Jagode

Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
@ strawberrymp

Dobro nam došao.
Znam za tvoju plantažu. U stvari retko kad prođem tuda kad idem za NS a da ne zastanem bar na minut. Mesto ti je kao izmišljeno za jagodu. Čak imaš i drvo da ti pravi hlad. I moja njiva je na sličnom položaju tako da sam i ja sve prodavao sa njive. Za kamarosu sam čuo, mislim da je kalifornijsaka sorta. Nisam je probao a nisam ni čuo da je neko radi na tako velikoj površini. Mislim da joj ova naša klima ne odgovara previše i mislim da imaš mnogo bolje sorte za naše područje, ali ako si i ti i kupci zadovoljni to je najvažnije. To da kupci neće kleri prvi put čujem, pogotovo što prodaješ direktno krajnjem kupcu.

Što se prihrane tiče ja praktikujem da u svakom zalivanju dodam đubrivo i da mi koncentracija bude 0,1 %. Po meni je mnogo bitnija koncentracija zemljišnog rastvora iz kog biljka usvaja hraniva nego to koliko ćeš po biljci ili hektaru da daš. Naravno da sve zavisi od analize. Sve te šeme su uopštene i pravljene za, da tako kažem, prosečna zemljišta. Ko god samo malo mućne glavom zna da ne može ista šema biti za moje zemljište sa ph 8,5 ili za zemljište od ph 5 koje ima boomsyte. I mene muči visok ph i dosta mi komplikuje proizvodnju ali šta je tu je. Za dodavanje uree prvi put čujem. Za spuštanje ph i čišćenje sistema ti treba azotna kiselina.
Vidim ja da ćemo mi ovde da kuckamo dok nam prsti ne utrnu :haha:

@ bushny

Pozdrav i tebi. Vidiš da ovde imaš prave proizvođače pa ćeš verovatno doći do pravog rešenja.
Ono što meni upada u oči je da se za vertikalni uzgoj zapale obično ljudi koji nemaju nikakvog iskustva, ne samo sa jagodom, nego uopšte sa poljoprivredom. Upecaju se na dobru priču. Ja bih ti iskreno savetovao da se maneš te priče ako ni zbog čega drugog onda baš zato što si početnik. A ima i dosta drugih razloga. Dosta je o tome pisano ovde na forumu. Ako si baš namerio da to bude plastenički uzgoj ima još nekih varijanti koje su po meni mnogo bolje ali izbor a i novci su samo tvoji.
 
KOJA VARIJANTA PO TEBI JE OK. JA NISAM JOŠ ODLUČIO NIŠTA O KOJOJ VARIJANTI TEK SPREMAM PLASTENIK... ALI HTEO BI JAGODE U NJEMU I TO RANIJU ILI KASNIJU PROIZVODNJU :cool:
 
@ bushny

Pa pošto nikad tu nisi gajio jagodu zemljište ti je nezagađeno. Da sam na tvom mestu sadio bih direktno u zemlju. Posle možeš jednostavno premestiti plastenik na drugo mesto pa sve iz početka. Ili npr u vreće sa supstratom ali za to ti ipak treba znanja i iskustva. Kad kažem "početnik" ne mislim ništa loše, svi smo mi bili početnici, samo mislim da će jagoda u zemljištu bolje podneti eventualne greške nego ona u supstratu (o kojem bilo načinu proizvodnje da se radi). U supstratu biljci je dostupno samo ono što joj ti dodaš kroz sistem pa bilo kakva greška ima veće posledice.
 
malo ću opširnije da ti izložim moju situaciju, ja već 5 godina pratim sisteme za gajenje jagoda i bio sam kod dosta ljudi koji imaju vertikalni sistem, tako da imam osnovno znanje o gajenju, o bolestima, o prihrani itd. ALI NEMAM PRAKSU, jedini ljudi koji su uzimali od miletića su se žalili ostali nisu imali problema (većih). nemam zemlje ali imam dve bašte od oko 1200m2, nemam baš mnogo mesta. pa mi je taj sistem izgledao najpogodniji za moje uslove. Za jagodu sam se odlučio zato što ima stabilnu cenu na tržištu. Normalno da znanje nemože da se poredi sa praksom i da sam početnik u ovome zato sam se i učlanio na ovom forumu da bih video mišljenje od ljudi koji imaju praksu u ovom poslu. svestan sam da treba mnogo truda i vremena uložiti kao početnik ali imam vremena i ja i moji roditelji koji su u penziji tako da nisam sam, eto sad sam vam izložio moju situaciju nadam se da me niko nije pogrešno shvatio. pozzz :pecanje:
Post je spojen: [time]1270367671[/time]
_________________________________________________
VAISTINU VASKRSE :ppozdrav:
 
Hristos voskrese. Pozdrav svim jagodarima i zelim im da im ova godina bude jos uspesnija nego prosla
:ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav: :ppozdrav:
 
Ovako izgleda analiza moje parcele>
KCL pH - 7.58
H2O pH -8.35
CaCo3 -1.37
Humus - 4.16 %
Azot - 0.208 %
P205 - 16
K20 - 29
To je na novoj parceli gde sam pre sadnje rasturio 50 tona stajnjaka.To su mlade koje jos nisu radjale a na parceli gde imam jagodu drugu godinu analiza je sledeca.(normalno ovde je vise puta pustana prihrana)>
kCL pH - 7.34
H2O pH -8.23
CaCo3 -1.41
Humus - 3.12%
Azot - 0.156
P205 - 19.3
K20 - 32
Molim za misljenje i savet.Hvala.
 
JEdno pitanje, vidim da su ti dosta dugacki redovi, reci mi kako uspevas da zalivas jer imas problem sa sistem, jer niko ne preporucuje da sistem bude duzi od 100m :sta:. Za analizu sam ti ja slab, iak je za to potreban neko strucan :D
 
Znaci njiva je dugacka 300 metara.Na pola je preseceno gde ide 2 cola okiten.Trake su Queen gil 200 mikrona ,na 10 cm kapaljke,4 litre na sat.I lepo radi.Pumpa mi je traktorska Bauer a karakteristike neznam.Znam da je ona bila namenjena za tifon.Za dva sat pliva sve ispod folije.Ali polu redova zatvorim.Znaci zalivam 1.2 hektara odjednom.
 
Jao sta bi ja dao za takvu vodu, a ja mou samo 2 reda odjednom da lalivam ::samo bes:: ::samo bes:: ::samo bes::, nemam dovoljno vode tj pritisak jer zalivam sa cesme ::lose:: ali bice bolje nadam se :D
 
strawberrymp je napisao(la):
Ovako izgleda analiza moje parcele>
KCL pH - 7.58
H2O pH -8.35
CaCo3 -1.37
Humus - 4.16 %
Azot - 0.208 %
P205 - 16
K20 - 29
To je na novoj parceli gde sam pre sadnje rasturio 50 tona stajnjaka.To su mlade koje jos nisu radjale a na parceli gde imam jagodu drugu godinu analiza je sledeca.(normalno ovde je vise puta pustana prihrana)>
kCL pH - 7.34
H2O pH -8.23
CaCo3 -1.41
Humus - 3.12%
Azot - 0.156
P205 - 19.3
K20 - 32
Molim za misljenje i savet.Hvala.


Pozdrav"

Pokusajte da stupite u kontakt Prof. Nenadom Magazin, mislim da radi na polj. fakultetu u NS.

Uza specijalnost su mu jagode.
Post je spojen: [time]1270379071[/time]
_________________________________________________
boomsyte je napisao(la):
Jao sta bi ja dao za takvu vodu, a ja mou samo 2 reda odjednom da lalivam ::samo bes:: ::samo bes:: ::samo bes::, nemam dovoljno vode tj pritisak jer zalivam sa cesme ::lose:: ali bice bolje nadam se :D

Pozz
Imam vodu, plastenike, samo mi je zao, sto nisam neku bolju sortu jagode ubacio. ::samo bes:: ::samo bes::
 
cuo sam ja za tog profesora ali nikad nisam pokusavo da dodjem do njega.Ali sad hocu jer moram da resim tu stvar kako i s cim i koliko prihranjivati.Sad sam nasao na netu da je za vocarstvo idealno da fosfor bude 10 mg a Kalijum 25.Po tome ja ne bih trebalo ni da dajem prihranu.Druge godine mog gajenja jagoda sam posle sadnje prihranjivao sa 15-30-15 kemirom i na prolece mi analiza pokazalada imam 120 mg fosfora sto je 10 puta vise nego sto je potrebno,a dao sam samo 1 g po biljci.Neznam..

Post je spojen: [time]недеља, 04. април 2010. 05:44:43 MST[/time]
_________________________________________________
com
 
@ strawberrymp

Analize tvoje zemlje su slične mojima osim što ja imam viši nivo P i K ali i CaCO3. I ja imam, visoku pH. Malo mi je jedino nelogično da imaš tako nizak procenat CaCO3 a tako visok pH. Ja imam na mojim parcelama oko 20 %. Što se tiče sadržaja P i K neznam gde si našao podatak za P 10 mg i za K 25 mg, verovatno po nekim starim knjigama, ali to je malo. Neznam za drugo voće ali za jagodu je to malo. Drugo, nemoguće je da si za jednu sezonu podigao nivo fosfora za deset puta (na 120 mg). Da se tako lako podiže nivo hraniva u zemljištu gde bi nam bio kraj. Po tome ispada da si bacio 10 tona prihrane. Verovatno nisi dobro uzeo uzorke ili su u laboratoriji nešto omašili.
Evo jedan podatak koji sam dobio od našeg člana Siniše iz RS koliko hraniva jagoda iznosi:
proračuni kažu da pri prinosu od 35t/ha, iznosi 130-180 kg/ha azota, 100-130kg P2O5 i 250-300kg K2O. Ovo je red veličina od 1000 kg hraniva neke prosečne formulacije po hektaru. Ovo jesu stvarno vrhunski prinosi, sa našim prinosima se ne iznosi toliko ali se može i to izračunati.

@ boomsyte

Kod nas voda nije problem. Problem je visoa pH vrednost zemljišta i dosta kamenca i gvožđa (kako gde) u vodi što je smrt za trake.
 
Caco3 bi trebalo da bude vislji na alkalnim zemljistima .Meni su objasnili da tamo gde se koristi kap po kap dolazi do spiranja kalcijumkarbonata i zbog toga izgleda nelogicno.Neznam nerazumem se.Prof. dr Momčilo Ubavić, prof. dr Rudolf Kastori su napisali neku knjigu gde oni koji preporucuju 25 mg kalijuma a 10 mg fosfora,verovatno je to sto kazes-stara knjiga,ja to nasao na netu.A na toj analizi gde mi je fosfor 120 mg, kalijum je 52,a komsije iz intersada su od mene 5 km i isto su imali fosfor oko 100 mg.A neverujem da su omasili u laboratoriji,jedino sam ja nesto pogresno uradio.Ipak hvala ti puno.
 
Znam ja da u Intersadu imaju isto visok nivo fosfora. I jedan moj kolega isto ima 70 mg. To su posledice dugogodišnjeg đubrenja napamet, bez analize, i nije to izuzetak. Ja sam te razumeo da ti se nivo fosfora za jednu sezonu popeo sa 10 na 120, što je nemoguće.
Što se tiče nivoa P i K u zemljuštu, smatra se da je zemljište koje ima po 25 mg/100 g zemljišta dobro snabdeveno. To ne znači da ti ne treba da đubriš i prihranjuješ, već od toga zavisi koliko od hraniva iznetih prinosom treba vratiti u zemljište da bi se održao potreban nivo u zemljištu. Ali to je već druga i duga priča.
 
To je napamet djubreno od uvek.U kisackom ataru imamo naprimer visak kalijuma jer svi sadimo repu i redovno se baca 8-16-24 i tako godinama...A odkud fosfor neznam...Dobro nije vazno.Eto naprimer na dzaku sa prihranom yara pise da fertirigacijom ne uneti vise od 20 kg godisnje po hektaru.Odkud sad to.To mi je malo.I dali ubacujes neke mikroelemente i koje..Gvozdje je skupo ko droga.
Polako mi je sve jasnije hvala ti.
 
Koristim i mikroelemente a i gvožđe. Jeste skupo ali ja moram zbog visokog pH. Ali nisu ni sve sorte podjednako osetljive na nedostatak gvožđa. Šta ti koristiš?
 
strawberrymp je napisao(la):
Jos niko nije pohvalio vertikalni uzgoj pa necu ni ja.Veliki rizik,a malo kome uspe..Na otvorenom je majka.
razumem ja tebe druže ali ja imam malo mesta na otvorenom, nemaj za zlo, nekažem ja da nije na otvorenom naj, to je provereno da imam zemlje veruj mi da nebih razmišljao. Zbog toga sam i na ovom forumu da vidim različita mišljenja.
 
Status
Zatvorena za pisanje odgovora.
Nazad
Vrh