Jagode-opšta tema

Društvo nemam jagodu ni jednu ali me zanima to sa Arnoldovih slika ,jel to rukom kidate staro lišće ili sečete makazama?
Ja sve radim rucno da bi zavrsio brze. Kada radis sa makazama mnogo sporije ide i nema nikakve razlike. Naravno ovako malo treba paziti da ne cupas biljku. Ali moze sve lepo da uradis ako malo obratis paznju na radnike.
 
kao na Arnoldovim slikama trebalo bi uraditi.....one suve vece listove mozes i makazama...obuhvatis i odsjeces....ono sto ostane sitnije mozes i rukom

- - - - - - - - - -

prvi put planiram jagode prekriti folijom....moze li mi neko reci koliki razmak treba biti izmedju drvenih lukova...ne planiram zatrpavati zemljom ni sa jedne strane.....
 
Ja zadnje tri godine jagodu sisam od polovine februara pa nadalje,sve zavisi od vremena ...i uvek sam imala jako dobru jagodu i dobar rod..mislim da joj je krajnji rok za sisanje do nekog 10 marta...jer ona treba da je sredjena pre pocetka vegetacije...i sisam je makazama za sisanje ovaca..opet svako ima svoju metodu..pozz
 
I mene zivo zanima to sa niskim tunelima ali izgleda da niko nije još probao.


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Probao, pa sam nakon toga prešao na visoke tunele, plastenike sirine 5.5m i visine 2.05. Niski tuneli su dobri ali su petljavina, moraju da se svakodnevno otvaraju i zatvaraju, ako hocete toga dosta, planirajte da otvarate i zatvarate. Sad, posto se otvaraju, malo vjetra ih poskida i ponovo postavljaj. Visoki su bolji, manje otvaranja i zatvaranja. Od niski sam odustao posle prve godine, a vjetovatno cu i od visokih da odustanem. Sve su to male povrsine a puno obaveza, da se moze pokriti 1ha u sastavljene plastenike, e to je vec posao a sve ovo oko 3-4000, je veliki posao za 500e! Mislim da ste se tice brzine sazrevanja, agril folija napravi razliku od 2 branja, mozda i 3. Plastenici su dobri samo ako pada kisa pa moze da se bere. Bolje agril nego niski tuneli.
 
Kako mislis da agril napravi razliku 2-3 branja? Koliko je to vremenski?

Послато са 5045D уз помоћ Тапатока
 
Nemam lično iskustvo, pričam tuđe, agril može da napravi razliku oko 5 dana. Ovo prljeće ću probati sa agrilom pa ću reći i svoje iskustvo.
 
Ja imam iskustva sa agrilom, i uglavnom su pozitivna. Za branje stigne ranije 5 do 7 dana. Problem je kad u prolece ima dosta kise sto je ispod agrila raj za bolesti. Sto mislim da je prednost kod niskih tunela upravo to.


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Da, toliko ranije moze da stigne. Mada zavisi od godine. Posao je to velik...

Послато са 5045D уз помоћ Тапатока
 
mislim da to nije vredno truda, moze neko ko radi manje povrsine, meni je jednostavnije da posadim i 30ari vise nego da natkrivam 10. mozda gresim ali to je moje razmisljanje... jel kupuje neko frigo zivice sada u prolice?
 
Ja imam iskustva sa agrilom, i uglavnom su pozitivna. Za branje stigne ranije 5 do 7 dana. Problem je kad u prolece ima dosta kise sto je ispod agrila raj za bolesti. Sto mislim da je prednost kod niskih tunela upravo to.


Sent from my iPad using Tapatalk
Da ti ne odgovaram na PP. Ja imam 26a tzv. Veroneze tunele, verovatno znaš šta je to. Ostalo (trenutno 80a) mi je na otvorenom.
 
Nažalost, ne znam šta su veroneze tuneli. Pretpostavljam da su to neki firmirani namenski tuneli. Da li mogu da dodjem do tebe da vidim kako si to uradio?


Sent from my iPad using Tapatalk
 
Vladam, reci mi jesi agril otkrivao preko dana kad je veca temperatura ili si stalno drzao na biljci?

Trebalo bi da se otkriva preko dana zbog oprašivanja a noću da se opet pokrije. Ja praktikujem da drzim agril do cvetanja, a posle ga stavljam po potrebi( ako najavljuju neki jutarnji mraz).


Sent from my iPad using Tapatalk
 
http://fotkica.com/slike.php?slika=1_61961666_IMG_1536.jpg

- - - - - - - - - -

slike.php
 
prosle godine jagoda mi je bila eksta.....medjutim pocele kise i bilo je trulih veoma puno....kad se vrijeme ustabililo prestala je i trulez....koliko sam bacio jagode mogao sam dva puta pokriti parcelu sa niskim tunelima...zato ove godine pokrivam, a znam da je to puno obaveza....komsija mi je imao tunele i nije bacio ni jednu i plus je ranije brao...sto se tice agrila radasin je u pravu, ja sam ga prosle godine stavljao na 6 duluma ali samo pred mraz i nije spasio cvjetove koji su bili u dodiru sa njim......najbolje je agril odignuti od biljke ali i to je velika obaveza

- - - - - - - - - -

sto se tice niskih tunela komsija je stavljao donje lukove na 110 cm a onda svaki drugi luk odozgo tj preko najlona....to mi izgleda previse ...na 100m ispadneoko135 komada...ima li neko drugi nacin a da je dobar tj sda manje lukova a da funkcionise...
 
Nazad
Vrh