Jesenje "plavo" prskanje

Čupkanje lista koji je spreman nije nikakva mudrost a i poželjno je, bolje nego da ih ostane neki broj kad prskaš....na one tvoje mlade ti treba 10ak minuta, samo obuhvatiš palcem i kažiprstom oko grane, ne tesno, i povučeš na gore, ima otpadnu ko ništa :)
 
Nece skoditi da sad oprskate, ali je bolje pitanje zasto do sada niste? Cekajuci da opadne svo lisce mozete samo vise stene naneti...
Kad opadne i 10% lisca, vec se stvaraju ranice kroz koje infekcija moze da nanese stetu vocu. To moze biti pogotovo stetno kod godina kao sto je ova, vec skoro dva meseca se stabla muce da odbace lisce, zbog hladno/toplih promena i moze komotno da se radi bakarno prskanje 2x, pa onda jos jednom u prolece.
 
Cliff , nisam cekao do sada,nego apsolutno ni jedan list nije opao,stoji dunja kao u da je jun mesec....E tek sad opada,pa cu da prskam...List sa oko 1000 komada ne mogu da skidam....
 
Mene takođe zanima šta vi ostali planirate po pitanju ovog prskanja, na kajsijama mi je tek juče opao list značajno, na trešnjama uglavnom ima oko 50% mada se vidi da samo što nije, uveo je...šljive kako koja...pa pošto je zima, znači nisu povoljni uslovi za razvoj gljivica protiv kojih prskamo a i dejstvo preparata na nižim temperaturama nije baš sjajno, da li će još neko sem mene da preskoči ovo po nekima najvažnije prskanje?
I meni je agronom savetovao prskanje samo po suvom i toplom vremenu(iznad 7/9 stepena).Mislim da cu ostaviti za prolec jer nece biti ovog meseca takvih temperatura.
 
@Oktopod možda i uzmem i skinem lišće ručno :sta: šta bi' im falilo.?Taman da se lepo napapaju bakrom i nema zime,lepe čiste i zdrave na spavanjac.Na onaj moj voćnjakić i nije neki posao.

Sada me zanima drugo nešto ajd' produženo leto,vegetacija itd.Međutim ove godine sam po prvi put počeo da ih prehranjujem foliarno slavolom i to na svake dve nedelje,ponekad kad zaboravim na tri :) Još sam prsk'o,dva puta prehranjiv'o sa fitorertom.Da nije i to razlog,da je zbog toga list toliko ojačao da skoro uopšte ne opada? Juče sam baš gledao i dalje jedva 10 % da je opalo.
 
Ma jok, nisi jedini, zavisi od položaja placa i slično, nekoliko faktora utiče...folijarno možeš da prehranjuješ do 7 dana pre nego što treba da stane vegetacija.

Ako budeš skidao ručno, gledaj nežno da ne očeniš pupoljke.
 
Danas isprskao voce bakrom i posle nekih sad vremena pala kisa,sitna kisica doduse,ali lepo poprskala,trebam li opet da prskam ili mislite da je uspelo i pored padanja kise?
 
po preporukama bi trebalo da je suvo vreme, uglavnom gledam da je vezano 2-3 dana lepog vremena..
sad da li da prskas opet , ne bih znao .. najavljuju temperature maks dnevne od 3-4 stepena , mada bez padavina sledece nedelje, ako nije velika kolicina stabala, mozda bi bilo dobro da ponovis prskanje
 
Najavljivali i 7 stepeni i sunčano pa evo pao sneg...doduše temperatura i nije bila mala, sve se otopilo odmah, mada evo uveče poledili trotoari u gradu d izgineš :)
 
Danas isprskao voce bakrom i posle nekih sad vremena pala kisa,sitna kisica doduse,ali lepo poprskala,trebam li opet da prskam ili mislite da je uspelo i pored padanja kise?
Samo bolji sistemici mogu dovoljno da se usvoje od strane tretirane biljke za tako malo vreme,a da ih ne spere neka padavina.Sa kontaktnim,gde i bakar spada,plus po ovakvom vremenu-hladno,vlazno...sve se to lose aplikovalo da bi bilo dobro.Slobodno ponovi,samo izaberi pogodan dan,to jest vreme.
 
Koji god dan da izabere, da bi bilo toplije i sunčano mora da se čeka 10, 11 sati a u 5 je već mrak i vlaga i mraz tako da obrni okreni ništa se ne uradi....osuši se on na stablu za 15 min, ali da li se tokom večeri spere to je pravo pitanje.
 
pa slusajuci nase prognozore trebao je biti dan skroz kontra od danasnjeg,al jbg,,,moracu da cekam lepse vreme pa da pponovim
 
Koji god dan da izabere, da bi bilo toplije i sunčano mora da se čeka 10, 11 sati a u 5 je već mrak i vlaga i mraz tako da obrni okreni ništa se ne uradi....osuši se on na stablu za 15 min, ali da li se tokom večeri spere to je pravo pitanje.
.Za dobro nanesen bakar po suvom i ako moze suncanom danu,pa jos ako ima srece +7 do +10 stepeni C,bice dovoljna naredna 3-4 sata bez padavina,a biracemo dan kada ne bi trebalo da ih bude.Bakar se spira do koncentracije kada je gotovo bez dejstva,po teoriji strucnjaka,nakon padavina kise od 25mm,kada bi,kazu trebalo ponoviti tretman.A to znaci,da bi bas trebali da budemo maleri pa da nas nakon tretmana omlati neka kisa.Ali generalno,sto vec neki rekose,svako prskanje dace mnogo boljeg efekta od njegovog preskakanja.Jer mali neprijatelji cekaju svaku priliku na vlaznom vremenu u temperaturnom plusu da krenu sa akcijom.A svaki otvor na stablu u vidu opalog lista,mehanickog ostecenja kore,rane od dejstva kakvog patogena iz tek zavrsene vegetacije predstavlja otvorena vrata za istog.E tu bi bakar trebao da bude njegov eliminator.
 
Ja sam danas išao plavim uljem pošto je temperatura bila ok za ovo doba (oko 5-6 stepeni)! Takođe i zađubrio i postavio mrežice! To je to do proleća!!!
 
ja sam sada zasadio mladi zasad visnje,oblacinska,pa dali da tretiram bakrom?
 
Ovo mi je druga zaštita za zimski period! Prvu sam uradio bordovskom čorbom kada mi je opalo otprilike 30% lista, a danas su konačno osvanule bez lista pa sam rešio da odradim plavim uljem jer sam imao dosta problema sa bolestima lista i sa koje kakvom gamadi preko goodine! Čitajući karakteristike plavog ulja kao i primenu čini mi se kao logičan izbor!!!
Možda i grešim, videćemo!

http://www.fitofarmacija.rs/Data/Files/proizvodi/uputstvo/uputstvo_plavo_ulje.pdf
 
Nazad
Vrh