IMT

Bojceticu tako je i kod nas. Dva sata ore 558 jedno kj, kada je lakse i ide prvom. Cim mora treca spora ide i vise od dva sata.
 
Gledam kako se spominju cifre od 10-20ha i IMT 539 da sve to radi...U mom kraju bi za 20ha trebalo imati traktor od 100-120KS i plug sa najviše tri brazde te jedan IMT 539 ili bolje Zetor 5211 za lakše poslove (prskanje, lakši transport...). Zadnjih desetak godina traktori ispod 50KS i bez prednje vuče više ne oru jer ne mogu, prije je išlo barem nizbrdo na ekstremnijim parcelama ali sad, zbog teških mašina (kombajni, berači...) i gaženja tla situacija je sve gora. Prijatelj ima IMT 577 (bez DV) i ove jeseni nije mogao da ore sa njim, ogromne zadnje gume+blato i eto problema, drugi sa Rakovica R60, R65, Ursus C355 i C360 te Zetori 3320 orali su nizbrdo pod blokadom.

Meni je naprosto bajkovito da IMT 539 može da obraduje i 10ha zemlje ali kod vas u Vojvodini je ravnica i lakše tlo (mada i kod vas ima gadne zemlje!). U mom kraju 539 je postao potrčko za lake poslove, plug se kača samo da se uzore bašta za povrće, nešto pokosi i pokupi ili malo pofreza. Veliki nagibi, jako teška zemlja koja se pride sve više sabija. Meni je ove godine Zetor sa sve 4 nove gume zamalo bio slab da uzore 3.5ha, tako je teško bilo, komšija sa Landijem od 80 konja skidao zadnju brazdu da obrtača (3x14"), kukukurz se brao sa jednorednim beračem i Fendtom od 80KS...šta više reći...
 
Imam skolskod druga koji sa Vladimirca radi 12h ove godine... Samo treba imati volje i raditi svaki dan...

Samo jedan dan sam mu pomogao ja i cale sa mojim traktorima oko oranja za Psenicu a i tad je orao i on sa Vladimirca uporedna sa nama... Znaci samo se treba dobro organizovati i eto..

Ako 539 nemoze uzbrdo da vuce 1x30-35 plug onda je bas ekstremna uzbrdica... Kod mene u selu UVEK svi vuku sa 539 plugove 755 na koju dubinu mogu i nikad niko nekaci jednobrazni.. Gotovo da jednobrazne mogu izbrojati na prste jedne ruke u citavom selu...
 
Čitam vaše postove i neznam šta da kažem radim 5 hektara zemlje od toga je 3 hektara voća i za to koristim tri traktora sa jedne strane rećićete da je nepotrebno ali sa druge trebaju mi sva tri ,jeste da malo rade ali su potrebni, johndere 17 45 ide u voće ,539 setva vadjenje krompira, prskanje, a rus za oranje podrivanje, pripremu, zemlje.
 
Danas mi bio jedan zemljak sto ima 558,559 i rajku 60 doneo mi anlaser za traktor da isprobam,na njemu je menjan samo stator,nesto troduplo premotavan i modifikovan oblik,ostalo nije prepravljano i mogu vam reci da jako lepo okrece,pali traktor na njega samo tako.Sad je na probi.
Mogao sam odmah da mu prodam 560 ceo ili samo motor,pare odmah,ako se odlucim da javim.Vozi pomenute traktore vec 40 godina,kupio nove a jos je menjao dosta njih u medjuvremenu i jos nije video ovakav primerak ostrine(a posteno da kazem nisam ni ja).probao je traktor,kaze da nesto nije uredu s traktorom"ovo je preterano ostro na gasu,ujeda".Odziv gasa je nenormalan,reze,motor uopste nema zvuk klasicnog M34.
 
Nekada su ljudi orali sa konjima pa su stizali, a sada ajde 500ks traktor da uzmemo i da radimo 15 kj.Moja prica je bila sa 577 i 549 sam radio 165 k.j i to svakakvih vukojebina i sve stizao na vreme samo je stvar organizacije i odrzavanja masina.
 
crni mirko sta si mu to uradio,jesi li ti remontovao motor ili si ga kupio takvog?

- - - - - - - - - -

imam i ja zeta filozofa,ima 3 hektaar zemlje pa filozofira o traktoru sa drvetobraznim plugom pa da izore to dok mu kafa provri,uostalom svako ima prava da kupi sta mu volja,pa ako covek ima viska para samo napred,ja glasam za predlog svaki traktor za po 1 njivu,pogotovu za ove iz moje kategoriej koji imaju po 3-4 hektara,kod meen je najveci broj traktora 533 pa za njima 539 i svi su radili sve na vreme,e sad svaka kuca po 2 traktora veliki i manji a polovina zemlje napustena,ljudi jednostavno nece da rade,ko hoce da radi radi i sa vladinmircem kao sto covek rece a ko nece ne pomazu mu ni devetobrazni plugovi pa da uzore sve za pola sata,te masine su za ljude od 20-50-100-200 hektara a za mene i meni slicne je dovoljan i 533,aj da kazemo kombinacija veliki i mali veliki za oranje i teze psolove,manji za sve ostalo i miran si 20 godina,sve ostalo je bespotrebno pricati
 
Miroljube on je bio ostar kad je i kupljen ali nekako nije kao sad,losija kompresija bila pa je bio malo mrtviji,duvao je na iber.Sad preterano ujeda,mislim da ono nije zdravo,bar tih M34 sam uradio dosta i za njega se uvek znalo koji rezim rada,zvuk i ostrina.Pumpu nisam dirao,cak je nisam ni skidao posto su menjane karike pa motor nije skidan,dizne su na 125 bar nastelovane,pre majstorije su bile na 100 bar.

Pumpa je nova na njemu,IPM.Neko pre mene je tek stavio.
 
Ajmo redom...

otac je sam radio s 539 22 jutra zemlje, kolegin otac i kolega s jednim 539 rade vec godinama 25 jutara, tek ove jeseni kupili 560 nove tipe, ujak je godinama radio s jednim 533 15 jutara zemlje a kasnije ga je zamjenio 539 a sad uz 539 ima i 558 ali je covjek u penziji pa polako, ima vremena. Znam za slucaj gdje su dva 560 nove tipe obradjivali blize 100 jutara zemlje ali svake druge godine generalke na motorima posto je bio gas do poda u skoro svim operacijama.

Po pitanju brene (5106) ja moju volim i sve je to u redu. Trenutno s njom orem i tanjuram 64 jutra i usluzno svake 3. godine orem i tanjuram s njom dodatnih 22 jutra u jednom komadu.

Da mi sad netko ponudi 577DV s mokrim kocnicama, uredan, s dobrim gumama u zamjenu za brenu, da znam da necu prosirivati povrsine koje radim, vjerujem da bih i pristao da nije te table od 22 jutra svake 3-4 godine.

Za Brenu trebaju velike, ravne njive, jako puno zivaca i jako pazljiv sofer. Traktor po meni uopce nije trom, prima gas jako dobro cak i u oranju naj teze zemlje (barem ovaj sto je kod mene) Orao sam i naj manju njivu koju imam s brenom ove jeseni ali i najvecu koju imam. Ako imas zivaca za okretanje na malim parcelama, s hidraulikom koji bas i ne podize narocito brzo i visoko, ako imas zivaca tociti rezervoar 260l onda je to OK. Na mojoj je od kad je kupljena radjeno dosta stvari a i dalje je to neugledan i neokretan traktor.

Za 20-ak hektara koje spominjes, 577DV je za brenu i tata i mama, zato je i skuplji u startu. Manji potrosac, jednostavniji za odrzavanje i popravljanje, djelova za njih ima gdje hoces, na 577 ne postoji "poznata boljka" dok ih brena ima dosta.

Ja sam trazio urednu "sedmicu" ali nisam uspio naci za normalne novce, da mi nije uletjela ta tabla od 20-ak jutara za usluzno oranje i tanjuranje, mislim da brenu ne bih nikad ni kupovao.
 
Sa 76dv treba da moze komotno jutro na dva sata, a sa 5211 nemam iskustva, ali nek bude 2.5 sata za jutro. Sto ce reci da moze da uzore sa oba hektar za dva sata. 200 sati za 100ha. Treba se tu klackati i klackati.


to je onda jako teško kod vas, ja sa 533 izorem jutro za 2.5-3 sa sa plugom 1x14, a sa 2 fergusona kada smo radili 0,5ha trebalo nam je 1 sa i 5 min, u 1 brzoj na 1800-1900 obrtaja.......tada je išlo jako lagano, imam i filmić tog oranja.......na nekim njivama od 0,5ha sa fergusonom sam bio sporiji od mtz82 možda 15-20 minuta za istu površinu, jer se puno puno brže okretalo na kraju njive, samo je ferguson gutao oko 12l na jutro, a rus oko 18l, na takvim njivama, s tim da je rus ima 2x14 plug.......tako da ova priča o velikom traktoru na malim površinama drži vodu, što je netko spomenuo, jer sam se i sam uvjerio......da 2 fergusona brže i više posla naprave od jednog mtz 82........najiskorišteniji traktor mislim da bi bio 60-80ks, i to je zakon.......i da po mogučnosti ima prednju vuću.......netko je spomenuo i imt 577, kod nas dođu oko 7-8000€ (meni je to previše), godište 88-90, a za to se kupi rus 820 ili 920 oko 2000-2003 godište, puno očuvaniji, sa manje radnih sati.......
 
Miroljube on je bio ostar kad je i kupljen ali nekako nije kao sad,losija kompresija bila pa je bio malo mrtviji,duvao je na iber.Sad preterano ujeda,mislim da ono nije zdravo,bar tih M34 sam uradio dosta i za njega se uvek znalo koji rezim rada,zvuk i ostrina.Pumpu nisam dirao,cak je nisam ni skidao posto su menjane karike pa motor nije skidan,dizne su na 125 bar nastelovane,pre majstorije su bile na 100 bar.

Pumpa je nova na njemu,IPM.Neko pre mene je tek stavio.
aj sad da ne ispadnem glup,postoji li mogucnost da je tu ugradjena glava od 565 ili tako nesto?
jer kako ti rece da se razlikuje od ostalih 34-ki a znam cime se bavis pa necu ni da diskutujem o tvojoj strucnosti po tom pitanju

- - - - - - - - - -

to je onda jako teško kod vas, ja sa 533 izorem jutro za 2.5-3 sa sa plugom 1x14, a sa 2 fergusona kada smo radili 0,5ha trebalo nam je 1 sa i 5 min, u 1 brzoj na 1800-1900 obrtaja.......tada je išlo jako lagano, imam i filmić tog oranja.......na nekim njivama od 0,5ha sa fergusonom sam bio sporiji od mtz82 možda 15-20 minuta za istu površinu, jer se puno puno brže okretalo na kraju njive, samo je ferguson gutao oko 12l na jutro, a rus oko 18l, na takvim njivama, s tim da je rus ima 2x14 plug.......tako da ova priča o velikom traktoru na malim površinama drži vodu, što je netko spomenuo, jer sam se i sam uvjerio......da 2 fergusona brže i više posla naprave od jednog mtz 82........najiskorišteniji traktor mislim da bi bio 60-80ks, i to je zakon.......i da po mogučnosti ima prednju vuću.......netko je spomenuo i imt 577, kod nas dođu oko 7-8000€ (meni je to previše), godište 88-90, a za to se kupi rus 820 ili 920 oko 2000-2003 godište, puno očuvaniji, sa manje radnih sati.......
u mom kraju rus neam funkcije u ravnici da ali kdo meen nikako,sa tockom da se ore nemoze,kupio ga covek novog,samo ide u obilazak njiva a sve ore i ostalo radi sa 539 jedino ore u tenji sa njim uz moravu
 
:osmeh:nije glava,pa bukvalno juce sam ga sklopio,znam sta sam skinuo i stavio,klasican M34 ali se razlikuje po zvuku i po ostrini,pa kad burazer koji ima Rakovice kaze da je ostriji od 65-ce sve ti jasno.
Danas je radio traktor ceo dan,razradjivao se pred teske radove:osmeh:Nisam ni obracao paznju kad sam ga tek upalio kako prima gas,reko nek radi,nek se razradi,lepo radi to je to ali kako se razradjuje i ja ga povremeno gasiram vidim da tu nesto nije uredu i posle malo probe vidim da to mnooogo reze.....:sta:
 
to je onda jako teško kod vas, ja sa 533 izorem jutro za 2.5-3 sa sa plugom 1x14, a sa 2 fergusona kada smo radili 0,5ha trebalo nam je 1 sa i 5 min, u 1 brzoj na 1800-1900 obrtaja.......tada je išlo jako lagano, imam i filmić tog oranja.......na nekim njivama od 0,5ha sa fergusonom sam bio sporiji od mtz82 možda 15-20 minuta za istu površinu, jer se puno puno brže okretalo na kraju njive, samo je ferguson gutao oko 12l na jutro, a rus oko 18l, na takvim njivama, s tim da je rus ima 2x14 plug.......tako da ova priča o velikom traktoru na malim površinama drži vodu, što je netko spomenuo, jer sam se i sam uvjerio......da 2 fergusona brže i više posla naprave od jednog mtz 82........najiskorišteniji traktor mislim da bi bio 60-80ks, i to je zakon.......i da po mogučnosti ima prednju vuću.......netko je spomenuo i imt 577, kod nas dođu oko 7-8000€ (meni je to previše), godište 88-90, a za to se kupi rus 820 ili 920 oko 2000-2003 godište, puno očuvaniji, sa manje radnih sati.......
Ha,ha,ores sa IMT539 0.5ha za 1h i 5min. to je nemoguce.Ja sa 539 i 755 orem 0.7ha na dan ove godine za skoro 10h oranja i potrosnja oko 25l.
 
Jbg ja imam jd od 60 ks (uzeo ga novog prije 3 god) sa duplom vučom misleći da se nepatim sa torpedom kad orem.Tada sam radio 10 ha.Kreno sa jd orat ljepota,ide brže potrošnja skoro ista.Kupim proljetos novog fergu 539 za lagane poslove (torprdo je moro ići na pazar) i kontam sad sam riješio.Povećo sam malo površine,sad radim oko 19 ha i sad mozgam,planiram nešta od 90 ks.Još mozgam između ursuza ili zetora (novog) i još nisam odlučio,samo radi pripreme zemlje,oranje i tanjiranje ili sjetvospremanje.Čekam da izađe rravilnik za 2015god da vidim kolike će biti subvencije.Jbg nikad dosta a i volim te ešćije.

- - - - - - - - - -

Ha,ha,ores sa IMT539 0.5ha za 1h i 5min. to je nemoguce.Ja sa 539 i 755 orem 0.7ha na dan ove godine za skoro 10h oranja i potrosnja oko 25l.
10 hektara sa 25 litara goriva,oćeš prodat fergu ili je greška
 
za 20 hektara stvarno nema potrebe veci traktor od tog JD. Da sam pricekao mjesec dana imao bi ja umjeto 549 isto jd 5403 za manje pare ngo je 549 placen, al ajde znaj ;)
 
Ha,ha,ores sa IMT539 0.5ha za 1h i 5min. to je nemoguce.Ja sa 539 i 755 orem 0.7ha na dan ove godine za skoro 10h oranja i potrosnja oko 25l.

pogledaj još jednom što sam napisao, sa dva fergusona da se napravi 0,5ha za sat i pet minuta........a kada orem sa jednim fergusonom, onda uradim za 2,5 do 3 sata jutro u normalnim uvjetima.......i sve sa jednobraznim plugom, a da zakačim 755, onda bi išao sporije i nebi bilo dobro urađeno kao sa plugom 1x14.......a da se nadovežem na potrošnju 12l jutro u normalnim uvjetima, 13,5l oranje sa šperom, 6 sati dubokog frezanja sa frezom od 150cm ode na fergusonu oko 25-27 litara.......
 
Znam da je dovoljno ali subvencije su do sad bile jake pa da iskoristim,kretale su se do 40% što je odlčno.Ima kod nas jedna izreka: "dvije generacije kuće a treća raskućava" pa ja kontam da ni se dijete ne sramoti kad bude raskućavao.:osmeh:
 
pogledaj još jednom što sam napisao, sa dva fergusona da se napravi 0,5ha za sat i pet minuta........a kada orem sa jednim fergusonom, onda uradim za 2,5 do 3 sata jutro u normalnim uvjetima.......i sve sa jednobraznim plugom, a da zakačim 755, onda bi išao sporije i nebi bilo dobro urađeno kao sa plugom 1x14.......a da se nadovežem na potrošnju 12l jutro u normalnim uvjetima, 13,5l oranje sa šperom, 6 sati dubokog frezanja sa frezom od 150cm ode na fergusonu oko 25-27 litara.......
Pazi stvarno,nisam video da si napisao 2 traktora.izvini.Opet je to mnogo za moju zemlju,mnogo nekako ovde nabijeno i gletavo.
 
Nazad
Vrh