Jabuka

У Србији можете наћи све сорте и заштићене и незаштићене и ја сам узео за пробу и топаз и пинк лејди и ред јонапринс ... шта ће родити видећемо,што каже један расадничар неће ти родити камен сигурно.По питању јонаголда кажу да је ред јонапринс најобојенији клон јонаголда ,ја сам ове јесени посадио 400ком па ћемо видети шта ће бити,или брање или чупање.
Dragane možeš li mi reći gde si kupio red jonaprinc? Video sam je samo na internetu i stvarno je dobro obojena jabuka.
 
Mislio sam zasaditi
ZLATNI DELIŠES KLON B
GRENI SMIT

i neke crvene sorte
GLOSTER
FUDŽI ili Red čif

koju podlogu preporučujete za gustu sadnju 1m izmedju sadnica, mislio sam M26 da bih izbegao naslon tj.špalir ?
Zemlja je zatravljena oranica.

Bježi i od FUDŽI-a, u mojoj ga blizini čupaju skoro svi. Kažu sitan, ružna boja, prekasno se bere pa hiljadu problema.

Od crvenih sorti takođe ti je dobar stari dobri Ajdared.
 
@Brkic123
Stub na 6-8 sadnica. 3 ili 4 reda zice. Poslednji red na visinu kad prosecne visine zena pruzi ruku. Prvi red na 0.5-0.6m.
 
Roda ima u ''fulu''samo sada da se dobro oprska i da se zaštiti rod. I naravno da se ne ponovi prosla godina..:cool:
 
Imam stablo jabuke petrove, stare preko 30 godina prosle godine sam joj iseko grane posto su pocele da se suse i ostavio samo stablo visine 2,5m, u toku godine su izrasle nove grane. Sta sada da radim da li da ih proredim ili da pustim da se i ove godine razviju pa sledece godine da ih proredjujem i uredjujem?
 
Ja imam jedno stablo jabuke koje je staro otprilike 4-5 godina.Jos nije radjala,ali osim lista jos nije ni rodne pupoljke formirala.Gledam je sada,isto tako...Da li je moguce da je jalova i da je vadim da ne zauzima mesto_Ona je stablo lepo formirala,porasla normalno i bas lepo izgleda,ali sta ce mi ako ne radja?!Pitam oca koji ju je posadio koja je sorta,kaze ne znam kupio sam je u Pevecu pre 4-5 godina ne seca se ni on...Sta mi preporucujete?!Sta moze biti uzrok tome ne formiranju rodnih pupoljaka?!
 
Imam stablo jabuke petrove, stare preko 30 godina prosle godine sam joj iseko grane posto su pocele da se suse i ostavio samo stablo visine 2,5m, u toku godine su izrasle nove grane. Sta sada da radim da li da ih proredim ili da pustim da se i ove godine razviju pa sledece godine da ih proredjujem i uredjujem?

Proredi ih slobodno, bolje da ti se nekoliko grana koje ostavis lepo razviju nego da sve budu kilave i nikakve.

A za ovo @savatovu jabuku nemam ideju sta da se radi sa njom
 
Ja imam jedno stablo jabuke koje je staro otprilike 4-5 godina.Jos nije radjala,ali osim lista jos nije ni rodne pupoljke formirala.Gledam je sada,isto tako...Da li je moguce da je jalova i da je vadim da ne zauzima mesto_Ona je stablo lepo formirala,porasla normalno i bas lepo izgleda,ali sta ce mi ako ne radja?!Pitam oca koji ju je posadio koja je sorta,kaze ne znam kupio sam je u Pevecu pre 4-5 godina ne seca se ni on...Sta mi preporucujete?!Sta moze biti uzrok tome ne formiranju rodnih pupoljaka?!

zovi nekog ko zna da strucno oreze tu jabuku.
 
Planiram jabuku na 2,5 ha na jesen. Savetovali su me da sada posejem stocni grasak i da zaorem kod cvetanja.
Ima li neko iskustva sa ovim. Kako se priprema zemlja, kada se seje, ore...
 
Planiram jabuku na 2,5 ha na jesen. Savetovali su me da sada posejem stocni grasak i da zaorem kod cvetanja.
Ima li neko iskustva sa ovim. Kako se priprema zemlja, kada se seje, ore...
Bitna ti je obrada,znači sa pripremom krečeš sada,ako sadiš na jesen.
Prvo i to sada prije oranja baci jedan dio mineralnog gnojiva po mogučnosti 7;20;30 i to polovicu cjelokupnog iznosa koji misliš baciti na tu površinu a to bi bilo negdje oko 1.5 tone i dobro zađubri stajnjakom koliko god možeš više.
Nakon toga zasadi nešto što brzo raste tkz zelena gnojidba i dobro prihrani kanom oko 250kg po he,kada izraste moraš obavezno razbacati karbokalk ili već što imaš za raskiseljavanje tla i to u preporučenoj dozi koju si dobio od zavoda za tlo.
Obavezno razbacaj po zelenoj gnojidbi,jer najbolje usvajanje karbokalka je sa zelenom,nakon toga razbacaj ostalu polovinu gnojiva i dublje ori oko 60-80 cm zavisi koju uzgojnu podlogu češ saditi predpostavljam M9 onda ori oko 60 cm ali obavezno poslje moraš podrivati cijelu površinu.
To ti je jako važno za propusnost i prozračivanje tla i vodnog režima u tlu.
Poslje toga fina obrada samo nemoj jako usitniti zemlju mislim ono u prašinu.
Pozdrav
 
@njoko: Hteo sam posejati stocni grasak, ali nema semena nigde. Sta drugo predlazes? Hvala.
 
Planiram jabuku na 2,5 ha na jesen. Savetovali su me da sada posejem stocni grasak i da zaorem kod cvetanja.
Ima li neko iskustva sa ovim. Kako se priprema zemlja, kada se seje, ore...
ocisti njivu od korova brate moj nesadi nista samo total i oranje ima vremena za djubrenje bar to danas nije problem pozzzzzz
 
Pozdrav svim vocarima,nov sam u ovoj temi i vecito me zanimala jedna stvar pa bih vas sad i pitao a to je Sadi li iko na ozbiljnijoj povrsini neku sortu jabuka koja se manje tretira pesticidima tj nesto blize nekoj organskoj jabuci i postoji li uopste takva sorta pa makar bila i krastava i crvljiva
 
@njoko: Hteo sam posejati stocni grasak, ali nema semena nigde. Sta drugo predlazes? Hvala.

Dio pripreme za sadnju voćnjaka jabuka

Gnojidba i kalcifikacija


Zelena gnojidba+ gnojidba PK gnojivom


Priprema tla prije sadnje


Sadnja dvogodišnje sadnice

 
Poslednja izmena:
Evo ja danas odlucio da se obracunam sa napasnikom koji mi je unistio 6-7 godina staru jabuku, izbusio ju je ko svajcarski sir na sve strane i ja sam danas tu jabuku posekao i nasao sam stetnika u njoj i naravno likvidirao ga sa uzitkom (bacio ga kokoskama da ga smazu)
krezubi.gif
.
Jel neko vidjao takvu vrstu i jel zna koja to vrsta bube?.

Slika te gusenice (crva):





 
Nazad
Vrh