Jabuka

Solitarne pcele
Untitled-1.jpg

 
Sve je to lepo, bumbari i solitarne pcele (ima tu jos par insekata) lepo oprasuju, i na nizim temperaturama rade, i pri jacim vetrovima, ali da budem iskren, ja dosad retko u vocnjaku na cvetovima videh ista drugo (to ne znaci da ih nije bilo, nego da su ipak retke i malobrojne u odnosu na medonosnu pcelu) osim regularnih pcela koje gajimo u kosnicama...
Kod nas mislim da nema nigde ni da se kupe mini kosnice sa bumbarima ili solitarnim pcelama, ako bi imalo to bi imalo smisla nabaviti... Mada, kod mene u kraju ima u svakom mestu po par pcelara a nisu toliko velike povrsine sa vocem tako da kod nas oprsivanje pcelama nije nikad toliko kriticno ko u Vojvodini gde verovatno postoje vece povrsine gde nema pcela posto nemaju sta da "beru" kad je sve vecinom ratarski deo, a tu ima vrlo malo biljaka koje cvetaju i mede, tako da u pretezno ratarskim delovima treba gledati da se nabavi dodatni oprsivac ..
Najprakticnije je resenje po meni doneti kosnice za vreme cvetanja voca od nekog ko ih normalno seli (na kamionu na primer ko ih drzi non stop), tako rade u Americi, placaju pcelarima da donesu kosnice u vosnjak i da im oprase voce tokom cveta, i to se bas lepo placa (cini mi se oko 40 dolara po kosnici placa vocar)...Kod nas se to ne placa naravno ali ko ima veci zasad i nema pcela u krugu od 1-2km maksimum, morale bi da se donecu pcele tokom cveta ince ce rod biti ugrozen...Pcele lete i preko 1-2km ponekad, ali to je retko, uglavno skupljaju polen i nektar u krugu od 500m do 1km, vrlo retko idu dalje...Tako da treba gledati da pcelinjak bude 500m do 1km, vece rastojanje osetno umanjuje efekat oprasivanja...
 
Kod mene bas kad su krenule sljive da cvetaju je oko njih bilo bas puno sitnih insekata letecih, mnogi su mi izgledali kao male pcele, to je valjda to, dok je taj dan bas pcela bilo mozda 20 posto svih letecih insekata a te sitne pcele su bile vise od 50 posto, ostalo su kojekakve musice i slicno

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
Kod mene bas kad su krenule sljive da cvetaju je oko njih bilo bas puno sitnih insekata letecih, mnogi su mi izgledali kao male pcele, to je valjda to, dok je taj dan bas pcela bilo mozda 20 posto svih letecih insekata a te sitne pcele su bile vise od 50 posto, ostalo su kojekakve musice i slicno

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk

Solitarne pcele nisu sitnije od medonosnih pcela. Naprotiv, deblje su i kao da su dlakave.
 
Evo sad sam guglao, nije osa nije ta dlakava solitarna, prosto sitna pcela verujte mi, njih bas dosta a prema njoj obicna pcela ko dzin

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
Da se razumemo... šljivina osa je mušica koja položi jaje pa izađe crv i uđe u mali plod. Šljivin smotavac i ostali smotavci su leptiri koji polože jaja pa izađe gusenica i uđe u plod.
Solitarnih pčela ima više vrsta... ima nekih baš lepih kao što je osmia cornuta

images
ili osmia rufa koja je malo manja
images


Ima više vrsta solitarnih pčela ali su ove dve najzastupljenije... Viđao sam vrste koje jaja polažu u zemlju a ne u cevčice kao ove dve....

Jabuka petrovka koja je odlično cvetala i privukla medonosne pčele

 
Ovo sto zam ja video sigurno nije osa vec pcela i to mala, bas sam jednu lagano zagledao dok je bila u cvetu, moguce da je to jer ih ima vise vrsta

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
Sad došao iz voćnjaka. Na visini 1m - 3,2 na visini 2m - 3,0 na zemlji tj travi nisam postavio merač ali trava se belila kao nikad do sad njive takodje
 
Ja sam juče ujutru zatekao led na zemlji a za danas javljam.... stanice pokazuju temperaturu na 2 metra visine ali mraz ide i po zemlji.
 
za VUKSAJLA Zatekao si led ali nije bilo mraza .... sta mi ti covece radis
Zemljače... Prvi post se odnosio na sredu a drugi na četvrtak... u obe poruke je pisano za dan pre.... Mislim i da ti to dobro razumeš samo se malo šališ...
Tog prvog dana nije bili štete iako je smrzlo preko mostića koji sam napravio preko kanala za odvodnjavanje. Čak je sve bilo u redu i u malom plasteniku koji je gore bio otvoren sa jedne strane a i sa obe strane postoje prolazi de može vazduh da struji. Zemlja se unutra bila dobro zagrejala od toplih prethodnih dana...

Juče od nekoliko sorti jabuka najlepše je mirisala greni smit. Najviše pčela na njoj ali i jedno pedesetak rutavih buba... bilo je puckanja sa zadovoljstvom.
Ta greni je bila kilava par godina... imala je napad nekih gusenica pa je stagnirala a ionako je na m9 podlozi pa slabo raste... Malo se nakrivila ali sam je podupro. Prošle godine je imala par plodova. Lepa jabuka. Očekujem da dovoljno preostane od rutave bube.
Primetio sam da rutava buba ne uništi sve cvetove nego da uvek preostane nekoliko.
Što je drvo veće i ima više cvetova to više preostane. Problem bude za profesionalne zasade gde se ostavi mali broj cvetova....

drugarski pozdrav
 
Grenny je rodna sorta, M9 zahteva ozbiljniju prehranu da bi bila zahvalna.
Stajnjak (humus), urea februar, kan april, npk zimi, kalcijum...
 
Nazad
Vrh