Jagode-opšta tema

ja mislim da je switch najbolji, a koliko dugo deluje pa zavisi od mnogo faktora a to su prvo da li si delovao preventivno ili kada je vec zahvacena jagoda, ucinak prskanja tj. bitno je da se plod oprska, od sorte tj nisu sve jagode sklone botritisu isto, pravilo je da bujnije sorte vise stradaju jer su manje provetrene, od mnogo faktora...ako kisa pada 10-15 dana u berbi bogami tesko...
 
Nikola prskao sam ja vec 2x Signumom,danas Switchem,al opet uhvatilo i sad me strah da se puno to ne prosiri,kako sad to zaustaviti,a i dalje najavljuju kisne dane.Nemam pojma na koliko dana ponavljati prskanje.
 
Kuree,s' obzirom na ovoliku lisnu masu prskaj ne kalkulisi! Steta bi bilo da propadne nesto od roda ,kad ti je ovako lepo krenula i iscvetala. Bas dobro izgleda.
Ja ne mogu ni da udjem u jagode, ne moze se vezati deset sati bez kise i nekoliko da osusi posle prskanja,o prihrani da ne govorim! Totalna ludnica!
 
Kuree,s' obzirom na ovoliku lisnu masu prskaj ne kalkulisi! Steta bi bilo da propadne nesto od roda ,kad ti je ovako lepo krenula i iscvetala. Bas dobro izgleda.
Ja ne mogu ni da udjem u jagode, ne moze se vezati deset sati bez kise i nekoliko da osusi posle prskanja,o prihrani da ne govorim! Totalna ludnica!

Hvala na odgovoru.
Nije ni ovde u Macvi bolje ,javljaju do petka promenljivo.Ja sam danas mislio da pustim prihranu ,ali opet poce kisa i evo samo sto ne udari pljusak.Javljaju do 5-6 maja.Ja cu u petak da isprskam i cetvru zastitu i uzecu po drugi put swich.
 
photo.php


- - - - - - - - - -

photo.php


- - - - - - - - - -

photo.php
 
Daleko od toga da nije mnogo... U ovoj fazi ploda to je prevelika količina da je i sa 1ha pobrao sve! Ne bih da te plašim, ali - Switch odmah 1kg/ha! U berbi nemoj dozvoliti da ti budu potpuno zrele, beri ih 75-85% zrele i prodaj malo jeftinije, to ti je moj iskren i dobronameran savet. Puno sreće ti želim.
 
i kod mene je katasrofa sto se tice trulezi juce sam uspeo da pustim prehranu i po 5 put da prskam od trulezi a tako se dobro razvila da me sad strasno brine dali ce nesto ostati
 
Bice ovo gadna godina za jagodu, svi kukaju, ja sam danas oprskao samo roksanu i asiu na 400lvode sam stavio 1,2kg switcha i 1l quadrisa i trainer. cekam sledecu fazu ide opet signum pa switch i teldor za berbu.

Edward

Skini svaku, i na kojoj se nazire makar mala tackica trulezi i ukloni sa njive. i sto kaze radashin udri switch i dobro okupaj plodove i cvet
 
Hvala Bomsyte,bilo ih je cak i malo vise,ovo sam samo slikao jednu sliku.Cupao sam svaku koju sam mogao videti.Sto je najgore nemam ja puno jagoda kao vi,imam samo na 10 ari.Boomsyte znaci mozes pomesati zajedno Switch i Signum,nesto me zanima?

- - - - - - - - - -

Radasine,sad si me bacio u nedoumicu.Kazes 1kg Swica po hektaru,znaci po toj logici bi bilo 100g na 10 ari.
Ja moju parcelu od 10 ari preprskam sa 20-30l vode,a na tu kolicinu vode ide 20-30 g Switca?E sad 20-30 g i 100 g je velika razlika.
 
NE mesa se nego sam tako napisao redosled prskanja. AKo zelis pravu zastitu to je sto ti je radashin napisao, nije bitno sa koliko vode oprskas nego koju kolicinu sredstva stavis, probaj pa ces i videti rezultat:ppozdrav:
 
Ja sam prskao dva puta signum do sada, a opet sam nasao trulih skoro koliko i na slici kod edward79 (samo su moje dosta zrelije i sa vece povrsine). Danas sam planirao da isprskam switch, ali kisa pada jos od sinoc. Tek oko 12:00h najavljuju da stane. Ne znam koliko da cekam da se prosusi lisce pa da prskam. Inace, juce sam po kisi pustao prihranu i to malo jacu dozu posto ima mnogo vode.
 
Radasine,sad si me bacio u nedoumicu.Kazes 1kg Swica po hektaru,znaci po toj logici bi bilo 100g na 10 ari.
Ja moju parcelu od 10 ari preprskam sa 20-30l vode,a na tu kolicinu vode ide 20-30 g Switca?E sad 20-30 g i 100 g je velika razlika.

Legendo, vidi još jedan problem... Ako prskaš leđnom prskalicom, u ovoj fazi lisne mase (kakva bi bar trebala da bude) - NE MOŽEŠ dobro zaštititi jagodu sa 20l vode na 10a, pa sve i da staviš pola kg Switch-a! Mala je to količina za pritisak koji pravi leđna pumpa, premala... Druga je stvar da imaš prskalicu za traktor sa specijalnim ventilima, pa opičiš 15-16 bar-i, e onda može mali utrošak vode sa većom koncentracijom pesticida (tu je bitno koliko ide sredstva po ha), jer taj pritisak pravi jako finu maglu koja kupa i foliju ispod jagode ma kolika da joj je lisna masa.
Je l' sad malo jasnije, ili sam te još više oter'o u zbun? :p
 
Jasno radasine,spominjao je boom vec da on kad prska okupa i foliju.Medjutim to je sto je.Imam onu rucnu prskalicu Vilager,i tu moze da se regulise pritisak da rasprsi kao kapljice a moze i mlaz da savije biljku koliko je jak.Opet za moju malu parcelu posluzii i ona.Pa tako idem 2-3 punjenja vodom,posto je prskalica od 10l.Zato gledam i da je dobro okupam kad prskam pogotovo cvet i plod,zato sam i pitao ovu koncentraciju jer je bilo nelogicnosti,jos se secma da si neki dan rekao jednom clanu,da ide 10g Switcha na 10 l vode.Zato cu ja staviti i 12g Switcha,kao neku maksimalnu koncentraciju da bi zastitio sirenje,i gledacu sto temeljnije da oprskam cvet i plod.
 
Rekao sam to. Ali sam takođe rekao i da je potrebna optimalna potrošnja vode... I to ti onda dođe na isto. Ali ako trošiš mnogo manje od preporučene količine vode, onda moraš pojačati koncentraciju.
 
Edvarde, nesto mi je to malo potrosene vode na 10a. Ja imam 17a i 7000 sadnica i trosim min. 120l vode . Prskam sa baterijskom prskalicom od 18l i sa jednom predjem oko 1100 biljki ( tri reda od 60m) i bas budu okupane. U petak su javili neko sunce, pa cemo valjda uspeti da pridjemo jagodama.
 
Nazad
Vrh