Ishrana ovaca - praktična iskustva + Upitnik !!!

CIME HRANITE VASE STADO U ZIMSKOM PERIODU KAD NEMA PASE


  • Ukupno glasača
    136
Da li da koristim ovas u zrnu ili da ga meljem. Plasim se da nema nekih posledica kad jedu mlaven, na primer da ne zapresuje zeludac. Jel ima neko slicno iskustvo.
 
U svakom slucaju, netreba davati zitarice na prazan stomak, narocito ne mljevene, uvijek prvo sijeno ili na pasu pa onda zitarice
 
neko moje misljenje i iskustvo je da mnogo zavisi od starosti i opsteg stanja zivotinje,a jednim delom i od rase.tovne rase poput sarolea mogu da jedu ceo dan koju god hranu hocete.jednostavno njihov sistem organa za varenje i metabolizam drugacije funkcionise,ali to se naravno i primecuje na njihovim gabaritima.kada se zasite onda malo odmore i ponovo nastavljaju.letos sam gledao jednu moju ovcu koja pase ceo dan temperatura 35 stepeni sve ostale ovce veci deo dana provedu u hladovini,a ona odmara najvise sat vremena,gledale komsije i nisu mogle da veruju,a pre toga procepio mi se dzak sa granulama jagneci koncentrat prosulo se sigurno 3-4kg jedino je ona to primetila i sve pojela ja tek kasnije video.sve komsije rekle da zovem veterinara ili da je odmah zakoljem jer nece preziveti,a ona samo sto ne namigne i ne nasmeje se.bukvalno joj nije nista bilo osim sto je stomak malo izleteo,inace je ovca normalnih ngabarita za soju rasu teska 75-78kg.
 
Da se nadovežem na prethodni post, trenutna potrošnja kabaste hrane na 16 odraslih grla + 2 jagnjeta stara 4 meseca je sledeća : 1 bala sena ( 13-15 kg livadsko ili crvena detelina ) + 1 bala sojine + 1 bala zobne slame., ukupno 3 bale dnevno. Ovce su u tipu idf, neka mera mi je na 10 ovaca : 1 bala sena + 1 bala slame ili šarovine dnevno. Još samo da kupim presu za baliranje, nadam se dogodine ...
 
Poslednja izmena:
neko moje misljenje i iskustvo je da mnogo zavisi od starosti i opsteg stanja zivotinje,a jednim delom i od rase.tovne rase poput sarolea mogu da jedu ceo dan koju god hranu hocete.jednostavno njihov sistem organa za varenje i metabolizam drugacije funkcionise,ali to se naravno i primecuje na njihovim gabaritima.kada se zasite onda malo odmore i ponovo nastavljaju.letos sam gledao jednu moju ovcu koja pase ceo dan temperatura 35 stepeni sve ostale ovce veci deo dana provedu u hladovini,a ona odmara najvise sat vremena,gledale komsije i nisu mogle da veruju,a pre toga procepio mi se dzak sa granulama jagneci koncentrat prosulo se sigurno 3-4kg jedino je ona to primetila i sve pojela ja tek kasnije video.sve komsije rekle da zovem veterinara ili da je odmah zakoljem jer nece preziveti,a ona samo sto ne namigne i ne nasmeje se.bukvalno joj nije nista bilo osim sto je stomak malo izleteo,inace je ovca normalnih ngabarita za soju rasu teska 75-78kg.

U potpunosti se slažem kolega sa vama. Imali smo sličan problem i iste savete komšija, sve smo rešili sa dva rastopljena kvasca, u pitanju je IDF oko 80 KG. :ppozdrav:
 
Vojvođanin hvala za slike, "receptura " je odlična ! :ppozdrav:
Po kojoj ceni si uzimao rezanac i kako si ga skladištio, imaš li neke sveže slike ?
Ove godine ću uzeti par tona za probu, zvao sam Pećince , 1,2 din je kg bio jesenas. Sojinu slamu ovce jedu odlično, za nevolju mogla bi biti zamena za seno. Mislim da bi jelovnik mogao da im izgleda ovako: Ujutru rezanac +zrno (200-500 gr) + sojina slama a uveče rezanac + šarovina ili zobna slama i tu bi troškovi trebali da budu minimalni . Šta mislite ?
 
Razgovarao sam sa ljudima iz paxel-a, u vezi MILLAPHOS L premiksa za jagnjad. Preporučuju količinu od 4 %. Pakovanje 30 kg. Da li ga neko koristi ?
 
Vojvođanin hvala za slike, "receptura " je odlična ! :ppozdrav:
Po kojoj ceni si uzimao rezanac i kako si ga skladištio, imaš li neke sveže slike ?
Ove godine ću uzeti par tona za probu, zvao sam Pećince , 1,2 din je kg bio jesenas. Sojinu slamu ovce jedu odlično, za nevolju mogla bi biti zamena za seno. Mislim da bi jelovnik mogao da im izgleda ovako: Ujutru rezanac +zrno (200-500 gr) + sojina slama a uveče rezanac + šarovina ili zobna slama i tu bi troškovi trebali da budu minimalni . Šta mislite ?

Rezanac sam uzimao iz Sente, 1,2 dinara sa prevozom. Lagerovanje, ništa posebno istovareno na gomilu, malo oblikovano i odgore bačena pšenica koja je nikla i napravila zaštitni sloj. Ima pokvareno 6-7 cm odgore. Slikaću ovih dana pa ću postaviti.

Inače hranimo samo jednom dnevno, tako da mislim da bi ova tvoja kombinacija funcionisala.
 
Mislim da bi jelovnik mogao da im izgleda ovako: Ujutru rezanac +zrno (200-500 gr) + sojina slama a uveče rezanac + šarovina ili zobna slama i tu bi troškovi trebali da budu minimalni . Šta mislite ?

Za ljutu nuždu u slučaju nestašice hrane. Ovde fali sve sem celuloze... Ne bi mogle dugo ovce na ovakvoj ishrani posebno grla koja su pred jagnjenjem ili doje jagnjad.
 
Ne razumijem zašto ovakva slaba hrana a kuruz jecam i zob nikad nisu bili jeftiniji ,bez ulaganja nema ni dobiti .
 
Ne razumijem zašto ovakva slaba hrana a kuruz jecam i zob nikad nisu bili jeftiniji ,bez ulaganja nema ni dobiti .
kolega ima verujte.ne kazem da to ove nase kolege rade,ali svedu ulaganja na minimum ili jos manje i onda sve sto dobije cista zarada.moje jagnje sa tri meseca 30-35kg,a njegovo toliko sa sest meseci ili vise,ja za moje uzmem 2000 vise od njega ali sam ulozio toliko vise i plus rada duplo vise.
 
Da ne ispadne da i ja cicijašim na hrani ovcama evo par slika, napisao sam u prethodnim postovima čime hranim, mislim da su u sasvim dobroj kondiciji, jaganjci su odlučeni pre mesec-dva a sa 90 dana blizanci imaju 27-29 kg a jedinčad 35-40 kg.
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
Zamolio bih i ostale kolege da malo više iznose svoja iskustva sa načinom ishrane ovaca, trebalo bi da nam ova tema bude najaktivnija kao i tema ekonomike poslovanja u ovčarstvu. :ppozdrav:
 
Za ishranu tokom zimskih mjeseci gdje je na programu silaza otprilike nekako ovako izgleda dnevni meni: ujutro je silaza i to traje u jaslama do iza podne, kada im se daje slama (koju imam), otprilike oko 17 sati je vecernji obrok koji se uvijek u ovom periodu sve do proljeca sastoji od dehidrisanih repinih rezana koji se tokom dana nakvase toplom vodom tako da su prilikom davanja mlaki (sto im dodje kao fina topla kasa), rezance pospem kvalitetnim mekinjama (vrlo sitne sa jako puno brasnaste komponente) i vrlo malo cistog zita gledam da to bude uvijek jecam i/ili zob. Navecer je opet ili kvalitetna travna slama ili neko losije sijeno. Naravno kako odmice graviditet ovaca i jelovnik se postepeno pojacava. Sto se tice koncentrovanih hraniva ovce dobijaju prilicno skroman obrok ali u kombinaciji sa izvrsnom silazom to se vrlo dobro iskombinuje i grla su u jako dobroj kondiciji sto se moze vidjeti u temi.

- - - - - - - - - -

Mihailo sta je ovo kod tebe neki pretopljeni idf ili krizanci u kojima dominira idf?
 
Nazad
Vrh