Jabuka

Ove godine je trazna pa roba se placa. Dogodine ako rodi koliko je prosecan prinos bice opet na dodjem ti ili pola platim pola cekaj. A o tome kakav vozni park imaju hladnjace je suvisno pricati. Dodje kod mene sa Merc GL od 100k evra i cenka se za pola dinara po kili.
U Smederevskom kraju je bas dosta povadjeno. Vecina ljudi koji nisu imali idealne vocnjake su ili povadili ili jednostavno prestali da obradjuju. Tako da se nadamo da ce bar neko vreme biti veca potraznja nego ponuda. Ali ne verujem da ce se poverenje ljudi u jabuku tako lako vratiti. Tako smo se po kratkom postupku resili i vinograda pre 20ak godina. Nekada je vecina imala grozdje, sada eventualno nesto malo za licnu upotrebu i to tek mozda svako 3-4. domacinstvo.
 
Moj vocnjak je solidan. Daleko je od Delte a dosta je bolji od vocnjaka sto sam vidjao. Nama je to bilo dobra zarada dok smo radili manje zemlje i imali vise vremena. Sada se situacija promenila. Vocnjak oduzima izuzetno puno vremena a za uzvrat zarada nije nista spedijalno. Doslo je da treba hladnjaca, boksovi, palete, gajbe, mesto za prebir, mreza, stubovi, kpk i raditi od 365 dana jedno 250dana + kupci ti dolaze 24h kad je njima zgodno. Nemas mira bukvalno.

Moje rwzmisljanje je da umesto hladnjace, mreze lakse mi kupiti 15-20kj i sejati kukuruz i soju. Zarada ce biti slicna a posal neuporedivo laksi. U susednom selu Kupusina povadjeno je 50% zasada i kako koji zasad matori tako se i vadi. Ja sta cu raditi ne znam ni sam.
 
Na koji razmak saditi ajdared na 106? I da li da ubacim neku sortu kao oprasivac?
Svabo ja imam cistu parcelu ajdareda bez oprasivaca a vidjao sam i druge ciste zasade i sve je to super mozes bez straha da osnujes cist zasad a osim ostrog rezanja ga redim muski a sto se tice 106 ja sam je ubacivao mnogo posle sadnje uglavnom sto joj ne treba zica ili podupiraci a koji je najpozeljniji razmak odluci sam jer ako ga mnogo priblizis moraces mnogo ostriju rezidbu da radis
 
Na 106 i sejancu se sade jabuke na dosta peskovitom terenu. Toje čist promašaj prvo. Kasno bude obojena, sitni plodovi, treba dosta sati oko rezidbe, treba medjuredni razmak veći, mnogo manje ide stabala po površini ( jutru, hektru), za zaštitu zbog lisne mase mnogo više treba hemije. A prednosti su jako male.
 
Na 106 i sejancu se sade jabuke na dosta peskovitom terenu. Toje čist promašaj prvo. Kasno bude obojena, sitni plodovi, treba dosta sati oko rezidbe, treba medjuredni razmak veći, mnogo manje ide stabala po površini ( jutru, hektru), za zaštitu zbog lisne mase mnogo više treba hemije. A prednosti su jako male.
U Cacanskom regionu ima i dosta brdovitih terena i verovatno da bi izbegao velika ulaganja zice i stubova hoce covek da pokusa sa 106 icom pa neka proba i neka je sa srecom ono doduse jeste dzombasta i teza za odrzavanje za rezanje ali imace Svabo mnogo manja ulaganja u startu a sa obzirom sta oni sada uzimaju za izvoz mozda je i bolje da je sitnija jabuka nego da su baloni
 
Ja imam 6 komada na 106 kuci, razlicite sorte.
Jedino sto smem da tvrdim je da stablo lepo stoji kao stare dobre jabuke po dvoristima, a prorode (za moju naviku - tresnje) jako brzo, zavisi i od sorte

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
Nema tu sta stablo na 106 formiras ga u vretenast zbun, moras se dosta vise posvetiti rezidbi, zastiti i berba je sporija a manji udeo 1 klase. Kome je trziste pijaca to je zadovoljavajuce. Ko ide na ujednacene plodove itd m9 je bolja opcija. Ko sadi do 500 stabala moze kako hoce jer to nije veliko pa jedna porodica sa lakocom uradi.
 
Sto se tice proizvodnje jabuka barem u Podunavskom regionu situacija je sledeca .Pijac je totalno mrtav tu vise nema sta da se trazi znaci nikakva kolicina robe ne moze da se progura a inace celokupni pijac je totalno mrtav .Za proizvodjace jabuka je jedini izlaz davanje robe na veliko ali nazalost tradicija je u nasem regionu da apsolutno svi uzimaju jabuku na dodjem ti pare i sve je to ok ali kesa na licu mesta nema. Razlog zasto je na pijaci sve mrtvo mnogi objasnjavaju koronom neko opet ima objasnjenje da narod vise voli eurokrem i mermeladu iz Lidla nego voce sa zelene pijace ali bojim se da je istina mnogo surovija jer objasnjenje ko jos danas ide na pijac ne pije vodu jer pijaca leti mnogo lepo cvrkuce ali zimi je mrtvo more bojim se da smo se kao narod toliko ofucali i srozali finansijski da je ovo takva camotinja da nema vise gde. Pricam jutros sa drugarom koji vadi 2 hektara grenija troskovi proizvodnje su jezivo abnormalni ali tu nije kraj jer kada se to sve isprati krece golgota prodaje a to je mozda jos veca neizvesnost i strah kako ce se zavrsiti od same proizvodnje. Medjutim pricam jutros sa proizvodjacima krompira ,kupusa sa ljudima koji imaju stocni fond i stice se utisak da ne samo sto je ovo totalno neorganizovana drzava po pitanju svega celokupna proizvodnja u Srbiji da ne racunam pojedine vocne vrste gde se cena koliko toliko ustalila kao malina je kao rulet stavljas na rizik na neki broj a sta ce da izadje bog sveti zna. I ovi strucnjaci savetnici koji drze slovo po raznim edukativnim poljo emisijama to se sve pretvorilo u marketing ::novac:: niko nesta odredjeno da kaze zaludjivanje sirokih narodnih masa a ono sto je meni posebno fascinantno je kako je 90 tih godina npr 94,95,96,97,98 u ovom terminu isla lagano prodaja jabuke po pijaci od 250 do 300 kg ali lagano i to ne pojedinci nego svi a drzava u haoticnom stanju nijedna fabrika nije normalno radila nezaposljenih milion zemlja okruzena i iscrpljena ratnim desavanjima a nijedan dolar sa zapada nije usao u Srbiju a danas milijarde eura kredita ulaze u Srbiju svi zaposljeni sve lepo sareno glamurozno dozivljavamo ekonomski orgazam da ne pominjem one cifre suficit i deficit i bdp sto dusevni bolesnik koji nas vodi sa 800 000 clanova sekte a tvrdim da je ovo gore nego Rumuni 90 godine. Jaca ekonomska moc gradjana je bila u unistenoj i iscrpljenoj drzavi 90 nego danas a tek treba da krenu nove mere novih izmisljenih haraca.Budzati je trebao da odrzi tribinu sta je se sve uradilo u ovoj godini tj kakve smo sve ekonomske orgazme protutnjali a i da iznese plan za 2021 sta tek nameravamo da uradimo .Na mesec nazalost necemo moci da stignemo jer smo u septickoj jami koja je zatvorena i prvo budzati sa njegovom organizovanom mafijom mora da otvori sahtu od septicke jame da bi ugledali svetlo i da probamo nekako da izadjemo iz fekalija u koje smo upali nicim izazvani. Neko bi mozda pomislio sta ovaj trabunja i siri negativnu energiju ali ne ovo je samo prenosenje atmosfere sa mrtvog pijaca zadnjih 3 meseca nesto sto do sada nisam ni video a ni verovao da je moguce. Dotakli smo dno ali barem da ima robne razmene kao u srednjem veku ili robne razmene kao 90 tih pa bi obet napravili kombinaciju mi smo snalazljiv narod .Gde smo mi krenuli i kuda ovo sve vodi :sta:
 
Slažem se sa napisanim. I ja idem na pijacu i u zadnjim mesec i po dana je baš teška prodaja. Dali smo nešto za izvoz, ali je i tu bilo problema sa naplatom. Čekamo proleće da sve malo živne, a na leto nas čeka breskva, pa tako sastavimo godinu.
 
Moje razmišljanje, ovo "nevreme" će proći uskoro, zato ne vadite, vas je mnogo i dovoljno da isplanirate fabričicu soka i izvozite kome hoćete
 
..jedna zadruga, svi se učipujemo za fabriku i cjedimo voće u matične sokiće, primjer jabuka u otkupu za 50din i veleprodajna litra soka 100din(od 2kg jabuke). Ako ovo drži vodu onda su supermarket tajkuni ostali bez sirovine zbog nelojalne konkurencije.
 
..jedna zadruga, svi se učipujemo za fabriku i cjedimo voće u matične sokiće, primjer jabuka u otkupu za 50din i veleprodajna litra soka 100din(od 2kg jabuke). Ako ovo drži vodu onda su supermarket tajkuni ostali bez sirovine zbog nelojalne konkurencije.
Pa u Lidlu imaš neki biter -otrov za 39 din, ti misliš da ćeš puno soka prodati za 100 din?
Konzumna jabuka od 50 din je bolje rešenje,nego sokza 100,ja već godinama cedim to ti kažem iz iskustva.
Ambalaža,pranje,ceđenje,šasterizacija,punjenje ,skladište kontinuitet .....100 stavki ,nemoj se zanositi.
Da ne pričam ako hoćeš legalan da budeš ,otvoriš firmu za preradu onda ti treba objekat za preradu po pravilniku o PP ....itd na kraju se svodi da trebaš juriti prvu klasu da imaš što više a samo industriju i eventualno drugu ili deo druge u sokove da bi bilo malo matematike.
 
Nazad
Vrh