Jabuka

bojcetic spominješ jonagored pa da te pitam jesi li mislio na potpuno obojeni klon jonagloda (Decosta Jonagold Decoster®) ili na obični. Ako je obojeni može li koja slika.

Pozdrav.
 
Obicni jonagored. Obojenost je jako losa - nema jutarnjih rosa, i nocne temperature su velike ::lose::
 
Da li je neko koristio DPA 31 no scald protiv posmedjivanja pokozice ploda jabuke.
Ja bih probao da potapam greni, pa ako neko ima iskustva dobro bi dosao savet kako je najbolje to uraditi.
 
600 ml. na 100 lit vode. (za greeny)
drzi potopljenu gajbu 25-30 sec. i ostavi da se ocedi i osusi (ne stavljati mokru jabuku u hladnjacu.)
Posle branja potopiti sto pre, najduze za 2-3 dana.
Temperatura ploda 10-20 oC
Temperatura rastvora min. 12-25 oC
niza temperatura losiji efekat, duze potapanje
Moze i da se tusira, postoje i kod nas tuneli za tusitanje ali to je malo ozbiljnija prica

Kad rastvor krene da smrdi na baru promeni ga.
Od jedne litre obicno moze da se potopi od 5.000 do 10.000 kg jabuke u zavisnosti od cistoce ploda i gajbe
DPA se koristi u Evropi i ostatku sveta zadnjih 30 godina, kod nas unazad 6-7, jedini je problem sto ce sledece godine verovatno da se prestane sa upotrebom u Evropi

Takodjer postoji i DPA u obliku gasnih bombi ali je drugacija primena i efikasnost je manja

pitaj konkretno sta te zanima
 
Sinoc potapan Crveni delises i Jonagored u rastvor vode i DPA i malopre ubacene u hladnjacu.
Ostavljeno par gajbi netretiranih za test.
Videcemo efekte.
Hvala Aremare na savetima
 
Sinoc potapan Crveni delises i Jonagored u rastvor vode i DPA i malopre ubacene u hladnjacu.
Ostavljeno par gajbi netretiranih za test.
Videcemo efekte.
Hvala Aremare na savetima

napravi par fotografija sad pa onda iza nove godine izvadi par gajbi iz hladnjace da vidis razliku,
na greniju se najbolje vidi
 
jabuka nenormalno opada usled ovih toplotnih udara i vetra ,malo da se zatrese i opada . ja sam poceo ranije dok su svi cekali krstovdan 27mi da prodje i sad nemas gde da zgazis u njivu kod nekih a da ne zgnjecis jabuku -strashno .Bice visoka cena jabuke ove godine ,rod je tacno prepolovljen napunio sam 60% gajbi u odnosu na proslu godinu, cak i kod mene koji sam rano poceo sa branjem ajdareda i janagolda i crvenog delishesa ,od 21og septembra , sa 12 prskanja i redovnim zalivanjem kap po kap....drugi su -ce proci jos gore jer opala truli brzo a ima i dosta opeklih (u vrhovima krosnji).
 
jesi nekad cuo za preparate na bazi NAA
u srbiji se koriste bar 7-8 godina a u evropi i vise od 20.

smanjuju ili potpuno zaustavljaju opadanje ako se primene u pravo vreme i u pravoj dozi.
postoje i novije formulacija na bazi 1 MCP, ali je cena katastrofa i krece se izmedju 500-800 e/HA
 
Pozdrav svima. Planiram da zasadim u novembru vocnjak na povrsini od 3,45h. Odabrao sam red cif, celendzer, raiders, jona pricn i breburn. Sto se podloge tice, sve ide na m26 osim red cifa. Inace iz okoline Pozarevca sam. Sta mislite o ovom mom planu? Zahvaljujem unapred na savetima.
 
ako nemas navodnjavanje nemoj da sadis

ako imas navodnjavanje sadi na m9 (klon 337), red chief na 60, ostale na 75-80
ako imas para da odradis celu povrsinu onda radi, ako ne radi 1 HA kako treba pa nastavi kad skupis pare
od oprasivaca stavi "divljake"

Zasto mesas crvene i zelene sorte?
Pogledaj po komsiluku da li greni i zlatni dobijaju crvenu fleku (ako da, sadi samo crvene jer ces biti u problemu sa zelenim sortma zbog boje) i obratno (prince nije problem dok ostali imaju problem sa obojenoscu u pojedinim godinama)

dodji u Vrnjacku banju u sredu i cetvrtak da se raspitas (ima kongres vocara i vinogradara) http://www.vocivin.com/
 
ako nemas navodnjavanje nemoj da sadis

ako imas navodnjavanje sadi na m9 (klon 337), red chief na 60, ostale na 75-80
ako imas para da odradis celu povrsinu onda radi, ako ne radi 1 HA kako treba pa nastavi kad skupis pare
od oprasivaca stavi "divljake"

Zasto mesas crvene i zelene sorte?
Pogledaj po komsiluku da li greni i zlatni dobijaju crvenu fleku (ako da, sadi samo crvene jer ces biti u problemu sa zelenim sortma zbog boje) i obratno (prince nije problem dok ostali imaju problem sa obojenoscu u pojedinim godinama)

dodji u Vrnjacku banju u sredu i cetvrtak da se raspitas (ima kongres vocara i vinogradara) http://www.vocivin.com/

Ne razumem se nesto u podloge, ali mi je ing. polj. ,kome je struka bas vocarstvo, rekao da sadim na m26, jer je ta podloga najbolja za moj kraj. Kaze da se m9 nije dobro pokazala, jer oce malo sunce da dokaci plod, dok ga kod m26 list malo stiti. Inace sto se navodnjavanja tice, zalivacu ja cisternama prve tri god. a kasnije planiram da iskopam bunar.
 
koja ti je preporucena gustina za sadnju?
ako ides na 3.000 ili vise po HA, znas li koliko ce vode da prevezes u tri godine (ako budu bar upola susne kao ove).....

to za lisnu masu je ok, ali se to lako resava i na M9, jedino ako je zamljiste takvo da ne moze ta podloga (to jos nisam video kod nas, sade i na cistom pesku pa radi, ne bas najbolje ili moze)
Jesi dogovorio sadnice?
 
Gustina je 1600-1700 po h. Ne idem na gustu sadnju. Rastojanje u redu je oko 1,50 m, ne znam tacno, a izmedju redova je 4m. Sadnice sam kaparisao. Red cif 2050, celendzer 2200, raiders 800, jona princ 230, breburn 370.
 
racunanje broja biljaka po HA

10.000 / (razmak u redu * razmak redova)

10.000 / (1.5*4) = 1.666
 
ima puno faktora, obidji malo nove vocnjake bar po srbiji.
ako imas vremena dodji na savetovanje
 
Meni je ovaj ing. rekao da redja sadnja daje bolje plodove, kvalitetnije. Sta znam... Inace rado bih slusao savete od iskusnijih.

- - - - - - - - - -

ima puno faktora, obidji malo nove vocnjake bar po srbiji.
ako imas vremena dodji na savetovanje

Ako ti nije problem da mi napises sta je lose sto se moje sadnje tice, moze i drugima pomoci. Hvala unapred!
 
Nazad
Vrh