Jagode-opšta tema

Дана 14.03. и данас 21.03. прихрана 14- 11- 25 и оне су испод агрила од 03.02.2017. Е преостаје још која прихрана и да их драги Бог сачува од евентуалних већих касних мразева (а били су код нас 2015 и 2016 године између 20 и 25 априла).
Kupina a u kojoj fazi su tvoje jagode? Pred cvetanje ili nešto drugo?
 
Da li je normalno da imam vec procvetale jagode? Znam da je napisano da su to pupoljci od jesenas ali nisam imao do sada iskustva da krene cvet krajem marta. Da li mogu zbog toga sadnice da udju u neki kontraritam i da onda ovo ranije cvetanje utice na plod u maju?
 
Zavisi od sorte ali je moguce da imas cvetove. Na primer kod mene Jolly(srednja rana sorta) sledece nedelje sigurno krene da cveta. Znaci kod mene trenuto pupoljci su krenuli ali i vec dizu prema gore i za par dana bice cvetova ako vreme nastavi ovako. Cudna je ova godina ni ja ne mogu da verujem kako brzo ovo ide. Kontraritam ne moze da se desi samo obrati paznju na prihranu a sto ranije cveta ranije ce da krene i berba. npr ja sam pre 2 godine keruno sa berbom 26 aprila. Samo lepo vreme da ostane i bice sve u redu. Malo se boljim posto za ponedeljak su rekli zahladjenje i to o 0 i 1 stepeni.
 
Najgore sto i u novom zasadu u kojem tek treba da se razvije jagoda ista situacija. Sorte su alba i roksana. U sustini brinem se da li ce prepoloviti rod i da li cr se lepo razviti posebno u novom zasadu
 
Pre dva dana su mi krenuli prvi cvetovi, ali jos uvek nisam stavljao agril. Da li da rasirim nocu, a preko dana da skidam ili da ne stavljam uopste?
 
Kupina a u kojoj fazi su tvoje jagode? Pred cvetanje ili nešto drugo?

Цветају и то солидно. На свакој 18.03.2017. када сам померао агрил ради прскања, видео сам у просеку око 4-5 цветова увелико развијених, неки се спремају да се отворе а неки су још у припреми, тако да очекујем као и прошле године око 20 априла и неку прву бербицу. Само да нема већих мразева.
 
Jel postoji neka tehnika za lakse skupljanje i sirenje agrila, lep je to posao da se svaki dan siri i skuplja?
postoji tehnika da stavis lukove pa preko njih agril ,ali i tu ima svakodnevnog spustanja i podizanja....kod mene su niski tuneli pa smo na istim mukama....najbolja tehnika je da povecas broj ljudi koji ce ti pomagati.....mene interesuje kako ti mislis sacuvati te cvjetove od hladnoce kad su se vec sad pojavili...agril tu nece biti dovoljan ,ali ko zna mozda i ne bude veceg minusa
 
Raširi pred noć dok je hladno vrijeme, a obavezno skidaj danju, zbog oprašivanja.

Ја агрил померам само када прскам или траву да уништим, значи покривене су 24 сата без обзира на температуру. Сада када су биле ове високе температуре имао сам по неки лист мало изгорео али од предходног ислустав знам да то неће нешто посебо сметати. Искуство није велико али га има. Ето то знам и преносим па ко жели може да проба.
 
postoji tehnika da stavis lukove pa preko njih agril ,ali i tu ima svakodnevnog spustanja i podizanja....kod mene su niski tuneli pa smo na istim mukama....najbolja tehnika je da povecas broj ljudi koji ce ti pomagati.....mene interesuje kako ti mislis sacuvati te cvjetove od hladnoce kad su se vec sad pojavili...agril tu nece biti dovoljan ,ali ko zna mozda i ne bude veceg minusa

Nadam se da nece vise biti hladnih nocni i mraza. Eto samo tako planiram da sacuvam :) jel ti mislis da je vec rano za cvetove? Ja mislim da je vec vreme.
 
Ja mislim da je rano, kod mene je bas cvetala i to uroku od dva dana. A sto se tice mrazeva, prvo da preteramo sutra ujutru i prekosutra.


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Ја агрил померам само када прскам или траву да уништим, значи покривене су 24 сата без обзира на температуру. Сада када су биле ове високе температуре имао сам по неки лист мало изгорео али од предходног ислустав знам да то неће нешто посебо сметати. Искуство није велико али га има. Ето то знам и преносим па ко жели може да проба.

Kod jagode nije bitan samo list, nego i koren koji je mnogo opasniji ako se razboli. A po mom misljenju ako je napolju preko 20 stepeni još ako je stalno zalivas, prihranjujes nije dobro da se ne otkriva.


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Bilo je minus jedan okolina Smedereva tacnije Drugovac.Na auto mi se nahvatao led ali trava i listovi od jagode nisu zabeleli od mraza tako da se nadam da ovaj mrazić neće da osteti cvet.
 
Mora da se razlikuje termin mraz od termina slana.

To sto na tlu nema beline (slana) ne mora da znaci da mraza nije bilo, jer ili je vazduh bio suv (veoma niska tacka rose, najcesce zbog vetra koji bude prisutan tokom citave noci) ili je deo noci bio oblacan (kao sto je to nocas bio slucaj, jer je razvedrilo pred zoru) pa nije moglo puno rose da se uhvati na podlozi te zatim smrzne.

Podaci sa moje AmS Novo Selo kazu Tmin -0,5C, dok je na 5cm od zemlje to bilo oko -2 ili -3C.
 
A verovatno je dovoljno da bude minus jedan da izmrzne cvet.meni oko 70% bilo pokriveno ageilom videcu kasnije da li je odradio posao,a videcu i ove sto sto nisu bile pokrivene.
 
Nazad
Vrh