Jagode-opšta tema

Гледам јагоде комшинице из Дражња; прилично јадно изгледају. Живићи које је сама одгајила су били за три класе бољи од мојих. На пар места сам видео да јој живић још у контејнеру а пушта нове пеларе. Били су јако бујни, али после садње су клонули и увели су највећи листови, сада јој се развијају малади листови и упоређујући их са мојим јагодама као дазаостају бар двадесет дана. Моји живићи које сам сам произвео су били јадни у поређењу са њеним и лепо сам се бринуо шта ће бити с њима јер ово ипак први пут радим. Шта би могао да буде узрок да њени живићи онако подбаце. Ја сам пробао две врсте да посадим живиће дирекно из њиве, сестра ми донела са већ развијеним кореном, навадила код себе у јагодама. И од јаког сунца су свели и изгорело им лишће али су из врата оустили ново лишће и примило се неких 70 посто. Али код ње то неби требало да је случај јер је она садила контејнерске. Садили смо отприлике у исто време, па нешто мислим да она није окаснила и да су јој се живићи превише развили па је то био проблем.
 
WP_20160915_14_54_35_Pro.jpg
WP_20160915_14_55_39_Pro.jpg
gde mali udje uso je.
 
Sta cu da radim ne znam.Mozda je greska sto nisam na prolece pustio nurelle d.Pustio sam nurek tek posle branja i verovatno je vec tada bilo kasno crvici su usli u korenov vrat.Jagoda gde je usao crvic se polako susi listovi se obese niso onako podignuti.e sad kod mene se desava i da se dosta bokori pa tu gde je crv se osusi.Ja sam shishao jaogde i primetio sam da mi se jagode dosta bokore pa sam kidao i video sam crvica unutra.I sada cekam da se javi neko strucniji da li postoji neki insekticid koji bi ubio crva koji je vec usao u korenov vrat.
 
Sta cu da radim ne znam.Mozda je greska sto nisam na prolece pustio nurelle d.Pustio sam nurek tek posle branja i verovatno je vec tada bilo kasno crvici su usli u korenov vrat.Jagoda gde je usao crvic se polako susi listovi se obese niso onako podignuti.e sad kod mene se desava i da se dosta bokori pa tu gde je crv se osusi.Ja sam shishao jaogde i primetio sam da mi se jagode dosta bokore pa sam kidao i video sam crvica unutra.I sada cekam da se javi neko strucniji da li postoji neki insekticid koji bi ubio crva koji je vec usao u korenov vrat.
Kako kidaš bokore, je li to komplikovano, i koje odstranjuješ ?
 
На овим сликама се виде два бокора један ми се чини у реду а други као да се чудно бокори, Као да је кренуо пелцар па се одма ту код мајке развија, Да ли да кидам такве јер ми се чини да они и нису прави бокор?
Bokor[1].jpg
[/URL]free upload[/IMG]
Nepravilan_bokor[1].jpg
[/URL]free upload[/IMG]

- - - - - - - - - -

Имам још једно питање; кућице које су имале спарен лист попут овога на слици.
Sparuseni_list_posle_crva_1.jpg
[/URL]windows 7 screen shot[/IMG]

Сада изгледају као на следећим сликама.
да ли да их оставим да се развијају или евентуално да извадим бокор па да попуним са новим живићем?
Posle_crva_2.jpg
[/URL]image hosting site[/IMG]
posle_crva_1_1.jpg
[/URL]free adult image hosting[/IMG]
 
@ prijedor neso
Po pravilu bi trebalo odstranjivati izdanke iz sredine bokora.
@ Umcarac
Ono na prve dve slike izgleda kao jako skracen stolon. Mislim da on nece formirati sopstveni koren i samim tim ce ziveti na racun majke biljke. Ali nemoj se time opterecivati, verovatno toga nemas puno. Ako imas volje, skini ih.
Ovo na drugim slikama mi lici na botritis a ovo sto je kasnije izaslo mi se cini zdravo. Ne bih ja to za sad dirao. Prati kako se razvija. Ako nastavi da se razvija, to je to, ako ostane sitna i zakrzljala, vadi napolje i popuni

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Ljudi ima li kakvo sredstvo da se pusti kroz navodnjavanje a da otjera miseve a da ne steti jagodi posto mi misevi pojedose traku.I sta bi mogao da isprscem ili pustim kroz navodnjavanje protiv trulezi korenovog vrata posto su mi na toj parceli bile jagode a imao sam trulezi.pozz

Послато са ZTE Kis 3 уз помоћ Тапатока
 
Probaj za miseve pustiti tecni etiol, samo nisam siguran koliko (cini mi se 1 ml na metar trake). E sad koliki tu efekat bude, nisam siguran. Ja sam posle berbe isao i kombinaciju nurela i folijarno i kroz sistem i nalazio sam po kojeg izmedju redova. Koliko ih je ostalo ispod folije, nemam pojma :)
Sto se drugog pitanja tice, pusti ridomil. E sad ni za ovo ti niko nece konkretno reci koliko, sve je to manje-vise odokativno. Ja sam pustao 2 kg po jutru (57 ari)

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Каква су ваша мишљења о садњи јагоде сада ових дана. Да ли је касно или не. Да ли да се ипак тај рад остави за пролеће? Иам ли ко какво искуство?
 
Ostavi ti taj rad za jul-avgust sledece godine. Ove druge opcije su lutrija, sa velikom sansom da mesecima radis za dzabe. Ako je neka mala parcela, mozes da probas, ako planiras ozbiljniji zasad ja bih ipak to posadio na leto sledece godine

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Ovako kao što Nebojša kaže. Mislim, možeš ti i sada posaditi, primiće se one. Roda u maju 2017. ćeš imati 100g (jer je nisi ni malo razvio), a radićeš cele godine kao tegleća životinjka
 
Хвала Nebojsa, хвала Radashin. Имам неки мањи засад, око 3000 живића албе и ове године их шишах више пута па видим и да терају добар други род. У том правцу ми ових дана паде једна идеја: да ја посадим неких 1000 живића сада, ако успем да нађем албу да их купим па да их лепо потерам од раног пролећа и да их оставим да роде други род и да на тај начин мало додатно зарадим. Уједно и да видим каква је потражња у то време за јагодама. Искрено нисам до сада остављао никада тај други род да сазри а жеља ми је да то пробам. Само се двоумим да ли да то урадим сада или да оставим за поролеће да посадим па шта буде. Е сада и око живића је проблем. Ако их садим сада питање је да ли могу наћи албу или ће ми продати нешто друго а ако садим у пролеће произвешћу од мојих и знам шта садим. Али колико видим ваша мишљења боље је све то одгодити за следећу годину па полако на време посадити, однеговати ......

- - - - - - - - - -

А хтедох вас и и остале који имају искустав нешто у вези јагода да приупитам. Видим да се помињу два средстав као, тако рећи, обавезна у производњи јагода и то НУРЕЛ И РИДОМИЛ. За ридомил сам видео да је Небојша написао да је пуштао 2 кг на 57 ари а коју концентрацију нурела треба ставити на основу вашег искуства и да ли се ова два средстав могу мешати. Хвала на сваком искусном одговору.
 
Мени је некако остало нејасно у које време пустити ридомил кроз систем. У пролеће, јесен кад тачно?
 
Nurela kroz sistem ide 5 l/ha, ako se dobro secam. Mislim da moze da se mesa sa ridomilom.

Sto se tice vremena primene, po meni je najbolje tamo negde posle berbe. Mladi zasad poprskati jednom u jesen i mislim da je to dovoljno. Voleo bih da jos neko da svoje misljenje tj iskustvo na ovu temu.
P.S. ovo zadnje se odnosi na Ridomil

Послато са U8815 користећи Тапаток 2
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh