Jabuka

Stajnjak je die beste i nema negativnih efekata kao kada se pretera sa ureom na primer. Stajnjak od 4-5 bikova po hektaru svake godine.
 
Malo ti je lošija slika, ali ako liči na ovo, onda je Cossus.

39217984280_116ce8c7b8_o.jpg
 
Kolege imam problem u jabukama vec druga godina pojavi se roze pupoljak i tu ostanu nikako da otvore cvet.Cvetni buketic sa listicima bude kao da je vatrom oprljen nema rutave bube da nije u pitanju neka bolest i cime prskati.
 
Moze da bude Erwinia na primer (bakteriozna plamenjaca), pogledaj kako izgleda na slikama na internetu, pa ako je to to, onda si na zalost nasao sta je... Borba protiv toga je skoro nemoguca, jedino moze bakarno prskanje da smanji pojavu, navodno moze da se prska baktericidima (ko pencilin sto mi koristimo za ljudske injekcije), ali nisma cvuo da to neko u praksi radi kod nas posto kazu da ni to nije bas uspesno (a mislim da nije ni registrovano za koriscenje kod nas)...
Ako je to, onda mere nege i higijene samo mogu da pomognu (izbaciti i orezati sto pre sve sto je zarazeno, sa dobrim delom zdravog drveta, izneti i spaliti van vocnjaka), rane gde si seko isprskati bakarnim sredstvom (nemoj celu biljku, posto je bakar nezgodan za lisce i plodove u vegetaciji), onda ne raditi rezidbu jaku zimi kad se ocekuje kisa/sneg i velika vlaga nakon rezidbe (pokusaj da ostavis za sto kasnije u prolece, moze i kad krene, samo da je posle toga sto duzi susni period), rezati sto vise leti kad je suvo i toplije (ne preterivati sa letnjiom rezidbom), bakarno prskanje u prolece, jednom ili u vise napvrata, i obavezno dobro kupanje vocaka nakon rezidbe (ako je uradis da vegetacija nije krenula), i obavezno pre kise...
 
Drvotocac, u fazi kada je duboko se ubusio nema pomoci. U ranijim fazama insekticidi sistemicni ga resavaju.
 
имам 20 комада фуджија седма година скоро да нисам ни појео ништа и ове године ништа није цветао како орезујете ту врсту јабуке ове године по саветима стручњакаскоро је нисам орезивао и опет на 29 воћки немам 40 цветова да ли неко има ову врсту и како је орезујете
 
Moze da bude Erwinia na primer (bakteriozna plamenjaca), pogledaj kako izgleda na slikama na internetu, pa ako je to to, onda si na zalost nasao sta je... Borba protiv toga je skoro nemoguca, jedino moze bakarno prskanje da smanji pojavu, navodno moze da se prska baktericidima (ko pencilin sto mi koristimo za ljudske injekcije), ali nisma cvuo da to neko u praksi radi kod nas posto kazu da ni to nije bas uspesno (a mislim da nije ni registrovano za koriscenje kod nas)...
Ako je to, onda mere nege i higijene samo mogu da pomognu (izbaciti i orezati sto pre sve sto je zarazeno, sa dobrim delom zdravog drveta, izneti i spaliti van vocnjaka), rane gde si seko isprskati bakarnim sredstvom (nemoj celu biljku, posto je bakar nezgodan za lisce i plodove u vegetaciji), onda ne raditi rezidbu jaku zimi kad se ocekuje kisa/sneg i velika vlaga nakon rezidbe (pokusaj da ostavis za sto kasnije u prolece, moze i kad krene, samo da je posle toga sto duzi susni period), rezati sto vise leti kad je suvo i toplije (ne preterivati sa letnjiom rezidbom), bakarno prskanje u prolece, jednom ili u vise napvrata, i obavezno dobro kupanje vocaka nakon rezidbe (ako je uradis da vegetacija nije krenula), i obavezno pre kise...
Otvarao sam slike ja nemam susenja grancica samo je problem u vreme cvetanjaneznam da postavim slike moracu nekako da postavim slike.
 
Vidi sta ti Bojcetic pise, ja te nisma razumeo, pomislio sma da je Erwinia kad si rekao ko da je spaljena tj mumificirana cela grana sa cveccem...Odseci te grane i vidi unutra jel ima kanala krz drvo, ako ima, onda si naso sta je...
 
имам 20 комада фуджија седма година скоро да нисам ни појео ништа и ове године ништа није цветао како орезујете ту врсту јабуке ове године по саветима стручњакаскоро је нисам орезивао и опет на 29 воћки немам 40 цветова да ли неко има ову врсту и како је орезујете
Ako je na M9 podlozi (moze i na MM106, samo malo veci razmak i malo duze grane), orezuje se kao vretenast grm najcesce, i to radja pristojno, na M9 u 3-4 godini treba da ima lep rod, na MM106 mozda godinu dana kasni, tako da ako su 7 godina stare a uopste i ne cvetaju, onda definitivno imas neki veliki problem sa vockama.. Daj ispricaj koja je podloga, kako si rezo dosad, u kakvim uslovima je to posadjeno, da nije neka mnogo alkalna zemlja, da nemas zaslanjenu zemlju (jel raste tu u blizini nesto drugo da lepo rodi i cveta...ti si iz Kac-a, to je blizu NS-a, pretpostavljam da nemate peskove neke, to je vise za kraj oko Subotice tipicno)...
Bas neobicno da nema cvetova na grani, obicno se desi da cveta pa je rutava buba pojede na primer, ali da ih nema uopste tj da se ne zamecu do 7me godine (cak bi i na sejancu trebalo da im dosta cvetova u 7oj godini, bez obzira na rezidbu)...
Jedino ako si mnogooo pretero sa rezidbom, mada opet, kolko god da je jaka rezidba, moralo bi da ima vise od 100 cvetova zametnutih po svakom stablu i pre 7me godine, makar bio i sejanac...
 
Kod mene kozara nije cvetala.
Prosle godine je dobro rodila, pretprosle nije cvetala a pre toga ne znam bila je mlada, ali kapirate sablon, cveta svake druge godine.

Orezao sam ih posle berbe, pa ove godine misleci da sam pre 3 godine neznanjem rezidbom posekao i cvetove, sam ostavljao raznih grancica, visegodisnje jednogodisnje, mesovite nemam pojma ali cveta opet nema.

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
Сејана на доста песковитом земљишту нисам сигуран дали је на 106 или на 26 сигуран да није м9 имам муцу на109 и стабло је скоро дупло дебље а опет имам пинк леди на м9 једупло тања Сађена на130 центиметара рађена као вретено с тим што сам спочетка пуштао две три јаче бочне гране које кад сам увидеода немају потребу исеко ишао и на јачу резидбу па није вредело прошле сезоне слабије орезо али смо имали мраз тако да сем пинк леди ништа није родило ове године по препоруци доста људи ишао и код професора Владе орезосамо по пет гранчица на сваком дрвету ишао сад да бројим од 20 воћки имам на 6 воћки око 45 цветова Стим да нисам задовољан ни са муцуом има цвета али није нешто имамјош златни црвени јонаголд грени и летњу вини прајс оне су добре али има осцилација ове године ће преродитии наравно да очекујем следеће мање а за фуджи ми није јасно
 
To se zove alternativno radjanje, jedne godine prerodi, psoto se ne reze, pa druge ne rodi tj. ne cveta ni malo, i tako ukrug...Kod njega nije NIJEDNE godine za 7 godina nijedan cvet dala, to je malo specifican slucaj, ako ga ja lepo razumem kako je opisao... Odgovor je na Oktopodov post gore bio...
Stvarno cudan slucaj za Fuji, ja sma je imao, i radjala je manje vise isto ko i ostale, mozda prosecno manje, ali radjala je, bila je na M26, nesto i na M9, tako da stvarno ne nam sta bi ti reko, nemam ideju zasto nema cvece uopste... Jel moze neka slika da vidimo to cudo od "nerodne" jabuke?
 
Za ovaj problem kod fuji jabuke, da li moze nepravilna sadnja npr zatrpavanje spojnog mesta da ga prouzrokuje?

Sent from my Nokia 7.1 using Tapatalk
 
Ne vidim kako bi, i zasto bi se pojavilo samo kod jedne sorte... Da je do toga, imao bi isti ili slican problem i na ostalim sortama...
 
Znam sta je altetnativno radjanje, cenim da je to onda vise sortna osobina nego moja rezidba posto rezem svake godine a ostavljam raznih grana

Sent from my VOG-L29 using Tapatalk
 
Te starije sorte imaju cesto osobinu alternativnog radjanja, ali moja Kozara ima drugi problem, pored obilnog cvetanja i zametanja plodova, do branja ostane par komada. Desavalo mi se cak i da proredim plodove, ali bukvalno svake godine mi se na kraju isto desi, doduse prosle je bilo opadanja na svim jabukama, nemam mogucnost zalivanja. Za kozaru u opisu sorte pise da ima problem sa prevremenim opadanjem.
 
за ово моје незнање зато сам и питао друге мислим да одговорност сноси и расадничар јабука стално тера велики број младара јако већа бујност него код осталих зато ми је орезивање проблем досад нисам убо накрају ћу повадити и идемо даље није ми то први неуспех пре тога су бике кајсије па није ишло
 
Bujnost-neprijatelj rodnosti, mora da postoji resenje, steta bi bilo vaditi, sorta je odlicna. Uz vise detalja i slika, doslo bi se mozda i do resenja, ima clanova foruma sa velikim iskistvom i znanjem.

Sent from my Nokia 7.1 using Tapatalk
 
за ово моје незнање зато сам и питао друге мислим да одговорност сноси и расадничар јабука стално тера велики број младара јако већа бујност него код осталих зато ми је орезивање проблем досад нисам убо накрају ћу повадити и идемо даље није ми то први неуспех пре тога су бике кајсије па није ишло
Ako ti je prodao na bujnijoj podlozi, a ti mislis da je M9 i rezes jako, onda jeste kriv rasadnicar sto ti je uvalio pogresnu podlogu, ali opet s druge strane, kazem ti da imam i neke MM106 jabuke, vise sorti (nemam Fuji tu ali ima 5-6 standardnih sorti koje i ti imas, izmedju ostalih tu je i Gloster koji je izuzetno bujan, ali opet rodi kolko tolko), cak su i na razmaku od 1.5m... Jeste brdo i jeste malo susnije i jeste da daju dosta vodopija posto moraju jace da se rezu zbog malog razmaka, ali sve relativno lepo radjaju, nemaju cak ni alternativno radjanje tako da ti sa tom sortom imas neki "nevidljivi" problem...
Ne pada mi vise na pamet sta bi moglo da bude da samo ta jedna sorta posle 7 godina ne da nijedan cvet (ajde razumeo bi da cveta ali ne zametne, ili da svake druge godine cveta i prerodi, pa radja alterntivno, ali da nema nijedan cvet 7 godina zaredom, to je stvarno cudno).. Da je neki virus ili sta vec ali opet primetio bi da nesto nije u redu (lisce druge boje, smanjen rast, mora nesto da pokaze), ali ovako iz cista mira, u istoj parceli gde su i druge sorte koje lepo radjaju, stvarno nemam ideju vise sta bi moglo da bude.. Mozda ima i neku bolest na korenu (rak korena i slicne), koja se na prvi pogled ne vidi, al opet, samo ona da ima, a nijedna druga, to bi bilo veoma cudno...A i da ima, opet bi dala bar malo cvetova i plodova..
Jel ima ijedno stablo od drugih sorti u toj parceli da se slicno ponasa ili bas sva ostala normano radjaju, a ovo je samo na Fuji-ju, i to na tih 10tak ili kolko stabala?
Ako ni tebi nista vise ne pada na pamet, a ni drugma sta je moguci problem, onda na zalost ni ja ne vidim drugo resenje nego vadjenje, sta god da im je bio problem..Ako resis da vadis, obrati paznju na koren, ako ima neku bolest onda je ona ostala u zemlji i sadnja novih odmah nece da pomogne, zarazice se i one...
S druge strane, ja ovde gde zivim kupim ponekad Fuji jabuke (neke iz Kine, tako makar pise) i da budem iskren meni licno se ne svidjaju, sto se mene tice i nije neka sorta...Ne mogu da se setim ukusa mojih, odavno je bilo kad sma zadnji put probao...
 
Poslednja izmena:
Nazad
Vrh