Jagode

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
@ bushny

Imaš temu o vertikalnom uzgoju pa možeš tamo da pišeš o tome. Interesuje me svako iskustvo iz prve ruke.

@ kurkela

Fitofarmacija radi neke Syngentine preparate ili samo uzimaju aktivnu materiju, nisam siguran. Inače razvoj nove aktivne materije je veoma skup pa i velike kompanije pre rade na usavršavanju formulacija i kombinacija već postojećih a.m. nego što razvijaju nove. Npr mankogal ima a.m. mankozeb, a i DithanDG NeoTec (Dow) ima istu a.m. ali mnogo finije čestice i bolju pokrivenost, što znači da ga ide manje. To dalje znači i manje ostataka u proizvodu, manje zagađenje prirode...
 
Zdravo Nebojsa,
ona analiza o kojoj smo pricali ako se secas uradio sam je ali nikako da mi stignu rezultati,imam jedan mali problem mislim da je nedostatak kalcijuma pa me cisto zanima sta ti mislis ili neko ko je imao takav problem,uglanom je na starijim listovima ali i na ponekom mladom koji tek krece da se razvija.Evo par slika koje sam danas uslikao.
oievf4.jpg
2hf800o.jpg
33212tu.jpg
4pz0gy.jpg
 
@ sasa j
Pa meni ovo ne izgleda baš kao tipičan simptom nedostatka kalcijuma. Više mi liči na nedostatak bora.
Šta kažu ostali?
 
Bio je uskrs pa nisam stigao nikog da kontaktiram,planiram sutra da idem tamo gde sam uzeo sadnice cisto da vidim sta ce mi oni reci,mogu ti reci da se malo popravila za ovih para dana pocinje da tera lepe mlade listove po neki se nadje deformisan.Sto se tice bora ne znam da li je problem nedostatka njega koliko ja znam deformisanost ploda znaci nedostatak bora a opadanje cvetova velika koncentracija.Hvala u svakom slucaju javljam cim saznam pa da znamo za u buduce.
 
nebojsa
Kad prskaš borom u kojoj fazi?A kad gvoždjem i kada,odnosno koliko puta?Ja sam do sada to radio tako sto sam manje kolicine kombinovao kad sam prskao sa nekim fugicidom ili kristalnim djubrivom .A gvoždje sam koristio samo ,nisam ga kombinovao ni sa čim.I još jedno pitanje.Imam Amistar 2litre dali on može da se koristi umesto Quadrisa jer osim azoksistrobina kao aktivne materije Amistar ima još plus
ciprokonazol.Za šta služi taj ciprokonazol?
 
evo ja sam se danas bacio malo u istrazivanje gdje bi sta moglo da se nabavi i po kojoj cijeni
obisao sam oko pola republike ali ni ne zalim sakupio sam podosta informacija

folije koje sam nasao vecina je sirine 130cm ,recimo na jednom mjestu kosta 6 maraka iliti 3 evra po kilogramu ,19m u kilogramu
na drugom mjestu kosta 2.2 evra po kili ako uzmes cijelu rolnu koja je teska 50tak kg , ona ima 13 metara po kilogramu

crijevo KPK kosta u prosjeku oko 6 centi po metru

sto se tice sadnica tu sam naisao na vise ponude jer sam otisao u jedan jagodarski kraj
jedna firma koja se bavi uzgojom jagode i prodajom sadnog materijala prodaje sadnice (zelene) po cijeni 7-8 centi , povoljnost od njih je sto bi mi oni pozajmili svoj stroj za postavljanje folije ako bi sadnice kupio kod njih , a ako ne opet daju stroj na uslugu samo uz nesto sitnog da se plati , tek da nije dzaba

dok u jednom rasadniku koji se iskljucivo bavi proizvodnjom sadnog materijala sadnice kostaju 10 centi , tu sam naisao na vece strucnjake ali oni iz gornje ponude djeluju mi kao ljudi koji su spremni vise da pomognu savjetima a i blizi su mi

jedine frigo sadnice koje sam uspio pronaci su od jednog rasadnika koji sa bavi iskljucivo proizvodnjom , cvijeca , povrca i jagode , cijena 20 centi po komadu i tu nema nikakve tehnicke niti druge pomoci pa cak ni savjeta
sistem kao u prodavnici , salter-pare-sadnice i nista vise , u prevodu boli ih ona stvarka sta ces i kako ces . njima je bitno da prodaju za dalje ih nista ne interesuje ::lose::

eto to je par informacija koje sam napipao , imam da odem jos na par mijesta sto se tice folije i sistema za navodnjavanje ali sto se tice sadnica to je to

ako ima negdje u srbiji u pogranicnom kraju jeftiniji repromaterijal bio bih zahvalan ako neko zna da mi kaze

onako reda radi napravio sam par slika tudjih jagodnjaka

abcd0006y.jpg


abcd0005lx.jpg


abcd0004c.jpg


abcd0007dl.jpg
 
@ savoris
Druze neznam dali mozes da stupis u kontakt sa Adnanom Hadzicem (nisam bas siguran za prezime) ali on ti je predstavnik jednog velikog udruzenja jagodara kod vas, i veliki je strucnjak. Mi smo imali internet konferenciju sa njim pre god dana i iskreno covek stvarno ima znanje. Ako nisi upucen ko je ta osoba a mislim da je dosta poznat probacu ja da ti nabavim broj i poslacu ti. KOd njega imas sve informacije, od Sistema do sadnica.
pozz :ppozdrav:
 
odakle je taj covjek , makar regionalno ako nemas preciznijih podataka o njemu
mada ako bih uspio ostvariti kontakt sa njim valjalo bi , moze neki njegov kontakt i na pp :ppozdrav:
 
@ sasa j

Prijatelju i meni ta slika lici na nedostatak kalcijuma, malo sam prospartao literaturu sto imam i bas ima slicna slika, tj kovrdzanje listova i kazu da je to nedostatak kalcijuma, tako kazu strucnjaci a mi da im verujemo a? :haha: :haha: :haha:
pozz :ppozdrav:
Post je spojen: [time]1270457160[/time]
_________________________________________________
Javljam se za max 10 min samo da okrenem par prijatelja :ppozdrav:
Post je spojen: [time]1270491473[/time]
_________________________________________________
@ savoris
Za sada nema vajde od broja, prijatelj je otisao u ameriku, promenio broj, a sad sam se cuo sa njegovom zenom da ce pokusati da stupi u kontakt sa njim pa mi javlja broj ako ima.

Sad za sve jagodare, prijateljica prodaje kompletan plastenik sa vertikalnim uzgojom, sadnice su u njem od prosle godine, za sve interesovane evo link kako to izgleda http://www.youtube.com/watch?v=opMBMvg1tsg a za dalji kontakt slobodno pustite poruku
pozzz :ppozdrav:
 
savoris je napisao(la):
odakle je taj covjek , makar regionalno ako nemas preciznijih podataka o njemu
mada ako bih uspio ostvariti kontakt sa njim valjalo bi , moze neki njegov kontakt i na pp :ppozdrav:

Pozz
Preko Drine ima proizvodjac
ranc " VOLAK" Osman Karahodzic, jedan od vecih proizvodjaca.

nasao na netu
 
Hvala Boomsyte
Slazem se sa tobom,sutra planiram da skoknem na plantazu Momirovica pa cu da vidim sta oni imaju da kazu,javljam.Pozdrav
 
@ sasa j

Baš me interesuje šta će ti reći, ako ti uopšte nešto kažu bez analize zemljišta. Ja i dalje mislim da to nije nedostatak kalcijuma.
 
boomsyte je napisao(la):
@ savoris
Za sada nema vajde od broja, prijatelj je otisao u ameriku, promenio broj, a sad sam se cuo sa njegovom zenom da ce pokusati da stupi u kontakt sa njim pa mi javlja broj ako ima.

zahvaljujuci nebojsi i ta misterija je rijesena :D
 
@ strawberrymp
Ja nisam prskao specijalno samo borom. Koristio sam, da tako kažem, "koktel" mikroelemenata. I ja ponekad ubacim malo gvožđa kad prskam ali više praktikujem da dodajem kroz sistem, s vremena na vreme manje količina zbog visoke Ph.
Amistar nisam koristio. Video sam na netu da ima malo manje azoksistrobina od Quadrisa. Ciprokonazol je verovatno kontaktni fungicid, i kao takav bi trebalo da deluje kao prevencija na većinu patogena. Verujem da neće biti lošiji od Quadrisa, ne znam koliko košta ali ako ga već imaš prskaj, ne verujem da ciprokonazol može da škodi.
 
ajd da se i ja ubacim malo sa pocetnickim pitanjima
koliko realno vrijedi platiti frigo u odnosu na zelene sadnice , gore vec sam pomenuo cijene

koja razlika u dobijenom je izmedju frigo i zelenih , malo usporedbe ako moze molio bih , nemora biti nista precizno
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh