IMT

Ja sam uzeo Ruma guma Cultor 16.9 28i prezadovoljan sam sa gumama .Pre su bile sire sa kramponima pa sam zato kupovao Rekordove gume koje su takodje bile odlicne ali mi se cini da su ove Rumske sad jos bolje.
 
Kod mene su Kleber radial,nisu kineske ili trajal i na 1 bar ta kleberka guma je skoro na pola naduvana.
Sto veca guma,manji pritisak-nije tacno!!
Pitanje,kamionska guma je R22,5 i po visini je skoro kao traktorska 12.4-28,nije bas ali blizu a po sirini ima i sira i na koji pritisak se duva???Ja znam veoma dobro posto se dosta vremena provede u kamionu na tim gumama a ti sta mislis....
 
Kod mene su Kleber radial,nisu kineske ili trajal i na 1 bar ta kleberka guma je skoro na pola naduvana.
Sto veca guma,manji pritisak-nije tacno!!
Pitanje,kamionska guma je R22,5 i po visini je skoro kao traktorska 12.4-28,nije bas ali blizu a po sirini ima i sira i na koji pritisak se duva???Ja znam veoma dobro posto se dosta vremena provede u kamionu na tim gumama a ti sta mislis....
Komso ta kamionska 22.5 cola, je tubeles, mislim da i tu ima razlike u duvanju u odnosu na balonku.... Kod mene na kamionu su 17.5 cola, i naduvane su koliko se secam na 7.5 bara...
 
Radi kako hoces. brena je kud i kamo tezi traktor nego 560, kud i kamo jaci a guma je kud i kamo veca. Prema nekim savjetima treba da budu na 2.5 bara te gume?!?!?!?

Tetak mi je u HR bio vulkanizer i odselio se u Svicarsku jos davnih godina i tamo je vulkanizer preko 20. iz glave zna covjek sve tlakove za radijalne i dijagonalne gume, maksimalne tezine i brzine dozvoljene za koju oznaku i prema njegovim rijecima je naj lakse zapamtiti: "Za normalno koristenje i normalne terete vrijedi pravilo, sto veca guma, to manji tlak". Kad sam ga pitao kako to, kaze mi da uzmem pony bicikl i da napumpam gumu na 1 bar i da se probam voziti i onda da napumpam "od oka" kako mislim da treba i da provjerim tlak. Decki moji, to je puuuno vise od 1 bar a tako mala guma.

Gleda se pritisak dodirne povrsine gume na podlogu i nista vise. ponijeva guma po jedinici povrsine dura kud i kamo veci teret nego siroka traktorska guma po svojoj povrsini nalijeganja.

Ne sumnjam u savjete tvojih burazera i prijatelja, radi kako hoces. Gledaj samo tablice koje proizvodjaci preporucaju na koji se pritisak pumpa koja guma. 1.5 bara za traktor tezak 2500kg koji nosi dvobrazni plug je ne puno, nego previse.

Kupite nekad kvalitetnije gume a ne trajalke i kojekakve kineske pa ce vam i trajati dulje.

Ja sam vozio (stari) trkacki bicikli ni manje ni vise na 6 atm u zanju gumu ::namigivanje::
Inace 12,4/28 pumpam 1,3-1,5 (zavisi koji traktor, sta ce nositi...). Ako ne bih pumpao na 1,5 ovaj sa tanjiracom bi "pojeo" unutrasnju u transportu sa "Simom" od 24 engleskih diskova :osmeh:
 
Danas smo rasturili rukavce da menjamo lezajeve i biksne.Kupio sam lezajeve T126 i kad probam da ih namestim ono nece da udje.Proverim moj stari lezaj i onda vidim da je novi za 1.5mm siri u precniku od starijeg.Vratim se u prodavnicu i premerim i ostale lezajeve raznih robnih marki i svi isti,svi siroki.U cemu je stvar???
 
Zanimljivo ali nije.Kako bi onda uporedio dva lezaja,a uradio sam to.Nikad to nije menjano.Kao da je te 1976. bio drugaciji lezaj sto ne verujem da je bilo.
 
To je bilo fabrički na nekim starim MF
744527380966881.jpg
[/URL] [/IMG]


Malo je nezgrapno jel rade i poluge kad se uzme preko toga .
Bil funkiconiralo npr na malčeru s hidro posmakom.
 
Kod mene su Kleber radial,nisu kineske ili trajal i na 1 bar ta kleberka guma je skoro na pola naduvana.
Sto veca guma,manji pritisak-nije tacno!!
Pitanje,kamionska guma je R22,5 i po visini je skoro kao traktorska 12.4-28,nije bas ali blizu a po sirini ima i sira i na koji pritisak se duva???Ja znam veoma dobro posto se dosta vremena provede u kamionu na tim gumama a ti sta mislis....

kamionsku gumi i traktorsku nikako nemozes porediti,jer kamionske se odnose i na brznu i stalno je predvidjena tvrda podloga "asfalt" a traktorske mi duvamo u firmi ako je u transportu 1,1-1,7 a cim se radi po njivama idu na 1,1 stim da nam traktor ima ogibljenu prvu osovinu,a moji kod kuce imaju svi 1,1
 
Radite kako hocete, ne znam zasto onda i pitate na forumu...

Jedan ovdje je uvezao traktor 160ks iz vana i dobio na njemu naprijed nove radijalne gume tubeless (mislim da je u 13.6-28" dimenziji). Kad je traktor dosao, vidjeli su da su prednje gume "prazne" i isli ih "pravilno napumpati" posto su "Lezale". Pumpali su do 6 bara i gume su opet lezale i oni su u svom neznanju tvrdili da su dobili neispravne gume na traktoru i da su prevareni. Radijalne gume imaju mekane stranice i opcenito su dosta mekse nego dijagonalne gume. Nisu za sumu posto su dosta mekane al za zemljoradnju pun pogodak. da su malo jeftinije dijagonalne ne bih ni gledao al sta ces kad je takva situacija...

"Odokativna" metoda pumpanja radijalnih traktorskih guma kaze da u kontaktu s tlom moraju biti uvijek 3 rebra gume kad se traktor gleda sa strane i to tako da dva rebra cjelom povrsinom dodiruju zemlju, jedno rebro izlazi iz zemljista a drugo ulazi. Opet naglasavam kad se guma gleda sa strane.

Kod dijagonalnih guma ovo pravilo glasi da dva rebra uvijek budu u kontaktu posto su dijagonalne gume dosta kruce od radijalnih.


Tema nije kamionske gume nit je forum takvog karaktera. Ja pricam iskljucivo o traktorskim gumama za poljoprivrednu namjenu.
 
Danas smo rasturili rukavce da menjamo lezajeve i biksne.Kupio sam lezajeve T126 i kad probam da ih namestim ono nece da udje.Proverim moj stari lezaj i onda vidim da je novi za 1.5mm siri u precniku od starijeg.Vratim se u prodavnicu i premerim i ostale lezajeve raznih robnih marki i svi isti,svi siroki.U cemu je stvar???
Ja bih rekao da imas 2 opcije.
Ako na oba lezaja, starom i novom, stoji ista oznaka, onda je taj novi neki tezi bofl.
Ili ti je neko nesto nekada prepravljao na rukavcu.
 
Pa nema drugi nego jedini taj t126,gledao sam sve marke:kineski,zvl,fkl,nsk i sve isto.Nikad nista nije menjano a ne moze da udje.Na starom se i ne vidi broj jer je utisnut na onom delu koji nosi teret i on se oguli.
 
Vojkanvrelo posto nisi do sada radio nista pokusaj da nije slucajno ostalo parce od kosuljice posto sam i ja imao takav problem a u stvari ostao je deo kosuljice kao da je bila dupla
 
Nazad
Vrh