Jagode-opšta tema

Boomy jel ti to posadio u jednored jagode , ako sam dobro vidio na slikama , a sto se psenice tice , sacek da sazori pa odma imas slamu izmedju redova , :osmeh::haha: .
Ne znam ko ti radio al ovaj ocito nema pojma o kombajima i stelanju sita i treskalica , kod nas ljudi rade sa kombajima starim po 30 i vise godina i ne bude ni 10% od toga tvoga , he hee , a ja posijao zob pa nije ni upola takva.
 
JEsam, ovo mi je eksperimentalno posadjeno 1,3h, a na ovom hektaru ovde imam 54000 sadnica, pa ce da vidimo kako ce se pokazati jednored za dalje. MA ja uzeo zemlju u zakup a covek pre toga radio psenicu, ja gde god vidim da ima dobra parcela a ima vode a ljudi rade psenicu, odem ponudim 1-2e po aru i oni srecni a ja jos srecniji :haha:
 
Uhh ne znam ni ja tacno sve, ali ne ocekujem neki veci rod, jer sam kasnije posadio zasad, malte ne pocetkom decembra. Ocekujem po 100g po zivicu ako bude toliko ja sam prezadovoljan, ako bude vise jos vise cu da budem zadovoljan:haha:
 
Uhh ne znam ni ja tacno sve, ali ne ocekujem neki veci rod, jer sam kasnije posadio zasad, malte ne pocetkom decembra. Ocekujem po 100g po zivicu ako bude toliko ja sam prezadovoljan, ako bude vise jos vise cu da budem zadovoljan:haha:

Ja sam jedne godine sadio krajem 11 mjeseca , mislim negdje 24 i imao sam oko 300 grama , sam sam pravio sadnice u casama plasticnim od 2 dcl pa je stvarno bila puna casa korjena a i glave su bile debele ko palac.
 
Molio bi za pomoc posto iza kuce imam 0,5kj+ pa smo supruga i ja razmisljali da tu posadimo jagode e sada najvise sto me zanima je koliko tu redi(traka) folije moze da stane,a sirina je 34,80m i 100m duzine koliko zivica na tu povrsinu ide da bi otprilike mogao da izracunam koliko mi novaca treba za start.Verovatno negde pise u temi ali tema je bas opsirna i ima mnogo za citanje!
 
Evo jos koja slika. Mislim da mi je lisna masa veca nego sto bi trebala biti. Nisam siguran koliko ce se vidjeti na slikama ali me interesuje vase misljenje? I koja mana je pretjerane lisne mase? Hvala




 
Jel ovo alba? Koja je godina?
Kad je jagoda bujna teza je zastita i veca verovatnoca za pojavu botritisa
 
Nije alba, u okolini Bijeljine ne mogu da nadjem Albu, Asiu, Roksanu... Ono sto nam je pristupacno je Clery, Maya, Mis, Antea, Arosa, Joly. Na slici u prvom planu je Maya a plod je Clery i sada je prva berba, sadjene u julu prosle godine, Maja je generalno bujna sorta ali opet razmisljam da kod mene nije malo vise bujna. Ukoliko neko od clanova forma ima kontakt sa prodavcima frigo sadnicca u blizini Bijeljine a ima Asiu bio bih zainteresovan da probam.
 
Da li znate zbog cega je ova jagoda ispucala,imam ponegde takvih primera,sta je u pitanju?

 
Evo jos koja slika. Mislim da mi je lisna masa veca nego sto bi trebala biti. Nisam siguran koliko ce se vidjeti na slikama ali me interesuje vase misljenje? I koja mana je pretjerane lisne mase? Hvala





Najveći problem kod prevelike lisne mase je - zaštita, kao što je Nebojša objasnio.
I kod mene je čudo, negde su mi se bankovi skoro sastavili, a znaš koliki je razmak između njih. Za sada sam dosta dobro uspeo sa zaštitiom, danas idem Switch po drugi put (posle branja) i nadam se da je to to.

u2ubunan.jpg

e4ahy6ep.jpg
da9utyry.jpg
yvenygeb.jpg
rupypy4a.jpg
ta7a3uqy.jpg
haqezeve.jpg


Na svim fotografijama, osim na poslednje dve, sorta je Alba. Na pretposlednjoj je Roxana (neće ona još, ovu je nešto malo gricnulo, pa je uranila), a na poslednjoj fotografiji su komšijine jagode. Nisu nešto preterano bujne, ali su izuzetno rodile. Pitaću ga koja je sorta u pitanju, pa javljam.
 
Misljenja sam da bez lisne mase nema ni dobrog roda, ipak za ishranu biljke je najpotrebniji list, ali isto tako ni pretjerano nije dobro. Ja sam imao jedno branje i nakon toga sam odradio jos jednom Teldorom i isto tako se nadam da nece biti vise potrebe. Generalno mislim da sa zastitom nema nekih problem jer je odradjujem sa ledjnim atomizerom. Sutra je nova berba i onda intezivno na svaki 2-3 dana.
 
Sinoc sam nabrao oko 20kg albe. Kad ih danas prodam, napisacu cenu u posebnoj temi.
Do sada nisam znao da stari zasad stize kasnije u odnosu na mlad zasad. Jagode koje sam sadio u jesen prosle godine vec berem, a jagode koje sam sadio u prolece prosle godine tek prave plodove, a ima jos i cveta (ista parcela, ista sorta).
Inace, bacio sam oko pola kilograma trulih, ali su to uglavnom one koje su se bile zavukle pod foliju, a i one sto su istrulile iznad su zelene. Vrlo malo je bilo zrelih, a trulih jagoda. Videcemo kako ce biti kad ove starije (bujne) krenem da berem. Jagode su prskane dva puta signumom i jednom svicom (sto se tice trulezi).
 
jel za trips moze i abastate? Pitam zato sto sam time odradio jos davno, pa cisto ono da li deluje na trips ili samo na grinje?

Ako je za grinju onda vjerovatno nije za trips , inace meni je pre dvije godine trips napravio zaista veliku stetu , sigurno mi je 10% jagode nastradalo od njega i na kraju sam morao ici 60 km daleko da kupim laser i rjesim problem .
 
Nazad
Vrh