IMT

U sunce ti ala ovo zauvija i tandrce. Ovde ni kozne gace ne pomazu. Ja sam mislio na buku motora na brundanje a ne na ovo pistanje mada otvoren je prozor sirom
Potrazi na youtubu moj kanal gde orem sa rabe obrtacem nemogu sa telefona da nalepim sad. Nije idealno ali nije bas ni ovako
 
Danas svecano izgoreo tek generalno remontovan Iskrin anlaser sa 560,jos ugradjeni svi Orginal "Lektrika"delovi.Mogao sam da kupim nov i da mi ostane para,ali Iskra je Iskra,ima delova i to je kvalitet.Ljudi si bili u pravu svi su mi rekli da ima delova za iskrin anlaser,valjda su mislili da ga treba stalno popravljati:haha:

Vec sam ugovorio kupca za ovako neispravan,ode on za 50 eura.....a ja u prodavnicu i nov.Pamet u glavu...
33uephs.jpg
 
Poslednja izmena:
Ti nemas nov traktor . 549 je vec polovan . Koliko ima godina ? Nadam se da se ne ljutis zbog moje prve recenice.

Nista ne zamjeram. Naravno da sad nije nov samo sam naglasavao da je kupljen NOV, da sam prvi vlasnik i a to nije TO kao kad je 539 kupljen nov 1981.g.

549 je doteran 23.08.2006.g. Imao je 0000.3 radna sata kad sam ga prvi put upalio da ga isteram s kamiona. Nitko sretniji nije tad bio od mene. radio je u pocetku svu zemlju sto je radio i nas 539. OD prvog dana ima "pomoc" u vidu "manjeg brata" koji je snosio dio tereta dok 539 nije imao nikog. 539 je od prvog dana radio svu nasu zemlju i nesto usluznog te 3 ili 4 godine oko 20 jutara ukupno svih poslova na zemlji posto drugi traktor nismo imali tad.

Sta hocu reci, greska je misliti da je NOV IMT kvalitetniji od polovnog. Za cjenu novog traktora se uz malo truda nadje kompletan traktor, kompletan se rastavi, uradi se generalka na motoru, prepiksira prednji trap, pretrese mjenjac, izmjenjaju sva ulja, ofarba se kvalitetno i izlakira se da boja na blijedi samo tako i obujes ga u nove gume kakve ti zelis i onda makar znas sta sve imas u njemu.

Mi na 549 dobili neke jadne gume koje su od prvog dana bile lose. U garantnom roku su mjenjane karike jer je jako trosio ulje i serviser mi kaze da nikad nije vidio klipove s 3 kanala na ikojem IMT traktoru, i rekao da taj motor nece dugo izdrzati. Ja nisam klipove vidio, ali prognoza mu se polako ostvaruje... Kad sam mjenjao poklopac hidraulika vidim da lezajevi na vratilu koje drzi konusni zupcanik uopce nisu stegnuti, cjelo vratilo se klimalo gore dolje 5mm sto je van svih tolerancija... Sklapaju ih kako se kome svidi.

Brena je kupljena po sistemu vidjeno-kupljeno. Stanje katastrofalno al nije s mjesta micana dvije godine. Cjena je bila takva kakva je i sad malo po malo se taj traktor dovori u red. da sam bio pri novcima da sam odmah sve porastavljao i sredio kako treba, izasla bi me opet toliko koliko traze za polovan traktor za koji mi nitko ne daje nikakvu garanciju kao ni za ovaj koji sam kupio.
 
Bobo,kupis polovan traktor pa sredis,e pa vidis i ja sam kupio polovan anlaser pa generalno sredio,sve novo u detalj,u sraf i on izgoreo kao licna posle 30-40 palenja.
A klipovi s 3 karike postoje vec nekoliko godina,majstori koji rade te krseve znaju,to su Motins novi tip klipova koji su se u praksi pokazali jakooo katastrofalno(normalno)ali su jeftini sto je presudan faktor kod svih...
 
Kod nas i u okolnim selima kad su ljudi kupili nove imt-e su isto primjetili da im traktori troše više ulja nego nafte i na reklamacije im je samo odmahnuto rukom, pa su sami plaćali čovjeka iz B.Palanke da im dođe pogledat šta nevalja, a ovaj je već po šablonu mjenjao klipove u novim traktorima i poslije toga sve je bilo dobro.
Moj kolega ima 536 (vinogradar) ali on još to nije radio začudo. Zanimljivo je da taj traktor nije imao uopće ugrađen grijač za hladno startovanje, a palio je ko mina i za m33 motor strašan odaziv na gas ima.
 
Mirko: Anlaser sam uvijek kupovao nov posto se otac jednom davno opekao i nosio ga na remont i nakon 4 dana pukne rotor po pola... Jedino nosim mjenjati cetkice al neke zesce zahvate ako je potrebno raditi, jednostavno ga bacim u stranu i zaboravim za njega. Kao da ides kupovati od nekoga polovan akumulator. To se jednostavno ne radi.

Po pitanju klipova u mom 549, ja ne znam kakvi su unutra. 2006.g. je majstor rekao da nikad nije vidio takve klipove i dao je prognozu da nece dugo. Reklamacija je pokrivala samo zamjenu karika ali ne i zamjenu klipova. Savjetovano nam je da ugradimo prevencije radi klipove s 5 karika sto nismo htjeli...

Da znas da mi se motalo po glavi... Morat cu glavu nositi na remont pa kad je vec sve otvoreno, odmah da povadim ove klipove sto su unutra i da zbilja ugradim Petar Drapsin s 5 kanala i indijske karike iz konzerve? Traktor ima 3000 i sitno sati, vjerujem da ne bi trebalo biti vecih problema ako ga pravilno razradim laksim poslovima i vozikanjem...

Kad smo vec kod klipova, prodao sam kolegi motor s kombajna na kojem je pukao blok. Motor je s44 iz 1980.g. klipovi u njemu su 101mm. Pouzdano znam da je kombajn dovezen iz Beograda na iber gasu bez ikakvog razradjivanja, radio je svaku sezonu i kod mene mu je motor nastradao. Kolega je klipove povadio van i pokazao mi kako izgledaju. Kao da su jucer ugradjeni u motor. Opcenito kompletan motor iznutra kao da je jucer s trake sisao. Mislio sam da ce se makar nesto na klipovima poznati ali apsolutno NISTA, samo su garavi odozgor a ostatak nov novcat.

Racunao sam da je kombajn svake godine kosio 30 jutara u prosjeku i nek mu je trebalo sat i pol za jutro, to znaci 90 sati godisnje na 1800 okretaja puta 33 godine je nesto oko 3 000 radnih sati i posto je radio na 1800 okretaja neka je to 3200-3500 radnih sati po IMT standardu mjerenja to bi po mom trebalo pokazivati makar nekakve znakove trosenja ali ono sto sam nekidan kod kolege vidio me stvarno odusevilo.
 
Samo da demantujem priče o novim IMT,kupio sam 539 pre dve godine,osim štelovanja ventila i kočnica ništa nije pipnuto na njemu.Traktor radi odlično pali po mrazevima bez grejača,sve u svemu ja sam prezadovoljan.
 
Ima komsija taj novi 539 skoro tri godine i sa njim radi sve lake poslove i nema bas nikakvih problema a masina se bas lepo naradila sa prskalicom i kultivatorom jer on radi usluzno po celom ataru.
 
Kod mene u selu ima 4 nova IMT539,svi kazu da imaju neke kratke klipove ali oni rade bez greske i nijedan ne trosi ulje niti bilo koji problem.Imaju strasno ostar zvuk,drugaciji nego oni ranijih godina.Ljudi dosta rade sa njima jer nemaju vece pa se ti traktori koriste za sve.Znaci to su rotacione kose,silokombajni,baliranje,setva oranje i sve ostalo.Kvarova nema.Ali nemaju svi tu srecu.IMT je takav bio i mnogo pre.
Evo moje iskustvo koje nije za ovu temu ali je poucno.Kupio sam prosle godine grajfer IMK Krusevac,nov.Skoro 3500e.Mogao sam za manje pare i malu privredu da uzmem ali nisam hteo.Doteram kuci i pustim u pogon on sve radi ali nece levo desno da okrece letvu.Fabrika je u haosu,garancija mrljava,svi te nesto lazu i onda ja sam mozgujem i trazim kvar.Posle nekog vremena pronadjem opiljke od busenja rupe da su zaglavili u hidraulicnom razvodniku.Sredim to i masina samo peva.To je jedan veoma kvalitetno uradjen grajfer koji moze dugo da traje.
Pouka:Za manju snagu traktora uvek je po meni bolje IMT,iako ima nekih sitnica koje ga remete to otklonis i posle dugo godina mozes da radis uz jeftine delove,manju potrosnju,dobru okretljivost,jednostavnost popravke.Za vece snage ipak se mora traziti nesto bolje,nazalost i mnogo skuplje.
 
I mojsusjed je ugradio nov motor 539 i radi bez greške a ide otkida.
Malo ulje curka ali to je jer su silikon umjesto dihtunga stavili što se tiče motora prva liga na minus 15 pali ko mina.
 
Radio je i moj 549 ko curica kad je bio nov. Nije se pravo ni oznojio na 12 jutara zemlje, oranje s 2x10" plugom, tanjuraca 20 diskova i trokrilna drljaca... Uf al mu je tesko bilo... Kad smo vidjeli da s dva traktora mozemo stici jos poceli uzimati zemlju u zakup, pa odmah i 2x12" plug da oru obadva traktora, onda mjenjao tanjuracu za 24 diska, pa sjetvospremac i malo po malo se tu nakupilo dosta posla za koje taj mali traktor nikako nije namjenjen. Radili smo s njim na 40+ jutara dvije godine sve teze radove i to se na njemu osjeti i te kako. sad "samo" mora odvesti 90% zrna 15km od njive sa 60 jutara povrsine, mora "samo" pripremiti svih 60 jutara dva puta tragom, mora "samo" poorati i potanjurati manje i teze dostupne njive kojih nazalost imam i previse i tako... To njegovo "samo" mu je vec previse. Dok sam kukuruze brao, tukao je sate kao nenormalan.

I s 539 se oralo, tanjuralo i sta sve nije radilo pa je durao jako jako dugo, na 549 se vidi da je kvaliteta izrade i kvaliteta samih materijala drasticno smanjena. Daleko od toga da je los traktor ali nema vise one izdrzljivosti koja je nekad bila.

Spominjete nov 539 za lakse poslove. Tu se slazem 10000000% nema na njemu sta otici kad vuce prskalicu, kultivator, sijacicu i rasipac za gnojivo. To su za njega poslovi samo takvi. Na manjim domacinstvima po meni nezamjenjiv traktor za lakse poslove.

Kod IMT se pokazalo sto novije to losija izrada, losiji sklopovi i materijali... Sve u svemu, za manja domacinstva su jos uvijek dobri ali kako je netko od kolega prije mene napisao za ozbiljnije povrsine i teze radove ipak treba traziti nesto drugo u danasnje vrijeme, IMT je tu prevazidjen. Ima nas jos koji se ne damo i koji se "krpamo" s IMT i ne damo na njega ali nasa realnost je takva. Ili kredit ili IMT ;)
 
niej bas sve tako,ranije nisu vukli setvospremace nego trokrilne drljacice,oralo se sa 2x8 i 2x10 coli,ima ljudi kojima su dotrajale rakovice 558 i sl,pa su plugove elskovacke i sl akcili na ferge da se pemoste,puno danasnjih masina nije bilo tih 80-tih godina koje se sada kace na ferge a oni mucenici nisu predvidjeni da vuku to,ne tvrdim ja da su ovi danasnji boljeg kvaliteta,samo kazem da treba imati uvida i u nase prohteve i noviju emhanizaciju koje nije bilo u tim vremenima 80-tih kada nje bilo balirki nego kombajni su i balirali,nije bilo beraca za kukuruz i sl,ili je bilo u znatno manjoj meri i imali su ih samo odredjeni ali su ih i oni zbog svoje finansiske moci vukli nekim drugim traktorima,sve to treba uzeti u obzir
 
Gle generalka sva brušenja komplet za imt 4000 kn malo vise od 550 eura pa složiš i deri dalje a za neke traktore dođe pumpa boš a kamo drugo.
 
Kod nas su pale cijene obrade jako dijelovi isti.
Pošto više nemaju posla skinuli su cijene .
A ima i onih skupih i stavlja indijske dijelove i govore kako su najbolji je za njega jer zaradi
 
Nazad
Vrh