Izdavanje državne zemlje u zakup

Narocito ako ti se zarada svodi i klacka u jebenih 100 e.
100 e zarade po ha ili kj je toliko nesigurna stvar da lako moze proci u 100 e gubitka pa onda puta 100 ili xxx kj nece se zaraditi ni za uze, a kamo li za ficok!
 
Nekom dosta da od poljoprivrede samo normalno zivi i ponekad nesto kupi i covek zadovoljan,,,a nekom je to samo prezivljavanje ,,,neko naviko da svake god kupi bar 2...3 masine i jedan Traktor normalno i par jutara zemlje i na kraju kaze dase tesko zivi Toje samo stvar ko kakve naocare nosi ...Ja nikad nisam imo ni 1H drzavne zemlje jer pored nekih je to za nas obicne smrtnike naucna fantastika doci do zemlje,,,,,a i dalje se zivi Realno kad se pogleda sta je ko imo recimo pre 10 god i sad nemoze se reci da nije nista zaradio svi su pomalo prosirili posed,,,e sad sve je stvar apetita ili pohlepe kako kod koga
 
Za prosečnu porodicu mesecno treba 1000€ da zivi koliko toliko komotno,nikakav luksuz.Na godišnjem nivou to je 12000 samo za osnovno da se obuces,pojedes i popijte,ko pusi jos vise.Sa tom zaradom 100€/ha treba 120ha da samo koliko toliko pristojno zivis i da ne ulazes nista.Dakle ako se bavis samo ratarstvom bez 500ha ne mozes ni da pomislis da u nesto ulazes ili kupis nesto.

Nije ni čudo sto Vam atari postali tesni.
 
Za prosečnu porodicu mesecno treba 1000€ da zivi koliko toliko komotno,nikakav luksuz.Na godišnjem nivou to je 12000 samo za osnovno da se obuces,pojedes i popijte,ko pusi jos vise.Sa tom zaradom 100€/ha treba 120ha da samo koliko toliko pristojno zivis i da ne ulazes nista.Dakle ako se bavis samo ratarstvom bez 500ha ne mozes ni da pomislis da u nesto ulazes ili kupis nesto.

Nije ni čudo sto Vam atari postali tesni.
Na kojoj ti planeti zivis 500ha¸ i odakle ti ta racunica i tih sto kaze 100e u h zarada nije tacna ako se uzima prosek svih kultura koje radi a ne samo jedne kulture koja svake god omane al sigurno ko je uzimo prosek zarade svih kultura koje radi na god nivou sigurno nije 100eu po hektaru jer to onda nebi niko radio poljoprivredu a ako uzme visegodisnji prosek tuje jos drugacija racunica no ak ko sto sam par postova ranije reko sve je stvar apetita ili nezasitnosti...taj ko placa poneku parcelu sad 50...60000 din tim poslom se bavi odavno i nekad je imao zakup po nekim mizernim cenama pamu ostajalo gomila novca tako da sad ima racunicu da tera cenu i kad to podeli visegodisnji prosek mu izade dobar
 
Treba znati kad stati.
To si 100% u pravu. Kad si mlad mozes tako da razmisljas, ali kad osnujes porodicu pa kroz godine hoces i svom narastaju da pomognes, da ih skolujes pa neces da ih pustis da rade za minimalac ili da odu napolje da im psuju Srpsku mater. Onda gledas da se prosiris, da koliko toliko pratis trendove u obnovi mehanizacije, prethodne muke i ulaganja zaboravis i dodje ti milo i nije ti zao odricanja. Kad si u nekim srednjim godinama pa da prekines ko ce te zaposliti. Zemlju da prodajes ne bi, a mehanizacija i nema neku vrednost da i nju prodas. Kad ostaris e onda ti sve jedno ni za disi nisi. Zato je prvi korak zasnivanje porodice. Dobije se nov elan, novi pogledi. To govorim i mom saranitelju samo me slabo slusa. :)
 
Па има неко и своје земље у поседу није све аренда. Код мене у околини само је један чист ратар. Остали имају свега у дворишту.


Сви мисле да је мени лако, не дај боже да им је овако.
 
Na kojoj ti planeti zivis 500ha¸ i odakle ti ta racunica i tih sto kaze 100e u h zarada nije tacna ako se uzima prosek svih kultura koje radi a ne samo jedne kulture koja svake god omane al sigurno ko je uzimo prosek zarade svih kultura koje radi na god nivou sigurno nije 100eu po hektaru jer to onda nebi niko radio poljoprivredu a ako uzme visegodisnji prosek tuje jos drugacija racunica no ak ko sto sam par postova ranije reko sve je stvar apetita ili nezasitnosti...taj ko placa poneku parcelu sad 50...60000 din tim poslom se bavi odavno i nekad je imao zakup po nekim mizernim cenama pamu ostajalo gomila novca tako da sad ima racunicu da tera cenu i kad to podeli visegodisnji prosek mu izade dobar
Čovek gore napisa da mu je bolje da radi i sa 100€ zarade nego da ide u neku firmu.
 
sta reci osim da papir sve trpi ...treba citati kako kazu ljudi ne samo ono sto pise nego i izmedju redova ....ono sto niko od nas ne pise
 
Na kojoj ti planeti zivis 500ha¸ i odakle ti ta racunica i tih sto kaze 100e u h zarada nije tacna ako se uzima prosek svih kultura koje radi a ne samo jedne kulture koja svake god omane al sigurno ko je uzimo prosek zarade svih kultura koje radi na god nivou sigurno nije 100eu po hektaru jer to onda nebi niko radio poljoprivredu a ako uzme visegodisnji prosek tuje jos drugacija racunica no ak ko sto sam par postova ranije reko sve je stvar apetita ili nezasitnosti...taj ko placa poneku parcelu sad 50...60000 din tim poslom se bavi odavno i nekad je imao zakup po nekim mizernim cenama pamu ostajalo gomila novca tako da sad ima racunicu da tera cenu i kad to podeli visegodisnji prosek mu izade dobar
Mizerne cene zakupa nisu odavno, tako da sumnjam da je ikome ostala gomila novca iz srecnijih godina
kod domacina slabo ima u slamarici, sve se to pretoci u gvozdje, beton il zemlju
 
Bilo je godina kad nije bilo zarade pa se pregura, ali svako ko zeli biti iskren zna da visegodisnji prosek zarade po kj je dosta veci od tih 100 e/kj doduse ako se ne plati arenda od 300-400 e/kj.
Radim nekoliko puta vise nego sto imam zemlje u posedu i sa nekom prosecnom arendom od 170 e po kj i nije bas tako strasno i lose kao sto neki tvrde ili ne daj Boze ovi sto rade kj po 300 e ili vise, ko da ih neko tera da se takmice po licitacijama a i privatne zemlje.
A o takvoj prici da treba raditi 500 ha kako bi mogao da ulazes u nesto ne zelim ni da raspravljam jer pre svega je realnost daleko od istine.
 
U 90 te se uslo iz dobrog vremena,mi 90ih prodali Rakovicu koja je kupljena nova 86' i brdo drugih stvari je bilo za prodati tada.A od 90 ih na ovamo preispam iz supljeg u prazno.Moj otac te '86 rekao treba nam još jedan traktor otišao i kupio kao dobar dan,isto i presu kad je video da ne ide više da se plasti opet ujutru ode,popodne dotera i to novu.A gde je meni ta zaliha i sloboda od 90ih na ovamo.

Moj cale se bavio samo poljoprivredom i sumom,od toga kupovao zemlju,zidao kucu kupovao nove masine,a od 90ih na ovamo ja mogu da sanjam da napravim domaćinstvo kao on od nule.

Dok smo mi kupovali benzin i naftu na flase,neko u dvorištu imao cisternu,danas takvi imaju 1000ha i pricaju kako ostali nisu znali da se snadju.

Bacaju pare kao da su tudje,dune mu da opere pare pa ide i kupuje ceo atar,onaj ko je tu pre njega ostaje mu da ga prati kreditima ili da zaradjue 100€/ha pa kad se sve to pomeša dobije se obična septička jama,gde ti ostaje da plivaš u govnima ili da ih se nagutaš i udaviš se.
 
Za prosečnu porodicu mesecno treba 1000€ da zivi koliko toliko komotno,nikakav luksuz.Na godišnjem nivou to je 12000 samo za osnovno da se obuces,pojedes i popijte,ko pusi jos vise.Sa tom zaradom 100€/ha treba 120ha da samo koliko toliko pristojno zivis i da ne ulazes nista.Dakle ako se bavis samo ratarstvom bez 500ha ne mozes ni da pomislis da u nesto ulazes ili kupis nesto.

Nije ni čudo sto Vam atari postali tesni.
Najbolje je što na arendu od 500 e/ha nema šanse da ostane 100 e/ha. Imam dobre prinose i kad računam zaradu od 2004 do 2019 ona je nekih 430 e/ha na mojoj zemlji bez odbijanja arende. E sad računaj arendu 500 evra pa ćeš videti kolika je zarada. Najbolje prolaze ovi što slabo računaju...Da je svaka godina kao 2020 , to je onda druga priča...
 
Nazad
Vrh