Ishrana ovaca - praktična iskustva + Upitnik !!!

CIME HRANITE VASE STADO U ZIMSKOM PERIODU KAD NEMA PASE


  • Ukupno glasača
    136
kritika na moj racun i jeste i nije opravdana, da je par stranica o ovoj temi napisano pa da se slozim da treba sve prelistati pre nego sto se nesto napise, a i ako se nesto ponovi ne smatram da je to nesto sto ce da steti svima.pogotovo sto svi tezimo da nas hrana za zivotinje sto manje kosta, tako da ishrana krompirom moze da bude jako interesantna.mi kada izvadimo krompir imamo tri frakcije jelovni,semenski i tkz gemis koji koristimo za ishranu zivotinja.do sada smo ga iskljucivo koristili pri tovu svinja, a posto su nam ovce prioritet pitao sam za misljenje jer nemamo prakticnog iskustva u tome , a i u godinama kad je jelovni krompir jeftin moze se i on kroz tov zivotinja bolje prodati...
 
Jedno laicko pitanje. Mogu li se ovce hraniti silazom od cele stabljike kukuruza?
 
Imam 5 odličnih W ovaca i u zimskom periodu ih hranim lucerkom, livadskim senom i kukuruznom stabljikom (ručno uspremljena), kukuruzna prekrupa i zrno 200-250gr. dnevno.. Svu hranu proizvedemo na svojim njivama.. Proleće, leto i jesen uglavnom na ispaši + kukuruzna prekrupa svaki drugi, treći dan.. Tokom godine kada ima obožavaju jabuke (seckam im :D) i kupusnu listinu..
 
Ovce sam kupio sasvim slučajno na pijaci u Zavlaci 2010god. i tada su bile jaganjci (3 kom, ove godine sam od trojki ostavio 2 ženske) od nekog ovčara iz pocerskog sela Krivaje (opština Šabac), trebale mu pare a nije imao kome da proda jer je imao dosta a cena bila povoljna-200din./kg. Imam njegov br. tel. Nemam pedigre, ali sam prezadovoljan..
 
Poslednja izmena:
Pozdrav kolege zanima me kako da predjem sa sijena na sudansku travu u ishrani ovaca postepeno sa prosusenom i u kojoj kooicini. Mlade su ovce i nikad nisu bile na pasi kosio bih sudanku.
 
Potreban mi je jedan mali savet iskusnih ljudi.Naime imam 5 ari placa ogradjenog ispod kucnog dvorista, tu ima jedan svinjcic, gde je covek nekad drzao ovce..Takodje imaju I dve jabuke koje ne beremo bas redovno..Svake godine nakosismo se trave, otpadose nam ruke..Pa nesto mislim, dal bi mogla uzeti 3,4 jagnjeta, ovcice I uz neku prehranu, recimo prekrupu od marta, aprila, pa ih drzati do novembra I prodati...Da li je to izvodljivo, I koliko bi jagnje kilazno moralo biti tesko da ga mogu prodati u novembru sa prosekom 35, 40 kg.Hvala na odgovoru...Svako dobro.
 
Da , to znam, ali zato I napisah uz neku prehranu...nisam mislila samo da pasu travu...Znaci, kad bi ih uzimala koju starost da uzmem, I cime jos da ih prehranjujem...Ao moze neka rec vise..hvala.
 
uzmes jednu ovcu sa dvoje male jagnjadi i u jesen prodas ovcu i jedno jagnje a drugo jagnje na razanj
 
Pa da sam htela da prskam totalnim herbicidom verovatno ne bi nista ni pisala na ovoj temi...hvala, ipak mi se vise svidja prethodni savet...
 
interesuje me dali ovcama smeta zeleni kukuruz sa klipom isecen na secku.postoji li mogucnost da se okrve ili nesto drugo.hvala:sta:
 
Nazad
Vrh