Jagode

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Na drugim preparatima je istovetna karenca za jagodu i malinu, pa mislim da je isto deset dana
 
@ dejan

kod mene je smonica tako da je tu sigurno previse vlage ali nisam imao simptome kao sto t imas tj nisam imao, sem nedostatka fosfora i palezi na clery, sve ostalo je ok :D
 
ja iskreno sumnjam na neki nedostatak, ali nisam tacno siguran, da malo rascackam po literatur pa javljam sutra,
 
@ dejanmitrovic

Ako se radi samo o par sadnica nemoj da brineš. Nemožeš ti da ih čuvaš pod staklenim zvonom i da ih stalno prskaš zato što ti se učinilo da se na par sadnica nešto pojavilo. Uvek ćeš na ponekoj moći da nađeš nešto što ti se učini da bi moglo da bude. Treba gledati kompletnu sliku zasada. Jedino na šta bi po meni trebalo obratiti više pažnje su bolesti korena fitoftora i verticilium jer se javljaju na pojedinim biljkama i mogu se proširiti i to može onda da bude doste opasno. Sve te pegavosti, paleži lista... to se lako reši ako ništa drugo onda šišanjem posle berbe. Šta bi boomsyte i strawberrymp trebali da rade kad imaju na desetine hiljada sadnica.
 
pozdrav iz sumadije imam neki plac od 30 ari mala je nadmorska visina za maline pa bih voleo jagode,zapadna strana, suncana.molim vas za savet da ne uprskam stvari.sta i kako i dal se isplati to posto je sve u aut otislo,i koliko vode bi mi trebalo imam bunar oko 5000l vode,hvala vam i mogu reci da smo slozni u radu
 
@ mladja kg

za 30 ari ti treba oko 12000 zivica sto znaci da bi tvoj bunar od 5000l bio dovoljan, za sada se jagode isplate, ali kao i sve u nasoj zemlji, sta ti je sigurno? Probas pa vidis drugacije ne mozes znati :D
:ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
 
20qmckj.jpg

Video sam da ste diskutovali o rasadu pre par nedelja pa reku moje misljenje..Ovako ja pravim rasad vec par godina...Uzimao sam od par firmi i frigo sadnice ali ovako mi se najbolje prime.Moracu da zapatim Albu negde pa i nju da razmnozim.Prve godine kad sam kupio rasad kolko je bilo grama po sadnici na prvim sadnicama toliko ima i u trecoj reprodukciji,znaci ne pada im kvalitet.Prva godina 400-600 grama,druga 700-800 a treca bar 600..sto se tice kamarose a madlena 800 grama.Sadnica me izadje komplet sa supstratom,kontejnerom i radnom snagom 3-4 dinara..A zdrave su jos.
Dobro ovde se malo izduzio rasad ali zato sto je stalno bilo oblacno i tmurno i malo mesta,a vec je trebalo da bude presadjen ali uglavnom se moze napraviti lep rasad..
 
@ mladja kg

Pozdrav.
Dosta toga je ovde već napisano. Prelistaj malo pa ako imaš neka konkretna pitanja pitaj slobodno.Teško je u nekoliko rečenica reći šta i kako.
Što se tiče isplativosti sve je to relativno. Zavisi šta ti smatraš dobrom zaradom i sa čim bi bio zadovoljan. Površina od 30 ari neće te učiniti bogatim ali ako se sve poklopi uz angažovanje vas ukućana može (ali i ne mora) da bude dobra dopuna kućnog budžeta.
Nego meni nije baš jasno ovo oko bunara. Na šta misliš kada kažeš da je bunar oko 5000 l? Jel to kapacitet na sat? Ako je tako onda bi mogao da ti završi posao iz neku podelu parcele pri zalivanju.

Zločinac uhvaćen na delu
2elc8r9.jpg


Pa onda uhvaćen u zamku
sb0x75.jpg


Zamke na parceli
24npd9f.jpg
 
Onda moraš imati neku cisternu koju bi punio pa tek onda puštaš u sistem.
 
dejantmitrovic je napisao(la):
gledao sam lupom a i tretirao sam decisom pre 3 dana tako da nebi smelo da se dese vasi koliko sam ja gledao lici mi na nedostatak gvozdja ali mi iz scottsa covek kaze da je njegovomisljenje da je mozda i previse vlage.imali li neko iskustva kada je previse vlazno zemljiste kako se manifestuje na biljke .
Da desava se da od prevelike vlage izbledi tj.izgubi boju,ako nije gvodzdje ili cink moguce da je zbog vlage.
Da se nadovezem u vezi sa qvadrisom meni su rekli da na jagodu ima tri dana karencu,za talstar sam danas cuo nesto novo da navodno ima mesec dana i da sme najvise dva puta godisnje da se tretira.U knjizi koju imam pise da talstar ima karencu sedam dana a koliko puta sme da se tretira ne pise verovatno vise puta(koga slusati kad niko ne prica isto!!!)
 
boomsyte
Jedno pitanje za iskusnog uzgajivaca,parcela na kojoj planiram posaditi jagode je trenutno pod trvom (neka divlja trava) dali je sad vrijeme da se uzore ili da sacekam jos malo i koji su sledeci koraci posle oranja tj dali treba odmah prskati protiv korova ili kasnije
 
mladja kg
Kucaj prirucnik za proizvodnju jagoda za svezu potrosnju. Tu mozes naci neke osnovne informacije za pocetak. Prirucnik je u PDF formatu.
 
mladja kg
Mislim da to niko ne moze sa sigurnoscu da ti kaze. Za precizne potrebe jagode za vodom postoje posebni merni instrumenti.
Po mojoj odokativnoj racunici nakon sadnje i u prvo vreme tebi bi trebalo oko 6 kubika dnevno. E sad, tu ima niz drugih faktora npr. vremenski uslovi ipak je to jul mesec. Moze da bude kisa (sto je manje verovatno) ili zega pa da ti treba i vise.
Taj odnos vode sam ja trosio. Neko je pricao da je to malo a drugi da je puno. Da kucnem u drvo ja sam potrefio niti sam preterao niti sam joj dao manje nego sto joj treba.
 
@ vladovuk

Iskusni uzgajivac :haha: :haha: :haha: al lepo zvuci :haha: :haha: :haha:.
Pa oprskaj dobro nekim totalom, sacekaj 5-7dana da on deluje i onda zaori, sto pre izores imaces vise vremena da bolje pripremis njivu za sadnju. :ppozdrav:

@ mladja kg
NE treba ti vise od pola litre vode na dan, mada to mnogo zavisi od vremena, dali su velike vrucine. ja zalivam jagodu na 3 dana jer mi je zemlja smonic i ona malo vise zadrzava vlagu. :ppozdrav:
 
ja sam placao dnevnicu 1500 din, njihova hrana, a beru od 7-19h, i sta znam naberu oko 150kg po radniku a mogu i mnogo vise ali ne zele da se premore :haha: :haha: :haha: :haha:
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh