Jagode-opšta tema

Tacno tako, ako dodju Rusi i Poljacu bice lepa cena u suprotnom cemo je davati za bagatelu.

Послато са GT-S5570 користећи Тапаток 2
 
Veliki problem u ceni jagoda barem kod nas pravi ono sto se zove inat,,jel znam da je tesko ali trebalo bi ako je godina dobra i jagoda kvalitetna da uspostavimo neki dogovor oko neke cene ispod koje necemo da idemo i da svi odrzavamo tu cenu,ali opet kazem mi znamo da radimo stvari za inat pa ako ja dajem jagodu za 180 komsija ce da spusti na 150,onda ja za inat njemu na 120 i tako unistimo sami sebe na kraju,,a trebalo bi bar mi da se drzimo zajedno kad drzava gleda kako da nas unisti da se mi ne unistavamo medjusobno,,znam da je to skoro nemoguce ali verujem kada bi se bar vecina nas drzala toga da bi mozda bolje prosli...
 
Pozdrav svima. Pre 4 godine sam cisto iz radoznalosti kupio 500 kom. frigo sadnica sorte medena. Cilj mi je bio da sa minimalnim ulaganjima (hteo sam i manje sadnica da narucim ali je bio minimum 500 kom.) naucim sto vise o uzgoju jagoda a u isto vreme da malo steknem musterije. Naime posadio sam ih na njivi i kasnije ih razmnozavao i stigao do nekog broja oko 2000 kom. Nisam postavljao ni foliju ni kpk. Prihranu sam vrsio granulisanim djubrivima i to sve rucno. Zasad sam odrzavao prostim okopavanjem. Sto se tice ove sorte bio sam 90% zadovoljan - jedina mana ove sorte je bila to sto nije pogodna za transport, naime ja sam jagodu prodavao najcesce na pijaci u Petrovcu na Mlavi i u banji Zdrelo vikendom. Problem sa ovom sortom je bio sto ona vec nakon 3-4 sata nakon berbe pocinje da menja boju - tamni, ako je bila malo ostecena brzo pocinje da se kvari itd. Njena velika prednost je bila izvanredan ukus i pre svega miris, zbog cega su musterije na pijaci stalno kupovale od mene misleci da su domace.
E sad me interesuju nekoliko stvari ako neko zeli da mi odgovori. Imam budzet od oko 5000 e i planiram da u avgustu sledece godine podignem potpuno nov zasad na novoj praceli sa frigo sadnicama. Kao prvo hteo bih da predjem na neku drugu sortu konkretno Asia jer sam negde procitao da ima prilicno dobar ukus. Sada bih naravno postavio i foliju i kpk. Druga stvar: planiram da ih posadim u jednoredu sa duzinom redova od oko 80 m s tim sto je parcela pod blagim nagibom - razlika izmedju pocetka i kraja reda bi bila negde oko 1/2 metra. Moja ideja je bila da na pocetku redova napravim neku visoku rampu npr. 2m i na nju postavim cisternu od 1000l na koju bi se prikljucio kpk. E sad me interesuje da li je to dovoljna visina da bi moglo da se zaliva prirodnim padom? Ajd da ne davim vise ionako sa se raspisao.
 
Jedna ispravka redovi ce mi biti oko 150 m zbog toga sto su mi dimenzije njive ~200m sa ~26m (oko 52 ara). E sad koja kolicina vode mi je potrebna po jednom zalivanju jer imam cisternu od 1000l u koju bi mesao prihranu i na koju bi morao da stavim neku zalivnu pumpu?
 
Jedna ispravka redovi ce mi biti oko 150 m zbog toga sto su mi dimenzije njive ~200m sa ~26m (oko 52 ara). E sad koja kolicina vode mi je potrebna po jednom zalivanju jer imam cisternu od 1000l u koju bi mesao prihranu i na koju bi morao da stavim neku zalivnu pumpu?
Slabo ce ti ko reci o navodnjavanju jagoda... To ti vise ide na osjecaj, jer meni niko nije znao tacno reci koliko vode treba... Mada su jagode posadjenje na 1027mnv i svi su se smijali kada smo to radili... A na kraju smo se mi smijali...
Kod mene je voda dovedena sa 2 col-vska alkatalna crijeva i iz bacve od 1000l pustam prihranu... Leja je dugacka 45m, i 5 leja tj. 10 crijeva kpk zalivam u jednoj turi ;)
 
Jos jedno pitanje, posto planiram da sadim u jednoredu da li moze folija sa rupama na 20cm(bitno mi je da znam pre narucivanja)?

- - - - - - - - - -

Razmisljam o kombinaciji Asie i Rumbe pola pola (po 7000 sadnica). Koliko dana je razlika u zrenju jedne od druge sorte? Ako se ne varam Rumba ranije stize.
 
Veliki problem u ceni jagoda barem kod nas pravi ono sto se zove inat,,jel znam da je tesko ali trebalo bi ako je godina dobra i jagoda kvalitetna da uspostavimo neki dogovor oko neke cene ispod koje necemo da idemo i da svi odrzavamo tu cenu,ali opet kazem mi znamo da radimo stvari za inat pa ako ja dajem jagodu za 180 komsija ce da spusti na 150,onda ja za inat njemu na 120 i tako unistimo sami sebe na kraju,,a trebalo bi bar mi da se drzimo zajedno kad drzava gleda kako da nas unisti da se mi ne unistavamo medjusobno,,znam da je to skoro nemoguce ali verujem kada bi se bar vecina nas drzala toga da bi mozda bolje prosli...

Tako je i posto je vec tako dodje mi da se prema onima koji se tako idiotski, iliti udvoricki ponasaju postavimo kao prema strajkbrekerima i uvostimo ih na nekoj krivini, cebujemo ili prosto razbucamo da pamte i vise nikad ne urade nesto protiv svojih sunarodnika, komsija i sl. Ko nece milom morace silom! Nego mi posteni smo radnici , a ne kriminalci, pa nismo za takva resenja, ali moramo jednom stati tome na kraj. Da je bar srece pa da sami shvate, ali ne sto ne verujem u to.

- - - - - - - - - -

Ove godine mnogo je los kvalitet zasadjene jagode ,bice dobra cena na prolece .

Mislite na kvalitet rasada?
 
Jel neko moze zna kako ide sa subvencijama za jagode. Naime nemam prijavljeno gazdinstvo - planiram da ga prijavim sledece godine i to samo jednu parcelu od 50 ari na kojoj cu posaditi 14000 sadnica (malo vise od 30 ari), kako da navedem udeo te parcele pod jagodama kada neznam koliko ce biti tacna povrsina zasada sve dok ih ne posadim (sadicu ih u jednoredu na razmaku 20cm)?
 
Pa prijaviš na koliko si posadio. Predaješ papire do kraja avgusta, sadiš u julu, imaš vremena za sve. Samo ne smeš prijaviti parcelu veću nego što treba. Moraš uklopiti minimum 40.000 sadnica po ha. Znači, za 14.000 živića maximalno smeš prijaviti 35a, ni slučajno više. Dobijaš 40% bez iznosa PDV na sve za šta imaš račune.
 
Pa prijaviš na koliko si posadio. Predaješ papire do kraja avgusta, sadiš u julu, imaš vremena za sve. Samo ne smeš prijaviti parcelu veću nego što treba. Moraš uklopiti minimum 40.000 sadnica po ha. Znači, za 14.000 živića maximalno smeš prijaviti 35a, ni slučajno više. Dobijaš 40% bez iznosa PDV na sve za šta imaš račune.

Hvala ti na odgovoru.
 
za Gruju: Za tvoju povrsinu to je negde oko 30 ari svi troskovi bez vode (posto neznam cime ces polivati ,cime ces puniti cisternu ),cena bi iznosila oko 550 000 dinara ,bez prolecne zastite i prihrane tj do kraja jeseni .Sto se tice sorte Asie izuzetno dobra sorta trazi jacu zastitu ,slabije je podlozna botritisu ,plodovi su krupni,ima dobar sjaj i lepog je ukusa ,sa full zastitom prinos bi mogao da ide do 1,3 kg po biljci ,za drugu sortu necu da komentarisem jer je nemam .Folija jednoredna imas 5500 rupa u 1000 metara (znaci 5,5 rupe u jedno metru ) preporuka je siva folija .Jos da kazem za vodu sa cisternom nemozes zadovoljiti prihranu,jer jagoda trazi zestoko polivanje
pogotovo u nalivanju plodova .Ako nemas obezbedjene dovoljne kolicine vode nebih ti preporucio da ulazes pare u ovaj posao .Pozdrav
 
Hvala ti BBRS. Sto se tice pocetnog kapitala to je otprilike bila i moja procena - oko 5000 e, a sto se tice vode ona mi nije problem imam na samoj njivi pobodenu cev sa veoma jakim izvorom (vec godinama unazad tu pravim bastu sa parikom, paradajzom, itd i plus ponekad u susnom periodu snabdevam ortaka sa vodom kada mu bunar ostane bez vode), nego sam ja mislio da ce mi biti jednostavnije da idem zalivanje iz rezervoara jer ne bih morao da stavljam injektor za prihranu, ali posto sam saznao od tebe i nekih drugih clanova ovog foruma da jagoda trazi puno vode onda cu morati da idem sa pumpom (tomos vakum pumpa) i injektorom za prihranu. U medjuvremenu sam se raspitao u intersad-u oko cena svega sto mi treba, jedino mi ostaje masina za bankove. Naime u intersad-u su mi nudili usluzno pravljenje bankova ali ja bih hteo da kupim tu masinu (polovnu) jer ce mi trebati i kasnije pa me interesuje posto ima razlicitih varijanti tih masina po oglasima na sta da obratim paznju prilikom kupovine?
 
Povedi računa:
"Jagodu ne treba saditi posle paprike, paradajza, patlidžana, krompira, a najbolji predusevi su pasulj, soja, grašak, strna žita."
 
pozdrav svim clanovima..pitao bih kad je preporucljivo vrsiti rezidbu bokora stare jagode i na koji nacin
 
Radasine, na sta sve ima povrat sredstava u vezi jagoda? Znam da ima za foliju, creva i zivice, ali da li ima povracaj novca za kupovinu sredstava za prskanje(prihranu) jagoda.
 
Nazad
Vrh