Jagode-opšta tema

U apoteci "strucno lice" rece mi da moze da se mesa,ali sam ih ipak odvojio,bolje da me bole ledja malko vise :).Hvala svima na odgovorima sad mi je lakse kad znam da se nisam dzabe mucio sto sam prskao duplo :).Ovde kod mene za max 1 godinu nestace dvoredne folije,jer svi koriste jednorednu,meni evo vec 3 godina kako koristim jednorednu i nisam primetio da ima ozegotina na plodovima,jer im je to kao "mana".A i bolje se odradi zastita jer nije gusta masa kao kod dvoredne.
 
Jednoredi su dobri ako imas dobru vodu a kod nas u Vojvodini voda iz bunara je puna gvožđenog oksida koji zapusava creva i pored filtera.Meni su bili siroki bankovi ljudi iz intersada mi postavljali nisu mogli uze pa mi jagoda bila na foliji nije bila ispod lista.Jedan dan bilo 30 stepeni kad sam poceo da berem ono sve zute fleke gde god je dodirivala jagoda foliju.Posle sam ladio po 2 do 3 minuta od 12 do 16 kad je na najtoplije na svaki sat sa prskalicama i nisam vise imao ozegotine ali zato mi korovi udarili između redova od vlage.

Pisao sam u predhodnim porukama zasto su siroki bankovi. To je vise njihov nemar stim nemislim na radnike koji dodju da postavljaju vec na upravu. Njima nije bitno kako ce izvesti radove i dal ce to biti kvalitetno odradjeno iako si kod njih kupio i sadnice i svu opremu. Znaju oni da im jedna masina lose postavlja foliju ali ne cine nista da to i isprave ili da ti nagoveste da imaju dve i da jedna losije postavlja. Pa da ti mozes da odlucis koju ces. Ali profit je u pitanju tako da precute tu cinjenicu a ti posle cupas kosu i nizes probleme losom postavkom.

- - - - - - - - - -

Moram da napomenem da su im radnici fenomenalni i da se maksimalno trude da odrade postavku to su moja iskustva.
 
Da ne bude zabune meni su ti jednoredi bili odlicno postavljeni samo moje misljenje da bi trebali biti uži da jagoda pada na dole a ne da stoji na foliji.Tako bi list mogao bolje da je zastiti.
 
Todorika, ja nisam siguran da uopste moze ili ima potrebe, prskati sa oba preparata u isto vreme. I ne znam odakle bilo kome ideja da, ma koliko bila strucna, lica u apotekama mogu da znaju odgovore na sva pitanja. Ni doktor nauka nema toliko znanje da moze pokriti sve sto se nudi po poljoapotekama. Od semenske robe i hemije za ratarstvo, povrtarstvo, vocarstvo, do stocne hrane i boga pitaj sta sve ne. Naucite da koristite strucne sluzbe proizvodjaca i distributera. Oni zato i sluze i zato su placeni, a placamo ih svi mi kroz cenu preparata.
Evo, zadnjih dana polemike oko botritisa gde vidimo da ljudi koriste najkvalitetnije preparate a opet imaju problema sa botritisom. Znaci da nesto ne rade kako treba. I ljudi radije traze odgovor na forumu, nego da pitaju one koji su za to placeni. Naravno da treba koristiti i forum i razmenjivati iskustva, ali nemojte se ustrucavati da pozovete strucne sluzbe i zatrazite pomoc i savet

Послато са 5045D уз помоћ Тапатока
 
Utice na cvet temperatura oko nule jer je cvet tada najosetljiviji,sto se tice proizvodnje jagode bez agrila to vise nema svrhe ,jer ako propadne pola roda sta smo onda uradili , svako ko moze bilo bi pozeljno da stavi agril jer bez toga u buducnosti nema vise ozbiljne proizvodnje jagoda .
 
Zavisi koliko dugo će biti ispod nule. Meni je prošle godine 20. aprila sva jagoda procvetala i od pola šest do pola sedam je bilo minus dva/tri stepena. Šteta je bila zanemarljiva. A Aca iz Blaca je imao sličan minus, ali je trajao od ponoći do 7 ujutru i imao je štetu 90%
 
Jedno od jeftinih resenja je palenje vatre po obodima njive moze nakvasena slama dovoljno je da samo dimi I da se dim krece preko njive koju stitimo.
 
Za voce je to ok, ali sumnjam da bi za jagodu bilo efekta jer se dim dize gore. Ali ako nema nikakvog drugog resenja vredi probati. Bar da mozes da kazes da si ucinio sve sto je bilo u tvojoj moci.

Послато са 5045D уз помоћ Тапатока
 
Ni jedan od tih "antifriza" na trzistu ne mogu znacajno spustiti tacku mrznjenja. Mozda za 0,5 stepeni ali vise od toga simnjam. Medjutim, nekad i to moze biti presudno pa vredi probati jer nije neka velika investicija. Ali nadati se da ce da spase cvet od nekog jaceg mraza, nije realno

Послато са 5045D уз помоћ Тапатока
 
Jagode mi cvetaju... Da li mogu da ih oprskam tonusom jer imaju i vaske? i Dal je tonus dobar da pomesam sa mankogalom i oprskam i tresnju i breskvu?

Sto se tice mraza nazalost sve ide ka tome a prizemni je skoro pa izvestan....
 
Stra je sa onim preparatom EPIN Extra ili tako nekako? da li bi on pomogao oko ovog mraza ili ne? Ja sam na pocetku cvetanja ali ocekujem pun cvet za dan-dva...a vidim da se i vremenska prognoza malo promenila na bolje tako da sad najavljuju najnizu temperaturu oko +2c,to bi trebalo da ne bude mnogo skodljivi?!
 
Stra je sa onim preparatom EPIN Extra ili tako nekako? da li bi on pomogao oko ovog mraza ili ne? Ja sam na pocetku cvetanja ali ocekujem pun cvet za dan-dva...a vidim da se i vremenska prognoza malo promenila na bolje tako da sad najavljuju najnizu temperaturu oko +2c,to bi trebalo da ne bude mnogo skodljivi?!

Ja sam prskao kad je bio onaj prvi mraz odmah posle međutim imao sam dosta crnih cvetova.E sad trebalo bi prskati barem tri dana ranije.Ja sam posle odradio sa Epinom jos jednom zbog nekih crnih pega i odlicno se pokazalo list mi se oporavio.
 
kod mene danas bio grad 10 min,iako ima dosta uništenog lista mislim da još uvek ima nade,sa čime je dobro da se poprska da bi se ublažile posledice,svaki savet dobro došao
 
Stra je sa onim preparatom EPIN Extra ili tako nekako? da li bi on pomogao oko ovog mraza ili ne? Ja sam na pocetku cvetanja ali ocekujem pun cvet za dan-dva...a vidim da se i vremenska prognoza malo promenila na bolje tako da sad najavljuju najnizu temperaturu oko +2c,to bi trebalo da ne bude mnogo skodljivi?!
Kod mene ( Prijedor ) najavljuju u subotu u jutro - 5 stepeni. To je teško braniti.
 
Milane, neke aminokiseline obavezno i zavisi kad si prskao protiv botritisa, mogao bi to ponoviti

Послато са 5045D уз помоћ Тапатока
 
Nazad
Vrh