)pokrivenost delova biljaka,bolje prijanjanje,teze spiranje...ali dejstvo ostaje isto.Svejedno,idemo onim bakrom koji nam je na raspolaganju i nema brige.:ppozdrav:
 
Potrebna mi je pomoc oko prskanja, da li je kasno za jesenje prskanje i sta cim bi trebalo da prskam? Imam zasade kajsije, jednogodisnje, i dvogodisnje..
 
Ne da nije kasno, nego je pravo vreme, za pojedine voćke možda čak i rano! Prska se kad opadne 70% lista, pročitaj malo temu ima pisano sve, pozdrav.
 
Nazad
Vrh