Jabuka

ovo se pojavljuje samo kod jabuke:ppozdrav:
 
  • Like
Reagovanja: jol
Oće i kruška "izdat" neopreznog prskača korova.

nastojim biti oprezan jer prskam sa leđnom prskalicom, ali opet naleti vjetra možda malo nanesu na lišće, a dali je moguće da možda voćka upije total i putem korijena, jer evo prskao sam dan prije ove kiše pa možda ono totala što padne na golu zemlju unese se putem kiše
 
totalni herbicidi se unose u stablo i koren samo folijarnim putem ! znači mora biti tretiran list , mada i na stablo kada se nanese oće da bude uneto u korenov sistem ali jako male količine neznatne za kasnija ispoljavanja
 
Treba korisiti dizne koje prave veće kapljice, a poželjno bi bilo imat low drift dizne i raditi sa što manjim pritiskom. Inače nekad, ako se radi po višoj temperaturi može doći i do oštećenja voćaka i od herbicidnih para.
 
Nov sam u svemu ovome...prvi put vam pisem i ne znam da li se to ovako radi ali vredi pokusati...

pre 2 meseca smo zasadili 320 stabala jabuke i nekih 60 stabala kruske... postavili smo stubove i razvukli zicu na tri visime 70cm, 150cm i nekih 230cm od zemlje... sadnice jabuka su na 90cm posadjene sa 3.15m, kruske na 2.5m..do sada smo ih prskali zimskim prskanjem i pre 15 dana Antacolom..takodje sam prskao Totalom korov...
Sada bih zamolio nekoga da pokusa da me posavetuje kad bi trebalo biti naredno prskanje ili neki drugi korak??? Hvala unapred!
 
Zbog padavina ovih dana najbolje do 16.05 uradi prskanje sa sistemicnim fungicidom Score 0,03%, zatim dodaj neki kontaktni fungicid na bazi captana (Merpan 0,25%) i dodaj insekticid Decis 0,05%. Ovim redosledom pravi smesu. Nadam se da sam ti pomogao. Pozdrav
 
Poslednja izmena od urednika:
Ljudi, imam pitanje koje me vec par dana muci.. Al niko ne moze konkretno da mi pomogne. Konkretno me interesuje koliko stubaste jabuke mogu da daju plodove ?!? Recimo koliko godina u vocnjaku jabuka morash da drzish te sadnice, pa potom morash da vadish te sadnice i da ubacujes nove..
To me interesuje iz razloga sto mi se nudi vocnjak jabuka na korishcenje, recimo nekih 30 h . Manje vishe.. Sve jabuke su stubaste, guste sadnje, i visoke su negde oko 2 - 2,5 m po nekoj mojoj proceni. Taj vocnjak je seoski, i vishe ga niko ne odrzava.. Vec par godina.. Al sadnice su stare preko 30 godina... Pa me to malo muci.. Sad u prolece je toliko procvetao da je to bilo strashno, al mraz ga je unistio... Ima dosta trave i nije rezan vec par godina, al sve se to sredi... Samo me interesuje josh koliko taj vocnjak moze da radja... Bar neko od prilike da mi kaze... da li postoj ineki zivotni vek stubastih jabuka... Da li neko neshto o tome zna ?
 
izguglaj na netu ima dosta literature o tome, a imas i posebnu temu ovde bas za stubaste jabuke. Ono sto ja znam je da su selekcionisane da budu manje osetljive na venturiu i pepelnicu sto znaci automatski ide manje prskanja, ali su osetljivije na herbicide, tako da ne znam kako ide njihovo odrzavanje zemljista posto idu u gustoj sadnji...
 
Imam prilicno veliki problem, zasad jabuke je star 5 godina, uglavnom domace stare sorte mada imam malo inovih sorti medjutim i posle toliko godona roda nema, nema ni cvetova iako su biljke zdrave i napredne. Podloga za kalem je sejanac , od divlje jabuke. Sve sam kalemio licno. Broj komaadaq sadnica oko 200. Razmak sadnje4x4m.
 
Nemoj odmah da klones duhom.
Stare sorte na divlajci je kombinacija koja je inace dosta kasnostasna, kasno pocinje da radja. Kasnostasnije od te kombinacije nema, a ove godine, koliko sam primetio, jabuka i nije nesto posebno rodila i inace.
Bice to u redu, sacekaj malo :)
 
Na ovim savremenim podlogama gde je gustina u redu ~1m radja u 3. godini prvi put. Bar je tako bilo kod rodjaka u vocnjaku koji je posadjen 2000. godine. Podloga je M26 (nisam siguran, ako te bas zanima pitacu ga pa cu znati tacno). Tako da bez brige, bice to dobro :ppozdrav:
 
Hvala ljudi, bas mi je cudno to oko roda bilo jer neke sorte savremenije koje sam kalemio na istoj podlozi tek koliko da ih imam pcele da radjaju druge godine ,dok ove nikako da pocnu, a kada sam dobio savete od nekih "prijatelja" da sve povadim i ponovo posadim druge vrste ,to me nije ostavilo bas ravnodusnim mada mlad vocnjak nikada nebih vadio pa makar nikada i ne prorodio.
 
Molim vas ya savete, un jabukama mi se pojavila Aphis pomi ili ti jabukina zelena vas. nije se jos potpuno rasirila jos su vidna jajasca iz kojih se vasi legu .

Sta prskati, dajte svi koji mozete savete pa cu da odlucim. Nije bitna cena neko da bude efiksna zastita!!!
 
Nazad
Vrh