Jagode

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Pod "zelenim" sadnicama se podrazumevaju živići uzeti iz, kod nas najčešće, proizvodnih zasada. To su sadnice golog korena. One su najjeftinije jer realno oko njih ima najmanje posla. Kontejnerske sadnice podrazumevaju živiće koji su pikirani u plastične kontejnere (ili ređe od stiropora) i njihova prednost je što se lakše primaju jer imaju razvijen koren koji se prilikom sadnje ne oštećuje već biljka odmah po sadnji nastavlja da se razvija i nema perioda "bolovanja". Frigo su najskuplje a njihova prednost je što su zdravstveno najbezbednije a kod nas je i prednost što samo na njih možeš dobiti subvencije. Mana je što ako se pravilno ne posade može doći do propadanja. Na tvom mestu ja bih se verovatno odlučio za kontejnerske.
Interesuje me šta će druge kolege reći na ovu temu, kakva su njihova iskustva?
 
Iskustva potpuno ista, mada prva reprodukcija od frgo zivica daju mnogo kvalitetniju jagodu nego frigo a da me neko pita zasto nemam pojma :sta: :sta: :sta:. Ja sam dao prijatelju prvu reprodukciju od frigo sadnica i mogu ti reci da je imao bolji kvalitet jagoda od mene a nije stavljao ni prihranu ni nesto posebno zalivao.
Cena za frigo zivice ne treba platiti vise od 0.2e centi i do pod uslovom da je broj sadnica u gajbi najvise 600kom. SVe ostalo je nebojsa u potpunosti tacno rekao i nebih nista menjao niti dodavao :D :D :D
 
kada kazete ''kontejnerske'' na koje mislite?
to onda ima tri vrste ?
1 zelene
2 kontejnerske
3 frigo

EDIT
to znaci ako bi uzeo frigo za manju povrsinu u prvoj godini onda bi za drugu godinu imao svoj sadni materijal koji bi zadovoljavao , jel ?
 
savoris je napisao(la):
to znaci ako bi uzeo frigo za manju povrsinu u prvoj godini onda bi za drugu godinu imao svoj sadni materijal koji bi zadovoljavao , jel ?
Tako je.
Kontejnerske sadnice se proizvode tako što se uzimaju mladi živići, sa stolona, koji imaju male korenčiće, oni se pikiraju u kontejnere sa supstratom, zalivaju, neguju, i kad razviju koren i nekoliko listova rasađuju na stalno mesto.
 
AJ postavi ponovo pitanje pa ga sam odgovori molim te :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha:, ka kazete na kontejnerske dali mislite na kontejnerske :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: :haha: Izvini ali moram malo da se smejem :ppozdrav:. Da za sledecu godinu bi mogao da imas svoj sadni materijal kao sto i mnogi rade (kao i ja :haha:) a mozes i sam da napravis mali rasadnik od 1000kom i mocices sledece god daimas preko 10000 sadnica
pozzz :ppozdrav:
 
a smej se kol'ko 'oces samo niko nije rodjen naucen ::lose:: pa ni ja
kao sto vidis po mojim pitanjima da su pocetnicka i ne ljutim sa ja ako me neko ''prospe'' ili se sam prospem

samo mozda i nije lijepo :ppozdrav: ali eto
 
ma bez ljutnje ali mislim da ti je pitanje bilo potpuno nelogicno, vidi i sam, kao da si pitao dali je bela boja bela :D.
Malo se salimo nadam se da to neces shvatiti pogresno i bez ljutnje :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:. POstavicu sutra sliku jednog mog malog rasadnika pa se nadam da ce ti to pomoci da se odlucis sta i kako :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
 
ne ne ljutim se ja samo kazem , mozda nije lijepo ::namigivanje:: jedno bi bilo da sam ja dosao ovdje da podjebavam one koji znaju , a nesto sasvim drugo je sto sam ja dosao ovdje i rekao ''namam pojma naucite me ako hocete'' :ppozdrav:

jer nisam znao da postoji vise od dvije vrste sadnica , jel' to grijeh?
a zbog milion slengova pitao sam da covjek mozda ne misli na neku od vec dvije pomenute vrste

elem da zavrsimo sa time da ne kvarimo ovako kvalitetnu temu
 
tako je :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:, postavicu u toku dana da vidis kako izgleda rasadnik pa eto ti male :ideja:, pa se odluci sta ta radis, dal da proizvodis ili da kupujes :D
pozzz :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
 
e vidis da mi nadjemo zajednicki jezik , jos da nam je kafana blize :ppozdrav:
a i ja danas odem mozda malo da se raspitam u jednoj firmi za repromaterijal , posto je ta firma uvoznik tog materijala :cool:
 
@ sasa j
malo da se vratim na njegov problem sa jagodama, mislim da je to ipak nedostatak bora pa ako nisi krkni mu jednu prihranu a pored svega ostalog sto radi bor dobro utice na oplodnju!!
 
savoris,

Moj savet frigo /i ako nemam neko preterano iskustvo kao nebojsa ili boom/ ali mnogo si sigurniji sto se bolesti tice. Sto se tice sadnje frigo sadnica nije ni to problem /i ako sam ja mislio da ce mi to biti najveci problem/ jer brzo udjes u stos. Negde sam procitao da je normalno da se ne primi od 5-10% ali kod mene je taj procenat bio i manji i ako do prosle godine u zivotu nikada nisam nista posadio.

Ako se odlucis za firmu koja pozajmljuje gredicar obavezno skini mere i postavi na forum /ako ne bude kasno za novu sadnju/, jer ima nas koji hocemo da ga pravimo.
 
@ savoris

Evo ti slikice kako izgleda moj mali rasadnik
vrr6n5.jpg

evo jos jedne
10p0qz9.jpg



@macosd
Druze evo ja cita i drugu literaturu, nedostadak bora se manifestuje na opadanje cveta i deformisane plodove, a onako uvucen list ka unutrasnjoj strani pise da je nedostatak kalcijuma :sta: :sta:

@sopot
mere ti mogu ja reci, ja sad dovrsavam masinu, 90% je zavrsena, ostao mi je samo jos zadnji deo, oko zatrpavanje folije da namestim. Mene je izasla masina izmedju 400-500e i nadam se da ce sve biti kako treba. Za max mesec dana je testiram pa javljam sta je bilo. NIsam jos bio u 2 selo gde mi je masina ali za vikend idem sigurno jer mora da je dovrsavam pa postavljam sliku nasta to lici
 
jes bolan da otpadaju cvetovi ali moze da ase desi da se list deformise al po meni treba da odradi obe prihrane jer u toj fazi nece sigurno pogresiti a moze samo da pomogne u boljem formiranju plodica :bravo:

A sto se tice rasadnika tu mogu samo da kazem :D :D :D :D :bravo: :bravo: :bravo: :bravo:
veoma lepo izgleda bar na slikama svaka cast na proizvodnji!!!! koliko ti je inace maticni red od reda??
 
sopot je napisao(la):
Ako se odlucis za firmu koja pozajmljuje gredicar obavezno skini mere i postavi na forum /ako ne bude kasno za novu sadnju/, jer ima nas koji hocemo da ga pravimo.

mislis da necu :haha: ima da ga snimim k'o iz satelita
samo ima mali problem ja sve sto snimam vecinu pamtim u glavi , jer tesko se izrazavam na papiru ::lose::
 
mislis da necu ima da ga snimim k'o iz satelita
Samo ga ti snimi ! Uzimam na sebe da odradim u 3d i postavim na forum!
Pošto sam zainteresovan za jagode a taj bravarski proizvod je neophodan.
minnr9.jpg
minnr9.jpg
 
@ sasa j

Nedostatak kalcijuma i bora imaju slične uzroke a i slične simprome koje je često teško razlikovati i ljudima sa više znanja i prakse. Nažalost nisam imao prilike da mi neko u polju konkretno pokaže simptome nedostataka pojedinih mikro i makro elemenata pa sve što znam je iz literature, sa slika i neta. Kada sam ja imao sličan problem meni je savetovano da tretiram mikroelementima a i kalcijumom. Pored opadanja cvetova i slabe oplodnje (deformisani plodovi) nedostatak bora utiče i na deformitet listova.

Kod nedostatka kalcijuma vrhovi listova su "spaljeni", nabrani, a list se deformiše tako da dobije oblik neke polulopte.

205fsyw.jpg


Evo kako to izgleda kod nedostatka bora

25us4s3.jpg


2zghevn.jpg


2k0un6.jpg


Nedostatak kalcijuma se najpre manifestuje na najmlađem lišću pa prati šta se dešava.

@ boomsyte

Lepo izgleda rasadnik. Jel primenjuješ neke posebne mere zaštite i nege rasadnika u odnosu na proizvodni zasad?
 
Pozdrav"

Momci, ako nekog proizvodjaca jagoda poznajete u Okolini Sa, ili Bg, posaljite mi adresu.

Zanimaju me kontejnerski zivici, za sadnju u plasteniku.
Planiram da povecam povrsinu, pa da bar ubacim pravu sortu. Mada i sa ovim, do sada nije lose. :D
 
@ nebojsa
Iskreno kad radim zastitu jagoda oprskam i njih, zalivam sa rucnim crevom a zivici su neki bili i bolji od frigo a evo jednog primera kako je izgledao zivic sto sam izvadio
2e16593.jpg
 
@ boomsyte
Svaka čast. Ima koren ko celer :haha: Kada je ovo slikano, jel ove živiće direktno presađuješ?
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh