Jabuka

Slažem se da se krupna jabuka slabije čuva, zato to treba izbalansirati odnosno to je već iskustvo koliko ostaviti na stablu, koliko vode itd. Ali u svakom slučaju bolje da je malo krupnija nego da je sitna.
 
Jona gold jeste bujan ali se rešava rezidbom,elstar je još bujniji on mi malo pravo problem a za ostalo nemam problem,i ja se slažem i u praksi je provereno da mnogo krupan ajdared pogotovu zalivan hoće brzo da prozukne-produva to se dogodi i kod mene po neki put, ove godine nije.
 
Za ajdared je ipak najbolje gajiti ga u klasicnom rezimu. M9 na 1.2-1.4m bez zalivanja i nema zime. A velike gustine 0.8-1m uz zalivanje zlatni, greni. Elstar nemam iskustvo, ali vizuelno mi se dopada (ukus tu i tamo), mozda ga probam eksperimentalno u ogledu. Jabuka koja mi se strasno dopada je Modi. Jedini 'problemcic' je licenca koju drzi najpoznatiji pritvorenik u Srbiji. :osmeh:
 
Imali neko posađen možda obojeni klon jonagolda (Decosta Jonagold de Coster®) ili da je bio u zasadu odnosno bilo kakva iskustva sa njim. Najviše me interesuje boja ploda.
 
I mene to zanima! Ako neko ima u vocnjaku, na prolece kad bude orezivao, nek me se seti za jedan snopic grancica.

Da li neko zna koliko traje licenca za klubske sorte? Pink lady je bila pod licencom, sad vidim da je svaki drugi rasadnik ima - sto ce reci da vise nema zasticena prava umnozavanja.
 
Ma ja sam ga kupio prije tri godine obojeni klon jonagold u velikom i poznatom rasadniku u srbiji (da ne navodim ime) sa certifikatom, čovjek mi garantovao da je to to, kaže da ima papire i sve sa licencom. Ja uzeo jedno 30 kom, prebacio preko grane međutim kad je prorodio ono ispostavi se da nije obojeni već obični jonagold. Uzimamo i na institutu nešto drugo isti belaj, tako da više ništa nisam siguran kad kupujem. Tako da ću sad nabaviti 10-tak komada iz Slovenije, jeste da je cijana 5-7 evra, ali bar ću biti siguran šta sam kupio. Kad god sam tako nešto posebno uzimao Slovenci su tu stvarno korektni, dobiješ ono što tražiš. Srećom uvjek je bilo po par komada da umatičim za plemku inače kad bi podizao zasad odrali bi ti kožu.

Zaštičena je dok neko ne upadne i nenasječe snop grana.
 
Ma ja sam ga kupio prije tri godine obojeni klon jonagold u velikom i poznatom rasadniku u srbiji (da ne navodim ime) sa certifikatom, čovjek mi garantovao da je to to, kaže da ima papire i sve sa licencom. Ja uzeo jedno 30 kom, prebacio preko grane međutim kad je prorodio ono ispostavi se da nije obojeni već obični jonagold. Uzimamo i na institutu nešto drugo isti belaj, tako da više ništa nisam siguran kad kupujem. Tako da ću sad nabaviti 10-tak komada iz Slovenije, jeste da je cijana 5-7 evra, ali bar ću biti siguran šta sam kupio. Kad god sam tako nešto posebno uzimao Slovenci su tu stvarno korektni, dobiješ ono što tražiš. Srećom uvjek je bilo po par komada da umatičim za plemku inače kad bi podizao zasad odrali bi ti kožu.

Zaštičena je dok neko ne upadne i nenasječe snop grana.

... pa napravi sadnice, posadi ih u voćnjak, počnu rađat i sve fino. No plodovi toh necertificiranih sadnica se nemogu izvozit u EU, a ulaskom vaše zemlje u EU (kad će to bit neznam, al kroz 5-10 g recimo da će bit) nećete moć ni na vlastitom tržištu prodavat te jabuke za čije sadnice nemate certifikat. Jedna od najveći grešaka kod podizanja voćnjaka je izbor lošeg ili necertificiranog sadnog materijala. Tu prvenstveno mislim na podizanje voćnjaka jabuka.
 
... pa napravi sadnice, posadi ih u voćnjak, počnu rađat i sve fino. No plodovi toh necertificiranih sadnica se nemogu izvozit u EU, a ulaskom vaše zemlje u EU (kad će to bit neznam, al kroz 5-10 g recimo da će bit) nećete moć ni na vlastitom tržištu prodavat te jabuke za čije sadnice nemate certifikat. Jedna od najveći grešaka kod podizanja voćnjaka je izbor lošeg ili necertificiranog sadnog materijala. Tu prvenstveno mislim na podizanje voćnjaka jabuka.

Sve je to fino, ali kao što već napisah kupiš sadnice sa certifikatom i lecencom, a dobiješ nešto deseto. Imam licencu za npr jonagold, a u zasadu grni. Tu je veliki upitnik šta je dobar a šta loš sadni matrijal. Može onaj bez ikakvog certifikata da bude duplo bolji od certifikovanog. Kad nas ti certifikat sliži samo za posticaj, običan papir koji ti ništa ne garantuje, čast pojedincima koji to rade savjesno.
 
У Србији можете наћи све сорте и заштићене и незаштићене и ја сам узео за пробу и топаз и пинк лејди и ред јонапринс ... шта ће родити видећемо,што каже један расадничар неће ти родити камен сигурно.По питању јонаголда кажу да је ред јонапринс најобојенији клон јонаголда ,ја сам ове јесени посадио 400ком па ћемо видети шта ће бити,или брање или чупање.
 
Kako volim da eksperimentisem. Vidim u maksiju pink lady i gloster iz Poljske uvoz! Cena 100din/kg krupnoca oko 10-11cm. Uzmem nekoliko komada i jedne i druge sorte. Uzmemo cimer i ja posle rucka da ih tamanimo, kad ono ukus 0 (nula)! Pink lady domace proizvodnje je 5x ukusniji od ove Poljske. Gloster isto, kao sundjer da jedes. Vizuelno izgledaju savrseno i jedna i druga a kad probas razocarenje.
Pouka i poruka, nasa jabuka je daleko bolja od njihove (njihova klima je mnogo hladnija). Sasvim je razumljivo zasto Rusi kod nas kupuju iako imaju poljake 2000km blize.
 
Ima tu više mogućnosti zašto je tako, a Rusi kod nas kupuju ne samo zbog slatkoće već i jer ranije stiže, barem je tako sa trešnjom, 5. juna se razbeže iako tek tad kreću mnoge sorte trešanja koje su krupne, slatke, lepe i kvalitetne, verovatno se tad presele u Poljsku i slično jer im je bliže...
 
Verovatno je jabuka u Poljskoj dosta jeftinija nego kod nas. Zanimljivo je da je ta extra prva klasa by Poljska jeftinija nego nasa prva klasa zlatnog, mucua.... Samo je domaci ajdared jeftiniji.
 
... pa napravi sadnice, posadi ih u voćnjak, počnu rađat i sve fino. No plodovi toh necertificiranih sadnica se nemogu izvozit u EU, a ulaskom vaše zemlje u EU (kad će to bit neznam, al kroz 5-10 g recimo da će bit) nećete moć ni na vlastitom tržištu prodavat te jabuke za čije sadnice nemate certifikat. Jedna od najveći grešaka kod podizanja voćnjaka je izbor lošeg ili necertificiranog sadnog materijala. Tu prvenstveno mislim na podizanje voćnjaka jabuka.
Sve ok za certifikat i EU,ali kada naši rasadničari prodaju zaražene sadnice.Kada budemo proizvodili bezvirusne sadnice kao EU onda je to CE(certifikat) zasada u većini slučajeva po kvaliteti je većinom falsifikat mada i u EU ima običnih ali nisu tako loše ali stvarno loše kvalitete. Oni samo otkupe licencu a sa kvalitetom nema nikakve veze voće koje se kalemi u kućnoj radinosti su 100% kvalitetnije,ili kao na primjer u rasadniku kruška vilijamovka direktno kalamljena na dunju i normalno nema dobar afinitet puca na mjestu kalema.
Naravno nemaju vremena zezati se sa dvogubim kalemlenjem i sa dezifenkcijom alata,brzina im je vrlina,ali i nemaju baš nešto posla u zadnje vrijeme
 
Bilo je par puta da je stigao i zarazen materijal iz uvoza ,a i kod nas iz rasadnika kada uzmes 2 sorte jabuka dosta puta dobijes jos par sorti koje nisi planirao i slazem se sa kolegom da je mozda i kalem koji sam kalemis jos najbolji mada nebi bezao ni od uvozne knip sadnice proverrenog rasadnika
 
Pozdrav forumašima,
iskrslo mi da na površini od 30x30m mogu zasaditi nešto voća, mislio sam posaditi jabuku u gustom zasadu 4x1m kao Vito vreteno.
Imate li neke druge preporuke šta zasaditi ?
Inače sam iz Sombora.
 
Mislio sam zasaditi
ZLATNI DELIŠES KLON B
GRENI SMIT

i neke crvene sorte
GLOSTER
FUDŽI ili Red čif

koju podlogu preporučujete za gustu sadnju 1m izmedju sadnica, mislio sam M26 da bih izbegao naslon tj.špalir ?
Zemlja je zatravljena oranica.
 
NE M26. Uzmi M9 i spalir. To se dobro pokazalo u praksi. U literaturi gledajuci razvijene zemlje sta rade kod svih je preko 90% M9 podloga u zasadima.
Zlatni uzmi Rajders umesto klon B.
Ostali sortiment ti je je ok.
 
Kako bi špalir izgledao? Svakih koliko metara ide stub, koliko redova žice na kojim visinama... ??
 
Nazad
Vrh