Izdavanje državne zemlje u zakup

Taj sto radi ha po 500 e i da radi nekoliko puta vise od toga sto poseduje u vlasnistvu a pritom je to njegov novac, garantujem da ne bi opstao 3 godine za redom, ne bi mu ostalo ni porodicu da prehrani.
 
Najbolje je što na arendu od 500 e/ha nema šanse da ostane 100 e/ha. Imam dobre prinose i kad računam zaradu od 2004 do 2019 ona je nekih 430 e/ha na mojoj zemlji bez odbijanja arende. E sad računaj arendu 500 evra pa ćeš videti kolika je zarada. Najbolje prolaze ovi što slabo računaju...Da je svaka godina kao 2020 , to je onda druga priča...
Ali se ova godina računa za mnoge stvari, paritete, a i za gladne ili nezasite koji misle da je u poljoprivredi med i mleko, tj na dinar uloženih dva dinara dobiti.
 
Моје скромно мишљење је да је проблем у декалбу јер ко сеје декалб он и највише кука имате по 13 тона кукуруза и кукате ја имо 10 тона по хектару и срећан ставио хиљаду евра по хектару и мирна бачка ави само кукате ако вам се не свиђа цена аренде немојте узимати нико вас нетера
 
шта да кажу сточари ем си по цео дан у обавези ем говна смрде инакрају цена производа
 
Taj sto radi ha po 500 e i da radi nekoliko puta vise od toga sto poseduje u vlasnistvu a pritom je to njegov novac, garantujem da ne bi opstao 3 godine za redom, ne bi mu ostalo ni porodicu da prehrani.
Opstaju, ima ih u okolini jedno 10 takvih, imaju i dosta svoje zemlje kojom pokrivaju gubitke,svesni su da ništa ne zarađuju na arendama ali se boje da neko drugi uzme pa alave na zemlju...Ima jedan koji nije svestan ali još nije propao, totalni idiot, jednom je na večeri objašnjavao svoju matematiku predstavnicima Pionira, ljudi su se celo veče iščuđavali šta on priča...
 
Моје скромно мишљење је да је проблем у декалбу јер ко сеје декалб он и највише кука имате по 13 тона кукуруза и кукате ја имо 10 тона по хектару и срећан ставио хиљаду евра по хектару и мирна бачка ави само кукате ако вам се не свиђа цена аренде немојте узимати нико вас нетера
Nije to crno belo,kad se nekome upale uši,pa samo kupuje i dodje do ogromne površine,pa kad jednom omane godina taj će sledeće na svaku cenu da prodaje,samo da isplati ratu ili kamatara.I onda "manji" po površini mora po istoj ceni jer ti puste velike količine i zasite tržište.Malima ostaju da se laktaju sa njima,samo ne valja što mnogi svesno odu u minus.

Vec sam pisao za hektar zemlje u Vojvodini mozes da kupis par ari u centru Kragujevca i da čekaš investitora da obrneš pare,a u proizvodnji gde zavisiš od majke prirode to nije realno.
 
Sta prica, mozda nam njegova prica otvori oci :(
Evo jedan deo, al da se ne smeješ.
Pita ga ovaj iz Pionira: Jel radite državnu zemlju?
-Radimo, uzimamo koliko možemo ali ne plaćamo kao pre..
-Koja je cena te što radite?
-Plaćamo između 78 i 90000 hektar, izađe povoljno...
Svi se za stolom gledaju za njegovo mentalno zdravlje...
-Šta sejete tu? - Pita drugi
- Prošle godine smo imali suncokret.
- Kako ste prošli ?
- Ja sam prezadovoljan, solidan je bio prinos obzirom da je prolećno oranje zbog kasne licitacije, bilo oko 3200 kg/ha..
Ponovo se svi gledaju.
- Malo je cena zeznula stvar, dobio sam 33,5 din/kg
Ponovo onaj prvi: Pa šta ste tu prihodovali?
- Pa bilo je tu oko 110000 din/ha , nije loše...
Sada već i konobar zastaje pored stola i hoće da zove hitnu, neki se podrugljivo smeškaju.
Jedan od mlađih promotera pita: A ulog, inputi?
- Dečko, ti kao moj gnjavator knjigovođa, naračunao on neki ulog od 60000 din/ha + arenda pa se hvata za glavu budala, najbolje sad sve računati.
Tu sam razmišljao da odem u wc da se smejem ali ček reko, biće možda još budalaština...
Kaže ovaj neiskusni: Uz dužno poštovanje, gde vam je tu zarada, šta je tu dobro?
- Možda ove godine nisam zaradio, dogodine sejem repu, šta ako rodi i bude cena...
Te međusobne poglede ti ne mogu opisati, samo njegov blago teleći...
 
Opstaju, ima ih u okolini jedno 10 takvih, imaju i dosta svoje zemlje kojom pokrivaju gubitke,svesni su da ništa ne zarađuju na arendama ali se boje da neko drugi uzme pa alave na zemlju...Ima jedan koji nije svestan ali još nije propao, totalni idiot, jednom je na večeri objašnjavao svoju matematiku predstavnicima Pionira, ljudi su se celo veče iščuđavali šta on priča...
Pola sopstvene zemlje imati a pola te visoke arende moze samo da ih drzi na liniji davljenja i to ne dugo.
A u slucaju da im je ta visoka arenda veca za nekoliko puta od vlasnistva i da su licni novci u opticaju onda su dovoljne i samo dve prosecne godine da pukne.
No, svako svoju racunicu krpi i njemu je na glavi!
Sto se mene tice slobodno nek jos vise uzimaju i za jos vecu cenu, meni je ravno!
 
Olalija, ali na kraju nije uzeo Pera ili Djordje, pa da se ogazdi, nego radim ja, a oni neka crknu. To je poenta.
Jasno je to meni, teško mi je da razumem logiku retarda ali šta da se radi. Ni njima nije jasno kad dođe baba i nudi mi zemlju po 220 e/kj i ja kažem da plaćam max 200 e, ona da drugom i ovi se smeju što sam izgubio 3 kj zbog 60 e, onda sam za njih ja retard...
 
Олалија, има и овде таквих. Код таквих је по дифолту што би рекли туђи новац. Има их по селима лезилебовићи само да су на папиру због закупа и неких ситница. Такви покупе оно мало слободне земље за некога из друге к.о.

Сви мисле да је мени лако, не дај боже да им је овако.
 
Jasno je to meni, teško mi je da razumem logiku retarda ali šta da se radi. Ni njima nije jasno kad dođe baba i nudi mi zemlju po 220 e/kj i ja kažem da plaćam max 200 e, ona da drugom i ovi se smeju što sam izgubio 3 kj zbog 60 e, onda sam za njih ja retard...
Xy zemlje sam izgubio sto nisam hteo da platim 251-300e/kj i nije mi zao. 2019 kod nas na ivici ponora bila, 2018 onako nista spec, sada smo zaradili pa ocekujem na jesen da pojedini ljudi nude jedno 350e jer smo u mogucnosti sada.
 
Evo jedan deo, al da se ne smeješ.
Pita ga ovaj iz Pionira: Jel radite državnu zemlju?
-Radimo, uzimamo koliko možemo ali ne plaćamo kao pre..
-Koja je cena te što radite?
-Plaćamo između 78 i 90000 hektar, izađe povoljno...
Svi se za stolom gledaju za njegovo mentalno zdravlje...
-Šta sejete tu? - Pita drugi
- Prošle godine smo imali suncokret.
- Kako ste prošli ?
- Ja sam prezadovoljan, solidan je bio prinos obzirom da je prolećno oranje zbog kasne licitacije, bilo oko 3200 kg/ha..
Ponovo se svi gledaju.
- Malo je cena zeznula stvar, dobio sam 33,5 din/kg
Ponovo onaj prvi: Pa šta ste tu prihodovali?
- Pa bilo je tu oko 110000 din/ha , nije loše...
Sada već i konobar zastaje pored stola i hoće da zove hitnu, neki se podrugljivo smeškaju.
Jedan od mlađih promotera pita: A ulog, inputi?
- Dečko, ti kao moj gnjavator knjigovođa, naračunao on neki ulog od 60000 din/ha + arenda pa se hvata za glavu budala, najbolje sad sve računati.
Tu sam razmišljao da odem u wc da se smejem ali ček reko, biće možda još budalaština...
Kaže ovaj neiskusni: Uz dužno poštovanje, gde vam je tu zarada, šta je tu dobro?
- Možda ove godine nisam zaradio, dogodine sejem repu, šta ako rodi i bude cena...
Te međusobne poglede ti ne mogu opisati, samo njegov blago teleći...
Ne razumes kad ne sejes repu. 😃
 
Na 90hilj mora da zna kada ce repa biti pogodak. Tj 2011, 2013 i 2017 u poslednjih 10god. Ostale godine bi gore prosao nego na suncokretu.
 
Veliki to drugacije gledaju. Imaju nesto svoje zemlje, nesto u normalnoj ceni zakupa i dosta u visokoj ceni zakupa. Skupi se tu dosta zemlje. Imaju dobru mehanizaciju i dobro rade zemlju. U losim godinama oni su na nuli u normalnim imaju zaradu, ali u godinama kada je suncokret 55 dinara, soja 64 ili kao sad kukuruz 24 i jos prinos bude dobar e tu oni odose u nebesa zbog kolicine robe. To nama izgleda cudno, ali oni tako funkcionisu.
 
Nazad
Vrh