Jabuka

Opravdava da se nalazimo u Italiji i da imamo podsticaj od 0.2-0.3e/kg+prodajna cena slicna nasoj. Na cenu jabuke koja je kod nas ISKLJUCIVO trzisna BEZ subvencije, mislim da nema racuna ulagati 4e*6000kom da bi imao godinu dana raniji rod. No ti radi kako mislis da je bolje za tebe.

nije bas tako. necu jednogodisnju sadnicu dobiti dzabe. ako knip dobijem za 3,5 eura, sto je vjerovatno, kolika je to razlika. dva, dva ipo eura. i da li je samo jedna godina razlike do ulaska u rod. to bih volio da mi neko kaze sa sigurnoscu.
 
Sa knip sadnicama imaš rod u prvoj godini, a sa prut tek u trećoj.
Sve zavisi od toga koliko novca želiš uložiti u tvoj zasad!
 
Sa knip sadnicama imaš rod u prvoj godini, a sa prut tek u trećoj.
Sve zavisi od toga koliko novca želiš uložiti u tvoj zasad!

zelim podici moderan zasad na dva hektara. mogu podici kredit do maksimum 70 000 eura sa 4% kamate na sest godina , plus dvije godine grejs perioda. sve sadnice, sav materijal, potreban za zasad, stubove, mreze, sistem za navodnjavanje, sve sem rada, drzava mi plati 50%, a maksimum 35 000. kazite mi sad, koliko cu voca u drugoj vegetaciji dobiti sa ovakvog zasada, sa knip sadnicama, a koliko u trecoj sa obicnim sadnicama
 
Gde si nasao da drzava vraca 50% investicije?

5o % ulozenih sredstava, a najvise do iznosa 35000, znaci na ulozenih 70 000, placa crna gora, ne znam kako se zove taj projekat. ako nemas svoje pare, odobravaju kredit, kako sam objasnio. nego ti meni molim te reci, je li rod na knip sadnicama u drugoj vegetaciji ozbiljan rod, ili nazovi rod. je li to veci rod od jednogodisnjih sadnica u cetvrtoj vegetaciji. puno hvala
 
Imam ja knip sadnicu, koja je cvetala JEDAN cvet. Neka je to najgori slucaj, ali ipak mislim da se ne moze ocekivati neki rod, mozda maks 1-2kg/stablo. U cetvrtoj godini obicna sadnica ce SIGURNO dati bolji rod nego knip u drugoj godini. U to sam ubedjen.
 
Imam ja knip sadnicu, koja je cvetala JEDAN cvet. Neka je to najgori slucaj, ali ipak mislim da se ne moze ocekivati neki rod, mozda maks 1-2kg/stablo. U cetvrtoj godini obicna sadnica ce SIGURNO dati bolji rod nego knip u drugoj godini. U to sam ubedjen.

ja se naravno raspitujem svuda, a uvijek naletim na informaciju da zasad jabuke, sa knip sadnicama, u drugoj vegetaciji moze dati rod od 20 do 30 tona po hektaru. ako je to tacno, volio bih iskusne da ovo potvrde ili demantuju.
odgovorio sam ti na pp.
 
Imam problema na jabuki, kako se riješiti ovih štetočina ima li kakvih rješenja.??

Jabuka je skoro zasađena.



 
Lepo cvetalo, svaka cast.
A sta radis sa travom u redu?

Jel koristi neko feromonske klopke za Jabukinog smotavca?
 
Svake godine je obradujem sa frezom ali ove godine sam malo zakasnio , a i vrlo brzo presao vocnak u druge faze , za 2 dana od roze pupoljak u punu cvatnju , tako da nakon cvatnje idemo sa freziranje :)
 
profesionalci,
ocu da zasadim dva hektara jabukom. ocu da kupim knip sadnice. ocu da je ajdared najmanje 60%. ostalo jonagold(neki dobro obojeni klon) i sta mi vi predlozite. i jos da mi kazete dje da kupim sadnice. u bosni, u hrvatskoj, uvoziti iz zapadne evrope, u srbiji. najlakse mi je i izgleda najjevtinije u srbiji. ali kod koga. sta je to departman za vocarstvo u novom sadu, koji sadnicu nudi za 2.5 eura, i odobrava neki popust, i rasadnicari oko krusevca koji traze isto toliko. cija je roba bolja, znate li vi
kazite mi, dajem dukat
 
imam 2 stabla ajdareda u dvoristu stare su preko 15 godina do pre 2 godine nikad nisu odrzale rod jer nisu bile prskane i rezane, tada sam ih orezao, prskao, bacio stajnjak dobijale su vodu tokom celog leta ali problem je taj sto one mnogo povuku na rod, njima je rod u obliku ''grozda'' tj. mnogo jabuka se zadrzi na grani i problem nastaje kad krenu da zreju ona na vecoj visini ''grozda'' obicno prva sazri padne i obori jos nekoliko jabuka, prosle i pretprosle godine trecina jabuka je opalo.
Sta da radim da li da ih u fazi precvetavanja ne prskam da sacekam nekoliko dana da se prorede pa da ih isprskam insekticidom ili postoji neka druga metoda?
 
Radi probirnu berbu. Narodski - beri crvene jabuke kako pristizu. Svaka 2-3 dana uradi probirnu berbu. Mozes da oprskas i sa nekim Naa preparatom, da sprecis opadanje (tacnije da odlozis na neko vreme). Medjutim, kako imas 2 stabla ne bi trebalo da ti je problem rucno obrati po malo.
 
Imam problem sa nekoliko starih jabuka, kora propada, napadaju je crvi i suše se grane. Izgleda neće još dugo nekima sam morao da posečem pola grana. Zanima me da nije nešto drugo osim starosti, imaju verovatno tridesetak godina. Evo kako to izgleda, koru je verovatno pokidao detlić koji je redovan. Da li im ima nekog leka, možda neko radikalno rezanje da se podmlade ako je moguće??

P1040375.jpg


P1040374.jpg


P1040373.jpg
 
Šteta tu imam jednu staru kožaru koja je super a nije mi ispelo kalemljenje ove godine. Valjda će da pregura do zime da uzmem grančice za sledeću godinu.
 
Nazad
Vrh