Jagode-opšta tema

Pa svo lisce koje je prezimilo je staro, e sada neko skida samo obolelo, propalo, a neko svo lisce. Iz biljke izbija novo I staro ostaje van do banka. Mi sve osisamo I proredimo na tri bokora.Dali jos neko proredjuje bokore I ima li bitnije razlike ako ostane ceo bokor?
 
Najpre DOBRO JUTRO !!
Nije me bilo cele zime i pozdrav svimai nek nam je srecna i bericetna ova sezona !!

- - - - - - - - - -

Pa svo lisce koje je prezimilo je staro, e sada neko skida samo obolelo, propalo, a neko svo lisce. Iz biljke izbija novo I staro ostaje van do banka. Mi sve osisamo I proredimo na tri bokora.Dali jos neko proredjuje bokore I ima li bitnije razlike ako ostane ceo bokor?

Ja moje isto tako radim i zadovoljan sma sa prinosima! Prije tri godine sam ostavio jednu parcelu sa neprprdjenim bokorima i imao sam slabije rezultate u odnosu na krupnocu i kvalitet ploda . Posto se sve to uzbunilo imao sam i pojavu Botritisa i zato od tada kad slidam suvo lisce u prolece proredjujem i bokore , ostavljam tri do cetiri bokora po sadnici i sasvim je ok. Cak sto vise cetvorogodisnji nasad radja ko da mu je druga godina . To su moja iskustva !!
 
Sada sam malo zbunjen sa ti proredjivanjem bokera.Ja sam planirao da trimerima sisam skroz ,znaci do zemlje ,tacnije banka.Cak i ne razumem bas najbolje sta znaci to proredjevane ,tacnije nije mi jasmo kako izleda proredjeno ,a kako gusto.Meni je sada druga godina zasada i po nekoj laickoj proceni rekao bih da mi biljka nije bas gusta.
Kakva je vasa procena kada ce da se krene sa sislanjem jagode na otvorenom sobzirom da najavljuju i februar i mart topao i temperaturu i do 20c?

pole
Hvala na lepim zeljama ,vidimo se uskoro.


darkodj983
Tretman bakrom je obavezan posle sisanja ,e sad kada tacno to ce ti reci neko iskusni.
 
Sada sam malo zbunjen sa ti proredjivanjem bokera.Ja sam planirao da trimerima sisam skroz ,znaci do zemlje ,tacnije banka.Cak i ne razumem bas najbolje sta znaci to proredjevane ,tacnije nije mi jasmo kako izleda proredjeno ,a kako gusto.Meni je sada druga godina zasada i po nekoj laickoj proceni rekao bih da mi biljka nije bas gusta.
Kakva je vasa procena kada ce da se krene sa sislanjem jagode na otvorenom sobzirom da najavljuju i februar i mart topao i temperaturu i do 20c?

Sisanje jagoda sam obavio letos tacnije sredinom avgusta meseca. Od tada su porasli listovi na jagodama koje sam ostavio da prezime. Sada cistim te listove, ali nikako ne sisam Trimerom ( posto sam to radio u Avgustu) Pri ciscenju na sadnici ces videti nekoliko izdanaka, to jest pupoljci od kojih treba da krenu nove biljke. Kod dvogodisnjih sadnica kao sto su tvoje , trebalo bi da ima 7,8, takvih pupoljaka . Mozes da ih ostavis sve, ali moja iskustva kazu da u tom slucaju jagode ce biti sitnije i nece moci postici dobri cenu. Zato ja te pupoljke smanjim na 3-4 i dobijem mozda manji rod u tezini ( to podrazumeva oko 100 grama manje po biljci )ali sve jagode su krupne i lakse se prodaju!
Posle ovakvog ciscenja jagoda, obavezno izvrsiti prskanje sa nekim bakarnim preparatom i neki isekticid, a ako imate sistem KPK pustiti kroz sistem kristalno djubrivo sa formulacijom 11- 44 11 sa puno fosfora koji pospesuje razvitak korenovog sistema.

- - - - - - - - - -

Znaci u prolece skidas samo ono staro lisce i proredjujes na 3-4 bokora,ne sisas kompletno?Jer ide nakon toga prskanje bakrom?

Prskanje bakarnim preparatom ide obavezno. Ja koristim Bordosku ;orbu u malo jacoj koncentaciji od napisane na kesi i koristim insekticid ACTARA. To prskanje obavljam odma posle ciscenja, sto bi se reklo za jagode na otvorenom, sredinom MArta meseca.
 
Ja to ne radim. Iz par razloga... Prvo, u zemlji Srbiji je jako mala razlika u ceni između sitne i krupne jagode (u Holandiji je raspon od 0.5€-5€, a kod nas prošle godine od 80rsd-110rsd). Ja sam prošle godine imao izuzetno krupnu jagodu. Najveću turu (količinski, ne po ceni) sam prodao po 100 dinara, a komšija je svoju, presitnu, koju nije radio ni 20% od onoga koliko treba (4. godina), toga dana prodao po 70rsd. Drugo, veliki je trošak to proređivanje i nije mi se uklapalo u kalkulaciju (probao sam na par bankova i nisam bio zadovoljan rezultatom - bila je za nijansu krupnija, ali je dala mnogo manju količinu).
Ovo su moja iskustva, ne mora da znači da je uvek tako, ali - ja to neću raditi jer mislim da finansijski nema efekta, a veliki je posao. Ko ima bolja iskustva, voleo bih da napiše. Pozdrav.
 
Uvek krupnija jagoda ima bolju cenu. Daleko je bolje imati krupnu I ujednacenu jagodu.
 
Pozdrav kolege ovo mi je prva godina uzgoja jagoda pa me brine ovo toplo vrijeme da li je moguce da jagode krenu pa da ih kasnije zahvati mraz jer tek je pocetak februara sta misle o ovome iskusnije kolege?
 
E jbg legendo, sad' si rek'o umotvorinu! Pa ja pola sata pokušavam da kažem da je to odlično, ali da je kod nas to dovedeno do besmisla, a ti izjaviš kako je bolje da je jagoda krupna nego da je sitna! To zna svako, ali ja sam jasno napisao zbog čega sam to doveo u pitanje. Prihod/rashod...
 
Sto manje ulozis manje I dobijas. Jeste dovedeno do besmisla, ali dokle cemo dogurati ako odradimo samo radi reda I imamo u jako velikoj ponudi srednje zalosnu robu. Prelistaj temu, videces koliko se njih interesovalo I pocinjalo, a sada ih nigde nema. pozz
 
Ja licno nisam nikad radio nikakvo proredjivanje, tako da ne mogu da napravim nikakvo poredjenje. Ali nemam nameru to ni da radim pa kako god bude. Prilikom prolecnog ciscenja redovno dolazi do slucajnog otkidanja nekih slabijih, nedovoljno ukorenjenih ili bolesnih izdanaka, i to je to.
Ako redovno sadis svake godine, imas zasade razlicite starosti i uvek imas i kvalitetne jagode i one sitnije i bude tu za svaciji ukus.
Ja mislim da se to ne isplati a ko misli da se isplati i da moze naci i platiti radnu snagu za toliki posao, neka radi. Trziste kod nas nece jos dugo postati toliko platezno sposobno da se napravi toliko velika razlika u ceni izmedju sitne i krupne jagode. Ja bi bio srecan kad bi nase trziste bilo toliko zahtevno i spremno da plati krupnu jagodu 2-3 evra
 
Upravo to je moja poenta. Nisam ja za to da se proizvodi neki šljam, daleko od toga, ali ako ćeš dobiti, recimo 600g solidne jagode (po 90rsd) po živiću, isplativije je nego, uz velike troškove proređivanja, dobiti 400g odlične jagode (po 110rsd). Nisam računao, ali verujem da je potrebno cca 1.000€ da bi se kako treba proredio 1 hektar (40.000 živića). I da ne treba toliko, opet se ne uklapa računica. E sada, da je odnos cena 50rsd/250rsd, onda bi izlišno bilo polemisati na ovu temu. Niko od mene ne bi bio zadovoljniji da je tako, ali, na žalost - nije.
 
S' obzirom da mi je zasad u prvoj godini,sadjen pocetkom septembra, da li da šišam kad otopli ,ili samo da ručno skinem uvelo lišće,s' obzirom da i nema baš puno lisne mase?

jagode.jpg
[/IMG]
 
Samo rucno poskidaj staro lisce i poprskaj bakrom. Nemoj samo jako da cupas i cimas da ne bi iscupao izdanak. Mozes i makazama da seckas, kako ti zgodnije
 
Ja bi rado kao sto sam i u prvoj godini radio.Sve po propisima i nekom pravilu.Ali moram da priznam da sam se malo razocarao prosle godine u berbi.Imao sam solidnu jagodu i po krupnoci i ostalo i nakupci su mi otvoreno u oci govorili da ce pre da uzmu onu sitnu i losiju po nizoj ceni nego moju koja je malo skuplja.Tako da ove godine planiram da nadjem neku sredinu.Naravno daleko od toga da cu ofrlje da uradim.

E ,sad hteo bih da pitam oko sisanje jagode.Koliko je opasno ,ako trimerima pri sisanju ostetim one rodne grane ,tacnije pupoljke koje ptreba da izrastu?
Ja odprilike planiram da krenem sa sisanjem poslednja nedelja februara ili prva nedelja marta.Prosle godine sam sisao 6-7 mart.
 
Meni su komsijske kokoske osisale ceo jagodnjak,ako posle koka bude bilo kakvog roda bice to premija.
 
Zavisi kakve kupce imate. Ko ima stalne kupce koji sami daju jacu cenu I mahom tovare robu kuci, ne isplati se gajiti sitniju. Znate I sami da je pre 2-3 godine osipano drvlje I kamenje na Sabacke proizvodjace koji su gajili stare prevazidjene sorte.
 
@ kuureee
Ja ne bih u prolece radio trimerom. Lisce je uvenulo i smrzlo i leglo na foliju, tako da bi tesko bilo sta uradio trimerom a da ne ostetis foliju ili izdanke. Onda bi opet morao rucno da popravljas a ostalo bi toga dosta.
A ne bi valjalo da povredis izdanke

@ janosh
Prve godine uvek bude dobra jagoda (zavisno od sorte). Druge godine jos uvek imas jagodu solidne krupnoce, tako da po meni to nije problem. A trece godine (a boga mi i cetvrte) nema smisla bilo sta proredjivati i muciti se oko toga. Kakva god bude prodace se makar i jeftinije
 
Zavisi kakve kupce imate. Ko ima stalne kupce koji sami daju jacu cenu I mahom tovare robu kuci, ne isplati se gajiti sitniju. Znate I sami da je pre 2-3 godine osipano drvlje I kamenje na Sabacke proizvodjace koji su gajili stare prevazidjene sorte.
Imao sa srece sa plasmanom robe.Ni jednu svoju berbu nisam prodao tim svercerima.To sto su mi rekli je bilo oni koji su svracali pa hteli da kupe,Mnoge sam cak i isterao sa imanje jer nisu znali da kazu prvo ,,dobar dan ,,i da se predstave vec kroz prozor odmah ,,posto,, Ja lepo kazem da se pokalo okrenu ,udju opet pa kazu ,,dobar dan,, pa mozda i pricam sa njima.Ono sto sam video po kvantazu dok sam setao bilo je za mene razorarenje.

Janosh

Posto vidim da si iz Sapca verovatno zans za posadjenjih 16h od starne Slovenaca u Sapcu.Ja sam svoju robu prodavao uz njih.kontrola robe od starne kupaca koji su punili sleper od njih i od mene je bila rigorozna.Imali su svoje ljude koju su svaku gajbicu pregledali i moralo je samo dobra i krupna jagoda da prodje.ja sam ispostovao sve uslove i nisam imao problema.Ono sto sam odbacivao u drugu klasu takvu jagodu sam vidjao po kvantazu kao prvu ,tu je poenta.Nadam se da ce uskoro doci vreme gde ce se uvesti neki redi i ceniti neciji rad.


nebojsa

Pa zato sam i pitao za trimer,I ja sam uvideo to promrzlo koje je bas leglo po foliji i malo mi sumnjivo.bas se ovih dana kanim da probam i vidim jel moguce to.

 
da li je jos rano za sisanje jagoda bokori su vec krenuli od ovog toplog vremena pa sam video da jedan skida staro lisce kada vi planirate da radite sisanje
 
Nazad
Vrh