Jabuka

Sto se tice jabucarenja po Srbiji sve izgleda da ce nekada najprofitabilnija vocna vrsta krenuti polako da izumire jer neovisno od izvoza i eventualne potraznje parametri troskova proizvodnje su otisli u nebesa a sa druge strane plasman je krajnje neizvestan zatim nepouzdan/mislim na uzimanje robe bez para/domace trziste je mrtvo i treba ga zaboraviti a inostrano je pod velikim znakom pitanja jer je naznaka da su Rusi podizali neke zasade i da je za ocekivati smanjenje potraznje pogotovu sto su im Moldavija i Poljska dosta blize a mi cak i da docekamo da izmrznu svi onda se nailazi na nepremostivu prepreku otkupljivace monopoliste koji deru kozu bez anestezije.Rezacka dnevnica je u Podunavskom regionu 4000 dinara cak mi covek danas prica da je placao 35 eura, beraci su bili izmedju 2200 i 2500 ali nije iskljuceno da to krene ka 3000. Cena je krajem februara 2021 40 dinara bez prebira a sa prebirom 45 din i tu se dodaje potrosnja struje hladnjace i kaliranje robe kao i skart ali to su sve parametri u ocekivanoj projektovanoj proizvodnji ali ono sto nije ocekivano a dogadja se to su neplanirana ostecenja od mraza i gradobitna godina jer u situaciji kada je roba pretrpela ostecenja od grada domacin koji je ulozio u sve ovo abnormalne cifre moze samo u ludaru na oporavak jer terapija je u tom momentu blaga da bi ga vratila u zivot. Ispada da je mnogo profitabilnije u ovom momentu drzati zasad sljive nego plantazu jabuke deluje smesno ili tragicno ali je istina. Sljiva koja moze ladno i bez djubrenja i bez ijednog hemijskog tretmana i bez rezanja pravi u zemlji Srbiji mnogo jacu matematiku nego jabuka sa djubrenjem sa 15 do 25 tretmana sa djubrenjem, rezanjem branjem ,drljanjem ,trljanjem, trovanjem i nakraju prodajom na dodjem ti pare .Iako sam optimista u zivotu ovde nema mesta optimizmu crnilo je na sve strane ,garez i golgota ocekujem slicnu sudbinu i sa tresnjom kao i sa visnjom ,jabukom ,kruskom, lozom ,krompirom, crnim lukom, kupusom, kupinom i da ne nabrajam .Drzavi proizvodnja nikada nije bila prioritet i tako se razmislja kratkotrajno bez vizije sa pogledom u corsokak ali ko vodi ovaj narod kakav olos sta drugo i ocekivati.
 
Nema nigde lakih novaca. U jabuku se kod nas proteklih 10g ulagalo kao da je to samo posadis i beres. Kalkulacija je glasila 50t/ha x 0.5e = 25.000e. To me je pitalo njih xy. Medjutim ja im ponudim vocnjak po ceni 2kj ratarstva da mi daju za 1kj voca jos niko nije pristao. Cedjenje sokova je jos jedna zabluda. Ako pravis pravi sok od ciste jabuke 100din je minimalna cena jer je posao ogroman. Sve ono sto je Talianu rekao se slazem 101%. Ja sam se time zanosio ali sam batalio tu ideju, ove godine 0 litara sam iscedio. Sve u svemu samo da neko naleti i da u zamenu 14kj ratarstva putuje vocnjak odmah.
 
Nema nigde lakih novaca. U jabuku se kod nas proteklih 10g ulagalo kao da je to samo posadis i beres. Kalkulacija je glasila 50t/ha x 0.5e = 25.000e. To me je pitalo njih xy. Medjutim ja im ponudim vocnjak po ceni 2kj ratarstva da mi daju za 1kj voca jos niko nije pristao. Cedjenje sokova je jos jedna zabluda. Ako pravis pravi sok od ciste jabuke 100din je minimalna cena jer je posao ogroman. Sve ono sto je Talianu rekao se slazem 101%. Ja sam se time zanosio ali sam batalio tu ideju, ove godine 0 litara sam iscedio. Sve u svemu samo da neko naleti i da u zamenu 14kj ratarstva putuje vocnjak odmah.
Iako su kod vas skroz drugacije cene i za industriju i za prvu klasu a i verovatno je falilo robe za okolne gradove pa ste disali rasterecenije medjutim ovde u vocarskom regionu ove godine iz berbe jabuka 35 dinara prebir prosle godine 25 dinara a 2018 treba zaboraviti sto pre i ne podsecati se tu su se samo pokrivali troskovi na tu mizeriju tu smo dotakli dno. I nije ni to problem sajla i reseno ALI JE PITANJE A STA SADITI I DALI JE MOGUCE ISTA PLANIRATI. A opet u celom ovom kabareu vocari se koliko toliko malo bezbolnije provuku pri dizanju raznih plantaza ali sta sa ljudima koji su ozbiljno zagrizli sa nekim vecim investicijama a sve putem kredita koji je to onda lavirint bez izlaza kakve to oziljke zna da napravi
 
................................ Cedjenje sokova je jos jedna zabluda. Ako pravis pravi sok od ciste jabuke 100din je minimalna cena jer je posao ogroman...................................................................... Ja sam se time zanosio ali sam batalio tu ideju, ove godine 0 litara sam iscedio.............................
Steta , jako je tesko na nasem trzistu naci sok koji je 100% jabuka .

Secam se emisije na RTS-u , covek imao tako proizvodnju 100% bistri sok od jabuke , punio u neka

pakovanja od 5l i sve plasirao po BG ( igraonice i decija obdanista )

Mi u porodici dosta konzumiramo bas sok od jabuke ali u nedostatku neke sigurnije alternative

uzimamo Fruvitu ( 1.5L ----- 220 din )



Nekako mi se cini da je on po ukusu i ( mirisu ) najpriblizniji prirodno cedjenom soku od jabuke .

Ranijih god. smo svoje jabuke nosili coveku koji je usluzno cedio iste ( imao rucno radjenu masinu za mlevenje i presu za cedjenje )

ali na zalost niko nije preuzeo i nastavio taj posao .

I dalje mislim da bi ta ideja bila isplativa na nasem trzistu prepunom gaziranih vestacki zasladjenih

i obojenih nazovi sokova .
 
Poslednja izmena:
Kolega mozda tvoja porodica pije takav sok, ali je mali broj porodica koje piju. Prve godine sam prodao 200 pakovanja, sledece 500, i trece nisam uspeo ni 500. Zarada je bila oko 1e/pakovanje kada se odbiju troskovi. Za 500e na godisnjem nivou to je premalo da bi se to radilo.
 
molim da mi neko kaze smijem li,
u prskalicu sipat i djubrivo za folijalnu prihranu zajedno sa fungicidom-zato-, i insekticidom nekim, ne znam koji je, praskast je
 
insekticid je volley 20sp. fungicid zato, prihrana ferticare 10-5-26-plus 2,8mgo.smije li se sve ovo skupa strpat u prskalicu. u apoteci su rekli da moze
molim javljaj se ti sto znas. puno hvala
 
Za preradu 5 dinara početna ponuda, za neku bolju klasu se niko ne oglašava. Biće svuda dosta sitnih jabuka.
 
Sad cujem neke prve ponude za z. delises oko 40 din

Sent from my ELE-L29 using Tapatalk
Neka bude 20 posto robe iz zasada industrija sa nekom cenom od 6 do 7 din sto kvari u startu ovu cenu od 40 pa na to dodamo bruto-neto razmeru i blagi gubitak pa na to nakacimo hemiju ,vestacka djubriva ,naftu, gajbice ,dnevnice beraca i dnevnice rezaca pa na to struju ko ima hladnjacu ili trulez ko nema pa na to da nakacimo rizik dali ce otkupljivac koji uzima robu bez para da isplati /ovo pricam za Srbiju ovde je vec zazivelo kao tradicija da se roba uzima NA DODJEM TI PARE/ vrlo lako je zakljuciti da se nekada najisplativija vocna kultura pretvorila u najneisplativiju i ovo je vise mazohisticki hobi sve gore i gore. Nisam pominjao situaciju sta se radi i kako kada je roba ostecena gradom ili necim drugim 🆘
Ove godine su mnoge vocne kulture ostvarile rekordne cene i valjda zbog toga cujem ovih dana BICE I JABUKA VIDECETE⁉️ na zalost sve su to pusti snovi bice golgota sa jabukom kao i 2018,2019 i 2020 sou se nastavlja SAJLA JE SPREMNA CEKA SE KONACNI GONG DASE BACI PESKIR U RING JER MRAK JE VEC PAO NA OCI KNOCKDOWN I DA SUDIJA ODSVIRA KRAJ
 
Kakva vam je obojenost jabuke? Kod mene sve zeleno,jonagored i ajdared tek u tragovima imaju crvene boje. Trebao sam u ponedeljak poceti berbu ali moram da odložim.
 
Berba u Podunavskom regionu upravo krece nikada kasnije prvo je malo kasnila vegetacija a zatim kisni talas i sada ce biti panika mnogi kubure sa radnicima a ako bude kisica ometala berbu uci ce u problem i mnogi sa radnicima. Uz ocajnu cenu jabuke prva klasa je 20 dinara a rinfuz 5 za sada A ONO STO JE PRIMETNO NA JABUCI POSLE OVOLIKO VLAGE SA JAKIM VETROM JE ZNACAJNO OSTECENJE PUCANJA JABUKE I JABUKA SA TAKVIM OSTECENJIMA NECE MOCI U PRVU KLASU a juce je neka sela u Smederevskom kraju zabeleo grad uoci same berbe i sve ide naopako i sve se obrusilo na razvaljenog i dezorijentisanog proizvodjaca. Najnovija informacija je da je i vestak otisao gore ni manje ni vise nego duplo u odnosu na proslu godinu a kako izgleda proizvodnja voca u Srbiji u ovom momentu dovoljno govori podatak da je jedna ugledna porodica a ozbiljni vocari RENTIRALA SVOJ JABUKAR A ONDA SU OTISLI DA VRSE BERBU KOD DRUGOGA DNEVNICA JE 2800 DINARA i to mozda deluje zbunjujuce za neupucene ali u ovom momentu JEDINI PRAVI POTEZ KOJI SU MOGLI DA ODRADE i da ne bi donosili ishitrene odluke da ne posegnu odmah za sajlom dali su jos malo vremena u nadi da ce se nesto promeniti na nabolje ali od toga nema nista. Trziste Slovenije i Hrvatske je odavno izgubljeno jos raspadom SFRJ a sada nam izmice i Rusko trziste a nase trziste se odrzava ili tajkunskim jabukama ili uvoznim a sto se tice malih pijaca po Srbiji tu nema prodaje nekih opipljivih kolicina to je sve dozirano na neki minimum u skladu sa novcanikom naseg isrpljenog naroda a ideje sta kako i kuda nema sve se gasi i opet se vracam na mudrost jednog sugradjanina koji je pre par godina povadio jabukar i na pitanje STA CETE SAD DA SADITE ODGOVOR JE BIO ..........BAGREM metar je 50 eura raste brzo nema djubrenja nema freziranja nema rezanja nema prskanja i to je to COVEK REKAO ISTINU koliko god nam saljivo zvucalo ali nije mnogo pogresio to je jedina dobitna kombinacija u ZADNJOJ KUCI SRBIJA
 
imam 50 stabala jabuke u basti druga godina i sada vidim da mi neki crv busi stablo na par komada odakle sada kada ide zima. ima mala rupica gde je usao ja sam ocistio celu rupu i namazo voskom
 
Nazad
Vrh