Ishrana ovaca - praktična iskustva + Upitnik !!!

CIME HRANITE VASE STADO U ZIMSKOM PERIODU KAD NEMA PASE


  • Ukupno glasača
    133
Kakvu kabastu hranu, suvu ili sirovu? Ako su je do sada konzumirale u normalnim kolicinama slobodno mozes da das koliko mogu da pojedu nista im nece biti. Uzimace je po potrebi koliko hoce.
 
Pre neki dan sam pokosio detelinu, manja povrsina i tek je na pola suva. Danas su najavili kisu i naredna dva,tri dana, pa sam detelinu skupio na gomilu i pokrio ceradom da ne pokisne.
Namera mi je da kad prodje kisa ako bude lepo vreme,otkrijem je da se osusi.
Posto nemam neka iskustva u tome, da li sam pogresio?
I da li ovce mogu da jedu tako polu suvu, posto sam procitao da ne smeju svezu detelinu da jedu.
 
Pre neki dan sam pokosio detelinu, manja povrsina i tek je na pola suva. Danas su najavili kisu i naredna dva,tri dana, pa sam detelinu skupio na gomilu i pokrio ceradom da ne pokisne.
Namera mi je da kad prodje kisa ako bude lepo vreme,otkrijem je da se osusi.
Posto nemam neka iskustva u tome, da li sam pogresio?
I da li ovce mogu da jedu tako polu suvu, posto sam procitao da ne smeju svezu detelinu da jedu.
kolega ,ja mojim ovcama redovno dajem polu suvu detelinu,narocito ove godine jer se puno toga nije moglo osusiti,pod tim polusuva podrazumevam da je bar cela dva dana grejalo sunce i nikakvih problema nisam imao.
 
Šta mislite kolege, hoće li moći da se balira šarovina, trenutno su listovi napola suvi a stabljika puna vode ? Ako se recimo obere kukuruz beračem kad ovo malo prosuši pa da šarovina odstoji na njivi 4-5 dana, ima li šanse da će se prosušiti ? Luda godina skroz...
 
Poštovane kolege, jeste li uspeli da pripremite dovoljno kabaste hrane za ovčice ? Mi smo spremili 1000 bala , od toga 500 bala sena i 500 bala šarovine, sojine i zobne slame. To je i više nego dovoljno za 16 odraslih grla + 10-ak jaganjaca. :ppozdrav:
 
Imam izbaliranu slamu+trava, sirjaca oko 1000 bala i jos toliko deteline sam doneo, mozda 1200,1300. nisam brojao. Iostalo mi je jos od prosle godine 500-600 bala deteine. Ima jos nekog livadskog sena oko 500 bala. To ima da jedu i da prosipaju ako hoce :)
hranicu negde oko 35 ovaca.. dogodine sejem jos jedan hektar deteline. ja sam se oducio da ugavnom jedu unutra, mada imam pasnjak ispred farme. kupicu elpastira pa ce malo ici i na pasu tokom godine.
Trenutno mi ovce ( pramenke siljezad i 11 ovce) jedu po njivama, kukuruzaostajalo za kombajnom da ne poveruje covek. I ima 2 h lucerke na 100 m od mene, tu ih pustam po malo u toku dana.
 
Ostalo je po njivama slame i šarovine, sojine slame, nikome ne treba. Šteta je što toliko hrane propada, uz dodatak repinog rezanca i lom zrna lako bi se mogla obezbediti hrana za veće stado...
Izbalirao sam 200 bala sojine slame a mogao sam 1000 i više.
 
Kod nas u opstini nema 1 h sojine slame. repin rezanac se pre uzimao u secerani Kovin. Bilo mlinova, silosa, loma na pretek. sad nista.

Kukuruz imam sa mojih njiva, zito isto pomalo. lucerka sa mojih njiva, seno sa livada, kupicu jos neku livadu... Sve u svemu mogu da spremim hranu. Zemlju na godine sam uzeo nesto manje od 4 h za 800 eur, tu ide kukuruz a na moju zemlju cu dogodine jos deteline i zita. Kod nas retko ko prodaje lucerku. Isto se slabo prodaje kukuruz u berbi. Tako da od kupovine toga nema nista. a da prodajem kukuruz po 15 dinara ne isplati se. ovako ovo malo sto imam nek pojedu ovcice, vratice one to vise puta.
 
Koliko bi bilo porebno hrane za 100 koza,seno +lucerka +koncentrat recimo do 1 aprila kad krene pasa?
 
www.dodaj.rs
[/URL][/IMG]
Koristimo ove lepe dane, trenutno na jelovniku je seno i zrno prepodne a ispaša i šarovina poslepodne. Ne bune se uopšte ! :osmeh:

- - - - - - - - - -

Koja je cena sirovog repinog rezanca, da li je neko kupovao ?
Ako se poveća brojno stanje sledeće godine ga uvodimo u ishranu ovaca.
 
20 rolo bala sjena,2t kuruza,500kg jecma i nesto malo zobi za 60 ovaca , dosta ili malo ,sve zavisi od vremenskih prilika ili neprilika ,
 
Nazad
Vrh