Jabuka

Dal treba 20 prskanja ili ne...to je teško reći.
Uglavnom sve zavisi od vremenskih uslova i najezde štetočina.
Ja sam se ugradio u nekih 10 prskanja, stim da sam smanjio broj prskanja kad su jabuke veličine oraha pa na dalje...
Početak vegetacije je bitan, zbog venturije i pepelnice...a kasnije samo protiv smotavca.
Kad je drugi let smotavca...to mi je zadnje prskanje, i dalje ništa neprskam. Inače bi moglo tu još 4-5-6 prskanja...
Treći let ako ga ima, to me nezanima...
Bude tu dosta crvljivih plodova 20-30%, al to ide u rakiju, a ostalo prodaja i da se jede.
Ja sam se tako ugradio u celu priču, i meni odgovara 10prskanja...ali na veliko i ako sa ozbiljnim namerama misliš raditi...onda moraš ispoštovati sve, jer će piti puno jabuka za rakiju...:haha:

Moje mišljenje da bi se mogao ugraditi u nekih 15 prskanja.

pozzz joe!
 
Joe kralju ,svidja mi se kako razmisljas ! :osmeh:

A i 30 % rakije deluje vrlo lepo i pijano , jos kad se zalozi vesela masina....mmmm....nista lepse.... :osmeh:

Salu na stranu, lepo mi deluje jabuka za proizvodnju....inace radim dunju,pa da dodam i jabuku...nadam se da pocetak januara nije kasno za sadnju ?
 
Možeš saditi cele zime, vočka spava...samo ako temperatura bude par dana u plusu i da nije smrznuta zemlja, znači da možeš kopati rupe, i zemlja bude sitna što sipaš oko korena...ako se stvore takvi uslovi, slobodno sadi...
 
Ok,a koliko je bitno bodnevlje za jabuku ,ja sam u Cacanskom regionu ?

- - - - - - - - - -

Moze neko da mi kaze prosecan prinospo hektaru ???

- - - - - - - - - -

Ok,a koliko je bitno bodnevlje za jabuku ,ja sam u Cacanskom regionu ?

- - - - - - - - - -

Moze neko da mi kaze prosecan prinospo hektaru ???

Zna neko ????????????????????????????
 
u "savremenim" zasadima u punom rodu ne manje od 40 t/HA, sa gustinom sadnje preko 3.000 kom i kontrolom vode i prihrane .......
 
Evo ponovo da pitam. Listao sam forum, ali me bole oci od citanja, pa sam hteo da zamolim da mi neko Napise prednosti i mane podloga m9 i m26. Ja sam zasadio na malo vise od 3 ha oko 5600 sadnica. Zasadio sam Red cif (106) oko 2000 komada, greni (26) oko 2200, rajdersa (26) oko 800, ajdared (26) oko 350, jona (9) oko 200. Posto duva kosava i dostize brzinu malo vecu od 100 km/h, stavicu i naslon. Sto se tice Razmaka izmedju sorti, on je sledeci: Na 1,5m ide red cif, rajders, ajdared. Na 1,6m ide greni. Na 1,3 ide jona. Razmak izmedju redova je 4m, nemam vocarac pa bi mi manji razmak pravio probleme. Nadam se da jednog dana idem na manji razmak i kupim vocarca :) Za zalivanje jos uvek smisljam nacin. Zanimaju me vasa misljenja o ovom mom zasadu. Unapred hvala svima na savetima.
 
Druze i mene isto zanima,samo mi ,ako nije problem kazi gde si uzeo sadnice i po kojoj ceni.Mozes i na pm,ako ti tako vise odgovara.I ja planiram nesto slicno da radim sad.

Pozdrav i srecno!
 
U nemackoj, holandiji, italiji m9 se prema literaturi nalazi u preko 90% zasada. Bujnost vocke na m9 je 30% od sejanca. na 106ici je 40%. M9 omogucava najgusci zasad, a veliki prinosi i velik udeo prve klase se tesko postizu sa losim sklopom. Dovoljno jasno? :ppozdrav: m9 zahteva naslon, dok 106 moze bez (bolje se ukorenjava).

Sto se tice zalivanja u prvim godinama tu su podeljena misljenja sta raditi. Zasad kod rodjaka nikada nije zalivan (m9) i jako dobro je podneo ovu susu, dok jedan drugi zasad u Temerinu ne bas tako. Logika je kad se od pocetka zaliva, zile se prilicno plitko razviju, i posle MORATE non stop zalivati zasad!
 
Ko i da poseti ovo predavajne i ko ima mogucnost nek snimi neki video klip ili nek poslika neku slicicu, da pogledamo sta se to tamu desavalo , za oni ko ne mogu biti prisutni na tom predavanje
 
Yuga19 red chif je slabo bujna sorta u poredenju sa ostalim sortama je najkržljavija, ja sam je posadio na1m*3.7 a video sam zasade na0.8 u redu što znači da si mogao gušće da ga posadiš ne bi pogrešio,što se tiče rajdersa i ajdareda nije loše a greni jebujan kod njega ćeš dobiti pun sklop grane će ti biti baš jedna do druge u punoj fazi razvoja,ja kompletan zasad jabuke osim red cihifa koji je na mm106 radim na podlozi m9 i sadim na rastojanjeod 1m u redu i3.7-4m medured, jeste da su početna ulaganja veća kolje ,žica ali ja sam zadovoljan kvalitetom plodova sobzirom da nemem sistem za zalivanje.Mislim da je bitno podlogu m9 u prvoj godini sadnje zaliti kako se zna i ume ,jer su ove suše ubitačne,prošle jeseni sam zasadio jedan votnjačić i letos nisam zalivao i stradalo mi je 30% zasada i to one najjače sadnice dok su one najtanje preživele ovo ranijih godina što sam sadio nisam zalivao i nisam imao problema sa sušenjem sadnica.
 
Sve sadis na 1m? Jonagold kao jako bujna sorta ima problema i na 1.3m, a na jedan metar ne mogu ni zamisliti kako bi bilo. Za red cif se slazem da je strasno slabo bujna i da treba gusce saditi.
Jos jedno pitanje, ako neko ima iskustvo. Da li imate ajdared na m9 i zalivanje? Nama bez zalivanja krupnoca bude odlicna, pa se plasimo da ce uz zalivanje biti prekrupan.
 
Mišljenja sam da sorte jabuke Red čif ne treba saditi na m9, bolje je na 26 i mm 106. Dok ajdared može i na m9 i na 26 u zavisnosti od tipa zemljišta. Ostale sorte jonag. greni, zlatni sve na m9. To je ako se želi dobiti vrhunski kvalitet ploda i prinos. Kažem to je opet moje mišljenje.
 
Red cif i m9 na 0.8m odlicno bude. Sa mm106 nemam nikakvo iskustvo. Zlati, greni, jonagold da na 1m uz zalivanje, za ajdared mislim da ce biti prekrupan!
 
Ne može da bude prekrupan, narod to i traži. Ako smatraš da je prekrupan smanji malo zalijevanje ili ostavi više roda na stablu.
 
Tacno je da narod voli krupnu jabuku, ali se daleko losije cuva u hladnjaci jabuka precnika 13cm u odnosu na 8-9cm. A kako zbog obima proizvodnje nema sanse sve prodati od kuce u 10 dana od branja, moram misliti na hladnjacu.
A da, nikada ajdared kod rodjaka nije proredjivan ni hemijski ni rucno (bar koliko sam ja upoznat). Razmak je na 1.2m i bez zalivanja je zasad.
 
Nazad
Vrh