Jabuka

Nemoj vaditi fudži ona i hoće da prorodi kasnije naročito ako je na podlozi m106. Poslednja pomoć dabi je naterao na rod jeste prstenovanje. O toj operaciji pretraži ovu temu.
 
Pa do 7me godine i sejanac prorodi, gde ces vise da je cekas?? Ili nam on neki detalj nije reko i ispustio ga je (zaborvio), ili postoji neka bolest (nesto na korenu) sto se ne vidi, po meni je nemoguce da jabuka na kojoj god podlozi i sa kojom god rezidbom ne da nijedan cvet u 7moj godini (jedino da je rezes strogo za pelcere, znaci svake godine da sve grane prekrratis na 2 pupoljka i da smao vodopije rastu, a sve ovo sto bi rodilo da se namerno ukloni, ali ko bi i sto bi to radio, osim rasadnicara)...
 
Sejanac, prvi cvetovi, 9.godina.
db492361ae31cc467033ebcf0c5abd70.jpg


Sent from my Redmi 7 using Tapatalk
 
A dobro bas, nisam mislio na stablo koje raste pored puta tako u zbunju, mislio sam na sadnice koje se gaje u njivi i koliko toliko obradjuju...Meni MM106 prorodi u 3coj godini u njivi, vec u 5toj ima solidn rod...To na medjama i na obalama gde se nkalemi sejanac koji je izrastao sam, to je druga prica, nije za poredjenje, to moze i 15 godina da raste a da ne cveta.. I brojeci grane meni deluje da to drvo ima 5 ili 6 godina odokativno, malo mi mnogo nesto da ima 9 (ali ti bolje znas, verrovatno gresim u proceni)...
 
Poslednja izmena:
Slazem se, ovo je rezano muski jer malo vise smeta, mozda je i ostrija rezidba dovela do izostanka cvetanja. Ali je u vis otisla opasno. Nadam se da ce se odrzati plodovi, zivo me interesuje kakva je. Inace, zdrava je svake godine, za sada nikakve boljke je nisu dirale. Svake jeseni stajsko djubrivo i nista drugo.
Ko zna- mozda bude i izvor plemki nekog novog hibrida?

Sent from my Redmi 7 using Tapatalk
 
Ajde, pa ako patentiras novu sortu, daj neki kalem da podelim ovim mojim kalemarima u kraju da je razmnoze, oni se patentnih prava pridrzavaju strogo ;-)
 
Mislio sam prvo da je kalem na sejancu, njima, bar sto sam ja radio, treba 4, 5 godina da krenu sa cvetanjem uz povijanje grana i sl. Ovo je prava divljaka, imam par komada, bice 99,99% vrhunske za sirce, sitne i kisele, ali koliko sam citao dobre za oprasivanje plemenitih sorti. Par komada na obodima imanja sam prekalemio, ali nekoliko i ostavio, sto za oprasivanje, sto za sirce, a mozda zatreba i za sejanje.


Sent from my Nokia 7.1 using Tapatalk
 
Mislio sam prvo da je kalem na sejancu, njima, bar sto sam ja radio, treba 4, 5 godina da krenu sa cvetanjem uz povijanje grana i sl. Ovo je prava divljaka, imam par komada, bice 99,99% vrhunske za sirce, sitne i kisele, ali koliko sam citao dobre za oprasivanje plemenitih sorti. Par komada na obodima imanja sam prekalemio, ali nekoliko i ostavio, sto za oprasivanje, sto za sirce, a mozda zatreba i za sejanje.


Sent from my Nokia 7.1 using Tapatalk
Moze da posluzi verovatno i takav sejanac i za radjanje i za kalemljenje, ali je najveca vrerovatnoca da je nikao od semena neke sorte, a ne od semena bas divlje jabuke (sto se ocekuje od sejanca, da bude od divlje jabuke), pa mozes svasta da ocekujes da ce da rodi, zavisi s cim se oprasila...
 
Na mm106 ima, na mm26 nema ni jednog cveta a gore vodilju sam joj prekalemio drugom sortom ima cveta...
Moje su bile pretezno na M26, a imala je poneka (greskom naravno) i na MM106 koja je bujnija, i kolko se secam radjale su... Fuji je po prirodi slabije rodan od vecine sorti posto je bas bujan (Fuji Kiku mislim da je bio), ali opet, uvek je imao cvetova i roda znatno pre 7me godine...
 
Ја имам вилијамс прајд на М26 и добро рађа. Има бујност баш како ми одговара. Мислио сам да ће бити кржљава, али није. И добро се укоријенила. Имам и још неке колачаре и оне добро изгледају иако им се нисам посветио. Мали је број садница да бих извео сигуран закључак, али ове што имам су одличне. Не знам само колико живе на подлози М26.
 
Kako si zadovoljan vilijamsom sto se tice zastite i kvaliteta i kada stize kod tebe?

Sent from my Nokia 7.1 using Tapatalk
 
Nazad
Vrh