Jagode-opšta tema

Janos,meni je prosle godine pocela 20 maja,tacno onako kako su predvideli po knjigama za moju sortu.Medjutim sto rece boomsyte,ja mislim da ce ove godine biti bar 10 dana ranije,mozda i vise.
 
Da li trulez moze uhvatiti jagodu iako je jos u fazi cvetanja,bez plodova?Ako ima dosta kise?
EEE rodjace meni siva trulez zahvati celu jagodu evo treci put prskam ali da bih dobio neki pozitivan rezultat moram da okupam celu jagodu inace nista nisam uradio.Ja mislim da fungicidi koji su za sivu trilez deluju kontaktno iako pise da su sitemici.
 
Dragi moji iskusniji jagodari, pojavili su se ovakvi plodovi, nema mnogo ali bih zelio da znam u cemu je kvaka. Sorta je Alba, desilo se i u plasteniku i u tunelima. Kod Pokahontas je nema. Siguran sam da neko zna u cemu je problem, pa spodelite to, planiram je na ljeto jos vise rasaditi.


 
@riciboy Prijatelju, Alba je sklona tom nekom nepravilnom obliku, pogotovo u zatvorenom. Ja sam je prošle godine imao masu u plasteniku. Ove godine sam namerno kasno pokrio plastenik, 3 puta tretirao Borom, još 2 puta nekim Tekaminima na bazi algi i Bora i za sada nisam video ni jednu nepravilnu.
Jesi li joj davao Bor? Meni su rekli razni profesori da je u pitanju loše oprašivanje i da je Alba tome sklona. Eto.
 
aq6-035.jpg
[/URL][/IMG]
ye1-029.jpg
[/URL][/IMG]


Pozdrav jagodari kod nas je ova godina krenula lose sve mi se cini..jutros je mraz osinuo uveliko -2 je bila temperatura.Zamolila bi vas da pogledate ove slike i procjenite kolika je steta.Nama je ovo prvi put da se susrecemo sa mrazom pa ne znam sta da ocekujem od svega
 
Svaki cvet koji je tako pocrneo kao sto je na slici od njega nema nista on je izmrzao. Koliko ti se pojavilo takvih cvetova.
 
EEE rodjace meni siva trulez zahvati celu jagodu evo treci put prskam ali da bih dobio neki pozitivan rezultat moram da okupam celu jagodu inace nista nisam uradio.Ja mislim da fungicidi koji su za sivu trilez deluju kontaktno iako pise da su sitemici.
Danas sam preprskao sa Signumom,preventivno zbog ovih kisa ovih dana,mada ja nikad nisam imao problema sa trulezi.
 
aq6-035.jpg
[/URL][/IMG]
ye1-029.jpg
[/URL][/IMG]


Pozdrav jagodari kod nas je ova godina krenula lose sve mi se cini..jutros je mraz osinuo uveliko -2 je bila temperatura.Zamolila bi vas da pogledate ove slike i procjenite kolika je steta.Nama je ovo prvi put da se susrecemo sa mrazom pa ne znam sta da ocekujem od svega

Bilo je tebi i vise od -2 ako je cvjet pocrnio , onda je temp sigurno bila oko -5 , meni je do sada svake godine bilo mraza sa temp. oko -2 i nije bilo vece stete , ali kada je bilo jedan dan -5 e tu je oslo sve , inace je meni pretprosle godine jagoda 3 puta cvjetala , prvo u proljece , negdje pocetkom 3 mj. i nakon 15.03. udari dva dana -5 , onda krajem 3 mj. ponovo procvjeta i 17.4 padne snjeg i onda je opet cvjetala krajem 4 mj. ali nisam imao skoro nista od jagoda .
 
Koja je maksimalna kolicina vodotopivog djubriva po jednoj sadnici koju biljki mozemo dati,koliko grama?
 
Dragi moji iskusniji jagodari, pojavili su se ovakvi plodovi, nema mnogo ali bih zelio da znam u cemu je kvaka. Sorta je Alba, desilo se i u plasteniku i u tunelima. Kod Pokahontas je nema. Siguran sam da neko zna u cemu je problem, pa spodelite to, planiram je na ljeto jos vise rasaditi.



Pogledaj moju Albu iz plastenika prošle godine:
5uvejagy.jpg
 
@ Riciboy To je prvenstveno zbog oprasivanja, mada verovatno ima I do sorte. Nije bas neko resenje gajiti u plastenicima, misim da tu ima dosta problema. Ineresuje me dali neko zna prodajnu cenu domace jagode u Srbiji I dali je ima u prodaji? Vidim da se uvozna prodaje oko 400 dinara/kg.
 
Edvard
Wuksal oprskaj preko lista a u nekoj poljoprivrednoj apoteci trazi da ti daju kalcijum nitratn za kroz sistem

Radashin

Ovo ti je verovatno pred kraj berbe bila alba ? Ona ima i na otvorenom taj problem, bar sam ja imao, iako sam prskao 2x borom
 
Boom,ima li mraza kod tebe? Kod nas u Pozegi je bilo oko nule tako da sam prosao isto kao i Mojalovaa. Prskao sam aminokiselinama i mikroelementima da je povratim malo. Srecom,tek je pocela da cveta tako da mozda nesto i ostane,mada su i sutra najavili niske temperature.
Dzaba sto je zima bila blaga,kad nas sad mraz upropasti!
 
Znaci, svuda gde se spominju karakteristike Albe, isticu se samo lepe osobine a nigde nije spomenuto da ona ima i tu sklonost da se lose oprasuje i da se pojavljaju takvi plodovi.
@Janosh, ipak je bolje ranije prodavati jagode makar bile i malo deformisani, iako ih takvih nema mnogo, jer duze vreme dobijam dobru cenu. A kad se pojavi na trzistu veca kolicina jagode, cena pada. Moj prijatelj ih ima na otvorenom i vec se vide deformiteti. E sad, trebalo bi razmisljati na koji nacin to spreciti, dali sa redovnom primenom Bora (kao sto kaze radashin) jos od pocetka vegetacije, ili koristiti bumbare, ili nesto trece. Nasa femilijarna odluka je gajiti jagode za lokalne potrebe i u tom smeru da razmisljamo i razvijamo se.
 
Nazad
Vrh