Jagode-opšta tema

Kod mene je dnevnica 2.000rsd. Sada mogu da ih nađem i za 1.300 do 1.500 jer nisu dinar videli od jesenas. Obično im za sečenje lišća plaćam 1.500, a u toku leta po 1.800 do 2.000. Prošle godine sam skoro sve plaćao po 1.800 jer sam im rekao na početku da ne plaćam više i ko bude hteo imaće posla svakog dana. Tako je i bilo, imao sam jednu finu ekipicu koja je radila za te pare, ali su realno dnevnice bile 2.000 (njihova hrana). Dolaze u 6 sati, rade do 17 (doručak od 09 do 09:30 i ručak od 13:30 do 14 sati, plus jedan odmor od 15-20 minuta u toku dana). Realno rade 9 do 9 i po sati efektivno.
 
Kod mene je satnica 120-150 din. kako kod koga. Najveca satnica je u vreme sadnje i berbe paprike jer ima velikih povrsina pod paprikom pa je manjak radnika.
Radno vreme je od 6 do 14h, eventualno pola sata-sat duze ako bas nesto hitno treba da se uradi. Nekad se desavalo da smo, zbog velike vrucine, dolazili u 5 i radili samo do 11 jer se duze nije moglo. Ja sam uvek za to da je bolje imati kojeg radnika vise i raditi krace. Bolji je efekat, brze se zavrsi, meni je lakse da organizujem posao, jeftinije izadje a i stede se radnici.

Nego, zna li neko gde mogu da se kupe oni stitnici za herbicide, za prskanje izmedju redova? Oni sto se montiraju na rucnu prskalicu
 
Tako je kod nas nebojsa, pazi, do 12h ubijuposao, pa do 5 onako laganica tempo, pa od 5-7 opet razbiju, kad je puna berba , beru i preko 200kg po radniku.
Veruj mi da bi i ja voleo da radim od 5 do 12-13 i da begam kuci, ali radnici nisu zadovoljni da uzmu samo 1000 dinara taj dan, tako da je ovde u nasem kraju, kalsicna dnevnica za rad od 12h


E sad drugo pitanje ti je veoma lako, uzmi balon od 5-6l iseci dance, cep probusi za velicinu kolika ti je prskalica, stegnes na pola balona i nemas bolji stitnik a ni jeftiniji, ja to potpisujem:haha:
 
Kod mene u macvi je dnevnica 1600din.Radi se od 7h do 17h ,po potrebi i duze.pauza za dorucak ,rucak ,a ja plus napravim jos jednu do dve pauze i skuvam im i kafu.Jako sam zadovoljan kako rade.

Nebojsa ja sam taj stitnik kupio.placen 350din.Orginal za moju prskalicu ,mislim da je u pitanju villager.kanta je narandzasta ,a stitnik zelen.Pogledaj u villeger radnjama.A mozes kao sto rece i boomsyte. Dok nisam kupio i ja sam imao napravljenu ,stim sto mislim da sam napravio od pakovanja velikog margarina.
 
Ma dosadilo mi da stalno nešto improvizujem. Ovako uzmeš nešto i ima da traje. Zvao sam Villager i neka gospoja kaže da oni to nemaju a nisu ni imali. Već bio kraj radnog vremena pa ću nazvati sutra da vidim sa nekim ko je u toku. U online prodavnici nema u ponudi. Našao sam jedino na nekom HR sajtu i to marke Solo pa ću sutra i njih nazvati.
 
Ako je skupo, bice balon :)
Ili cu sam da napravim nesto. Imam spremne dizne i materijal
 
Од балона се направи за 5 минута. Друго, ја их користим најмање 3 године, нема шта ту да пропадне. Треће, савршено одрађује посао за који је намењен.
 
Поздрав јагодари,треба ми савет. нисам стигао јесенас да очистим,ошишам јагодице,па не знам да ли сада да их ошишам скроз ? Имам нешто више од 1000 садница(више као хоби варијанта).
 
Ocisti sav stari list a ostavi samo one sto su sad krenuli. Posle ciscenja poprskaj bakrom
 
Ок, хвала. Да ли да додам још нешто уз бакар ,или то касније?
 
Vidim juce u piljarnici pola kg jagode 390 din.Verovatno iz Turske.Koliko se secam tako je bila cena i prosle godine u ovo vreme.Verovatno ce cena biti kao prosle godine.Sto se mene tice sada u drugoj godini ja cu biti zadovoljan sa cenom kao prosle godine.
 
Ja cu ovo lepo vreme iskoristiti da poprskam medjuredovee
Cime planiras da prskas? Nije li rano?

Ja sam u jesenjem periodu (nesto sam kasnije sadio) placao dnevnice 1300 dinara, sa mojim doruckom. Radili smo od 08:00h do 17:00h. Pravimo pauzu za dorucak, a ovako prave sami pauzu da odmore ili da uspuse cigaru, popijemo jednu do dve kafe. Leti placam 1500 dinara, dajem dorucak i rucak, radimo od 08:00h do 19:00h, ali jos sat vremena se izgubi dok dodjemo i odemo do sela i kad je mnogo vruce pravimo duzu pauzu za rucak.
 
Totalom izmedju redova. Nije rano, misljakinja (ledena trava ili kako je gde zovu) napravila tepih. Bila topla zima pa je rasla non-stop. A to mi je proslogodisnji zasad pa nema stolona izmedju redova pa se moze prskati i ako nije jos ocisceno
 
Isto je i kod mene u jednom delu njive. Trava napravila tepih. Bas sam se mislio da li i tu da idem stompom ili prvo total, pa kad on odreaguje onda stomp. Moracu tako.
 
Pozdrav svim jagodarima. Imam pitanje za one iskusnije. U nedelju sam ocistio kleri i planiram, tj. poceo sam da pokrivam u tunele, poredao sam stapove ali me za najlon uhvatila kisa. Brine me najavljena niska temperatura u utorak i srijedu ujutro (oko 0). Da li ce to, nadam se kratko zahladjenje stetiti jagodi ukoliko mi vrijeme ne dozvoli da pokrijem. Drugu polovini jagode (sorta Maja), nisam cistio jer je necu pokrivati, planiram da je cistim za 7 dana, naravno ukoliko mi vremenski uslovi to dozvole.
 
Ma dosadilo mi da stalno nešto improvizujem. Ovako uzmeš nešto i ima da traje. Zvao sam Villager i neka gospoja kaže da oni to nemaju a nisu ni imali. Već bio kraj radnog vremena pa ću nazvati sutra da vidim sa nekim ko je u toku. U online prodavnici nema u ponudi. Našao sam jedino na nekom HR sajtu i to marke Solo pa ću sutra i njih nazvati.

Prijatelju !!
Kod nas u Makedoniji ima takvih stitnika za prskanje , i ja ga licno imam , kupio sam ga preprosle godine i jako sam zadovoljan . Ako hoces mogu ti ga poslati odavde, ako ga ne nadjes po Srbiji . Treba samo da pitam kako ti ga mogu poslati postom i bice sve OK . Ako zelis pisi u inbox.
 
Nazad
Vrh