Jabuka

nemam ti ja nikakav vocnjak jabuka ali sam video ponesto.



ovo je slikano u srbiji i to je sada standardan nacin sadnje, mislim da je druga godina nakon sadnje (drugi list)
ofva50.jpg



pisacu drugi put, odo sad
 
Jeste ove grane su povijane vezivajnem za crevo za navodnavajne , do sad nema nikakav problem

- - - - - - - - - -

Pozdrav svima. Planiram da zasadim u novembru vocnjak na povrsini od 3,45h. Odabrao sam red cif, celendzer, raiders, jona pricn i breburn. Sto se podloge tice, sve ide na m26 osim red cifa. Inace iz okoline Pozarevca sam. Sta mislite o ovom mom planu? Zahvaljujem unapred na savetima.

Na kojoj podlozi ces da zasadis red chief ?
 
Pitanje za vocare iz okoline Vrsca. Kako klimatski uslovi uticu na moderni uzgoj jabuke u vasem kraju s obzirom na jake vetrove. Negde sam procitao da duva oko 220 dana godisnje.Ima li problema sa oprasivanjem ili sa prekomernim opadanjem plodova.
Pokusao bi sa uzgojem jabuka pa trazim pogodnu lokaciju a da cena zemljista nije previsoka.
 
Kupio sam jabuke na tržnici prije dva dana. Držim ih vani na balkonu u kartonskoj kutiji.
Kora jabuke je prvi dan bila fina,glatka i elastična.
Da bi danas postala nekako gruba, naborana. Zašto je to tako odjednom?
 
Neznam koja je sorta, evo uslikao sam jednu sada. Ovdje se ne vidi dobro ali pod prstima se osjeti ta naboranost i onako kada se prođe rukom preko nje.
A prvi dan glatka skroz :osmeh:


10og1t1.jpg


1z3petg.jpg


16m7xgl.jpg
 
A sa slike se odlicno vidi:haha: Ne znam, bas jako dobro razlikujem sorte i po ukusu i vizuelno, ali ovo ne prepoznajem.
 
A kad nemam fotoaparat ovdje, imam samo kameru na laptopu.
Možda netko prepozna.
Meni se čini kao zlatni delišes
 
Ovakvo tehnika,organizacija,ma sve dovedeno do savršenstva,san je svakog voćara.

[video=youtube_share;bDxX7Eqtk_E]http://youtu.be/bDxX7Eqtk_E[/video]

I malo kako se pravilno postavlja mreža od tuče

[video=youtube_share;EfYjntWe2RE]http://youtu.be/EfYjntWe2RE[/video]
 
da pogledo samo ova dva videa sam bog zna koliko i jako mi je mocna ta prikolica/platforma ;)
stvarno po meni vrlo interesantna ideja ;)
 
Kupio sam jabuke na tržnici prije dva dana. Držim ih vani na balkonu u kartonskoj kutiji.
Kora jabuke je prvi dan bila fina,glatka i elastična.
Da bi danas postala nekako gruba, naborana. Zašto je to tako odjednom?

Nismo utvrdili sortu i nije to toliko bitno.
Zašto je postala naborana? Zbog hladnjače? Špricanja?
 
Kolege izvinjav se sto upadam u temu kao sa marsa,a ne mogu da prelistam sve stranice (odose mi OCI ) :) .... Moze li pomoc ukratko,par pitanja ? ok

Imam nekih 25 ari po strani i zasadio bih jabuku gustu sadnju,pa me zanima :

Koliko blizu sadnice idu jedna od druge i koliko izmedju redova

Koliko sorti treba da imam ?

Koje sorte preporucujete ?

Koliko staje sadnica na 25a ?

I koju podlogu preporucujete ?

Ako nisam pitao nesto ,a znate da je bitno ,dopunite.

Mnogo hvala unapred !!!
 
@stefanvoce
Podloga M9. Sorte zlatni delises, greni, jonagold, ajdared.
Gustina izmedju redova 3.5-3.8m. Unutar reda ako zalivas oko 0.8-1m, ako ne zalivas 1.2-1.5m.
Koliko staje sadnica sam izracunaj, jer ne znam kakva ti je parcela, dosta otpada na okretanja. I da mislim da je 25 ari malo da bi se zezao sa 20 prskanja. Vidi da posadis nesto sa kosticom, to je jednostavnije za uzgoj.
 
Ma nije meni problem prskanje,a i lako bi prosirio do 70a . Nego eto za start da probam sad u decembru sa 20a . A usput,zar mora 20 prskanja?
 
Procitaj neku knjigu Dusana Gvozdenovica ili Misica, bice ti mnogo jasnije. Ako zelis da se time ozbiljno bavis, moras prvo savladati materiju pa saditi.
 
Nazad
Vrh