Jagode-opšta tema

Pozdrav forumasi.Evo nekih slika...

2a4178.jpg
[/IMG]


2zoc1ag.jpg
[/IMG

s4yred.jpg
[/IMG]

Jagode su prskane signumom pre tri dana 8gr na 10lit vode.Da li je potrebno prskanje Swicom i kada?I koju prihranu da koristim u ovoj fazi? Hvala...
 
Losovac,nemam pojma,ja imam nekih 9-10 ari i oko 3700 sadnica,znaci upola manje nego ti.Ja ih prepskam lepo budu skroz mokre,i potrosim 30l vode.:sta:
 
ljudi ja ne znam kako vi prskate i kakav vam efekat daje to ponekad mi je prosto krivo kako vam malo vode ode na toliku povrsinu. Ja prskam rucnim atomizerom i kada prskam prihranu prskam odozgo da okupam lisnu masu svu a kada prskam zastitu prskam sa strane i to svaki red sa obe strane jer je lisna masa velika i onaj drugi red u dvoredu bi ostao neoprskan tj mnogo losije, na taj nacin potrosim oko 20 litara sredstva na jednom redu od 100 metara obzirom da imam 15 reda ode mi kada radim prihranu oko 150 litara a zastitu 300 litara a to je na 20 i nesto ari. Samo da napomenem da su jagode bujne i mislim da je ovaj nacin jedino efikasan inace prskam ledjnim atomizerom koji se pokazao odlican za prskanje jagoda.
 
ljudi ja ne znam kako vi prskate i kakav vam efekat daje to ponekad mi je prosto krivo kako vam malo vode ode na toliku povrsinu. Ja prskam rucnim atomizerom i kada prskam prihranu prskam odozgo da okupam lisnu masu svu a kada prskam zastitu prskam sa strane i to svaki red sa obe strane jer je lisna masa velika i onaj drugi red u dvoredu bi ostao neoprskan tj mnogo losije, na taj nacin potrosim oko 20 litara sredstva na jednom redu od 100 metara obzirom da imam 15 reda ode mi kada radim prihranu oko 150 litara a zastitu 300 litara a to je na 20 i nesto ari. Samo da napomenem da su jagode bujne i mislim da je ovaj nacin jedino efikasan inace prskam ledjnim atomizerom koji se pokazao odlican za prskanje jagoda.

Nije ti bitna kolicina vode vec kolicina sredstava na taj broj sadnica , tako da si racunaj metre kvadratne povrsine pod jagodom i onda prema tome doziraj sredstva.
 
Mojalova ako bi tako gledao prema povrsini ja bih na mojih 10 ari trebao da potrosim 100g Switcha.A posto ja sasvim solidno oprskam moje jagode sa nekih 30l vode,dal u 30 l vode treba stavljati 100g Switcha?Preterana koncentracija.Jos je kod mene 100g Switcha 2500 dinara.Puno za jedno prskanje.
 
kod mene je switch 1900 din 100 gr. Pa sta znam mislim svaka cast ako uspete kada je jagoda najbujnija da oprskate 10 ari sa 30 litara switchem koji deluje kada se plod tretira a on je sa obe strane reda i u sredini. Meni jedino mozda ode toliko kada osisam jagode pa oprskam bakrom preko one patrljke...
 
Mojalova ako bi tako gledao prema povrsini ja bih na mojih 10 ari trebao da potrosim 100g Switcha.A posto ja sasvim solidno oprskam moje jagode sa nekih 30l vode,dal u 30 l vode treba stavljati 100g Switcha?Preterana koncentracija.Jos je kod mene 100g Switcha 2500 dinara.Puno za jedno prskanje.

Gledaj , imaju pravila koja se moraju postovati i tako ti pise da na 10 litara vode treba ici mislim 8 grama switcha i to je za 100 metara kvadratnih jagoda , ako ti mozes sa 3 litre da oprskas to ne znaci da treba da stavis 8 grama na 3 litre vode , vec da treba malo bolje da ih okupas i da tu kolicinu vode potrosis sa tom kolicinom sredstava na tu kvadraturu jagoda.

Vjeruj da sa 30 litara vode ne mozes da poprskas kvalitetnio svoje jagode , na 1000 m2 koliko iznosi tvojih 10 ari , znaci da ti trosi 30 ml na metar kvadratni , pa sta sa time mozes da oprskas i poslje ces da se cudis kako trune jagoda.
 
pa to i ja kazem...oprskas plodove sve potkacis i foliju na kojoj leze ki celu biljku uopste da se deluje na spore botritisa koje su svuda...e sad kada je jagoda sa 10-15 listova i par plodova pa se sve vidi la i nekako...a kada je jagoda do kolena visoka lisna masa bujna a jagode sa obe strane reda i u sredini gde se i ne vide e moze sa malo vode da se oprska...da se neko ne nadje uvredjen ili lrozvan ovo lricam na osnovu mojih iskustava...
 
Nikola u pravu si,kao i mojalova,ne kazem da nije tako,ima logike,nego meni ta prskalica toliko izbacuje kad prskam,na rucno pritiskanje,e sad da imam te prskalice malo bolje koje vi koristite,verovatno je jaci pritisak dosta i vise vode bi izlazilo svako,kupanje bolje,pa bi i potrosnja bila veca.
 
Ja sam danas u mom zasadu od oko 3.000 sadnica pronasao nekih deset natrulih! Do sada sam imao tri tretiranja Signumom i Qadrisom. Da li sada da predjem na Swich ili Teldor i koliko bih trebao da se zabrinem zbog ovih deseteak trulih jagoda na povrsini od 3.000 sadnica jagode? Samo da napomenem da su mi jagode vec u fazi zrelenja to jest pojavljuje se po neka crvena!
 
Ja sam danas u mom zasadu od oko 3.000 sadnica pronasao nekih deset natrulih! Do sada sam imao tri tretiranja Signumom i Qadrisom. Da li sada da predjem na Swich ili Teldor i koliko bih trebao da se zabrinem zbog ovih deseteak trulih jagoda na povrsini od 3.000 sadnica jagode? Samo da napomenem da su mi jagode vec u fazi zrelenja to jest pojavljuje se po neka crvena!

Samo teldor ili pyrus jer imaju kratku karencu od 3 dana.

- - - - - - - - - -

Nikola u pravu si,kao i mojalova,ne kazem da nije tako,ima logike,nego meni ta prskalica toliko izbacuje kad prskam,na rucno pritiskanje,e sad da imam te prskalice malo bolje koje vi koristite,verovatno je jaci pritisak dosta i vise vode bi izlazilo svako,kupanje bolje,pa bi i potrosnja bila veca.

Ti vjerovatno imas veoma malu mlaznicu na sprici , stavi vecu mlaznicu odnosno diznu , moja je 0.6 mm mislim.
 
ma ako mislis da to zavrsis brzo i kako treba ili da eventualno nastavis da siris zasad ili ako imas vinovu lozu i voce pored jagoda uzmi brate mili ledjni atomizer, bog da te vidi...za te povrsine do 50 ari pa cak i do 1 Ha ko nema traktor i prskalicu idealna stvar.
 
Mojalova,gledao sam danas,da recimo Pehar ima isti sastav kao Pyrus.Zbog cega ga onda nema u Hrvatskoj?
 
ma ako mislis da to zavrsis brzo i kako treba ili da eventualno nastavis da siris zasad ili ako imas vinovu lozu i voce pored jagoda uzmi brate mili ledjni atomizer, bog da te vidi...za te povrsine do 50 ari pa cak i do 1 Ha ko nema traktor i prskalicu idealna stvar.
Tako je. Ja sam uzeo pre dve godine villager dm25 i veoma sam zadovoljan sa njim. Na nekih 10000 sadnica ili 25 ari potrosim 100-120 litara. Naravno zavisi sta se prska i kolika je lisna masa.
 
Nazad
Vrh